В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, що введені через повномасштабну військову агресію Росії. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки у віці від 18 до 60 років.
Всі військовозобов'язані мають проходити військово-лікарську комісію (ВЛК). Якщо людина має якісь захворювання або інвалідність, то це має підтверджуватися відповідними документами. Видання НВ розповіло, як підготуватися до ВЛК та які документи треба принести в ТЦК.
Як готуватися до ВЛК, якщо людина має проблеми зі здоров’ям
Експерти зазначили, що необхідно надати лікарям вичерпну інформацію про стан свого здоров’я, якщо з ним є проблеми. Довідки про хвороби, виписки, висновки, які є щодо хвороби, треба відразу пред’явити лікарю.
"Не треба розраховувати, що уважна і добра медкомісія буде тебе ретельно обстежувати та сама шукати, що в тебе не так зі здоров’ям. Ні. Це не їхня функція. Їх функція якомога швидше визначити, придатний чи ні. Тому ти мусиш сам принести всі діагнози, які в тебе накопичились, і скаржитись. Попіклуйтесь про своє здоров’я самі і акцентуйте увагу ВЛК на своїх діагнозах. Чекати, що сама ВЛК проявить таку ініціативу – не варто", – сказав екскомандир роти батальйону "Айдар" Євген Дикий.
За словами адвоката Дмитра Бузанова, якщо людина має проблеми зі здоров’ям, то зрозуміло, що її спостерігає лікар.
"Амбулаторна карта може бути в медустанові, але якісь виписки з діагнозами з неї можна попросити собі на руки", ― пояснив він.
Як проходити ВЛК, якщо є проблеми зі здоров'ям
Варто зробити такі кроки:
- приготувати документи з актуальною інформацією про стан свого здоров’я та останні дослідження хвороб;
- варто тримати при собі документацію про хвороби ― на випадок доставки у ТЦК військовими та поліцією;
- якщо людину змушують пройти "експрес"-медогляд ― краще відмовитися та зареєструвати скаргу;
- якщо для проходження ВЛК доставили силою, варто попросити проходити ВЛК в інший день ― щоб мати змогу показати усі документи, які підтверджують хвороби.
- можна самому пройти обстеження в цивільній медустанові напередодні візиту в ТЦК й мати на руках висновки про хвороби.
"Силою пройти медогляд змусити не можуть. Звичайно, не варто відмовлятися зовсім, але просити повістку на інший день, щоб мати можливість зібрати документи. При цьому бажано звертатися до комунальних закладів, бо члени ВЛК, як правило, працівники комунальних закладів охорони здоров’я: міських та районних поліклінік. І не виключено, що на медкомісії у військкоматі призовник та лікар, який його обстежив у комунальній лікарні, зустрінуться", — резюмував Бузанов.
Раніше ми писали, до чого майбутньому призовнику слід бути готовим на службі та які навички треба опанувати.