Командувач ЗСУ Валерій Залужний у середині серпня зустрівся у «секретному місці» на польсько-українському кордоні з високопоставленими військовими НАТО, пише The Guardian.
«Військова рада» проходила майже за 500 кілометрів від Києва і тривала майже п'ять годин.
У зустрічі, крім Залужного, брали участь ще двоє високопоставлених військових — головнокомандувач силами НАТО в Європі Крістофер Каволі та начальник штабу оборони Великої Британії адмірал Тоні Радакін. Саме Радакін виклав фото із зустрічі, і саме йому, за даними видання, зараз належить особлива роль у стратегічному консультуванні ЗСУ.
Значимість, якої набула постать Радакіна, пов'язана із тим, що США не хочуть виглядати надмірно залученими до російсько-української війни, тоді як Велика Британія, збройні сили якої суттєво менші, таких вагань не має. Про це писало і видання The New York Times, наголошуючи, що голова комітету начальників штабів американської армії Марк Міллі утримується від візитів до України, зокрема, з міркувань безпеки.
У свою чергу Радакін перед зустріччю із Залужним та Каволі таємно відвідав Київ та 45 хвилин спілкувався з Володимиром Зеленським, щоб дізнатись про плани української сторони та з'ясувати, на яку допомогу Україна чекає від Заходу.
Із Залужним у них склалися теплі особисті стосунки: на зустріч із ним британський воєначальник, як правило, привозить його улюблений віскі Glenmorangie.
Секретар Ради національної безпеки країни Олексій Данілов заявив, що Залужний після зустрічі на кордоні сказав йому, що «Радакін наш хлопець», хоча Данілов воліє робити більш мужній комплімент, говорячи, що британський командувач має «сталеві яйця».
Адмірал очолив британський штаб оборони у листопаді 2021 року — лише за кілька місяців до початку повномасштабного вторгнення.
Тодішній військовий аташе британського посольства в Росії Джон Фореман згадує, як на початку лютого 2022 року влаштував Радакіну зустріч із головою російського Генштабу Валєрієм Гєрасімовим. Російський воєначальник заявив, що Росія не готує вторгнення, а Радакін, у свою чергу, запитав, навіщо тоді вона стягує до кордонів військо.
«Росіянин не звик до того, що йому заперечують, і явно знітився», — розповів Фореман.
Радакіна на посаду призначив Борис Джонсон, тодішній глава уряду. Він вважав його підходящою фігурою для того, щоб перевернути колишню сторінку британської військової історії, пов'язану із затяжними сухопутними війнами в Афганістані та Іраку, і зосередитися на захисті вільного мореплавання — насамперед у Південно-Китайському морі та скрізь, де зростає вплив Китаю.
Критики цього призначення свого часу стверджували, що Радакін має незначний бойовий досвід на посаді адмірала.
За неповні два роки, що Радакін керує штабом оборони Великої Британії, в країні змінилося три прем'єр-міністри, однак він досі залишається на посаді, що свідчить про його значущість.
Головною претензією до нього є те, що він досі не досяг збільшення фінансування сухопутних сил, хоча їх значущість на тлі війни в Україні явно зросла.
Під час зустрічі із Залужним та Каволі на порядку денному стояло питання про те, що робити із тим, що контрнаступ України явно сповільнився.
Ще однією темою обговорення, за даними видання, став план дій на «майбутню виснажливу зиму», а разом з ним — і обговорення довгострокової стратегії, оскільки немає сумніві, що війна точно не закінчиться до 2024 року.
Джерела The Guardian стверджують, що ВСУ вже змінили тактику за підсумками цієї зустрічі, і посилаються на те, що українські війська відмовилися від ударів у кількох напрямках і зосередили натиск у районі міста Токмак, щоб у результаті вийти до Азовського моря і перекрити Росії сухопутний коридор у Криму.