Новообраний президент США республіканець Дональд Трамп може закликати європейські та британські війська забезпечити 800-мильну (понад 1200 км) буферну зону між російською та українською арміями в межах плану заморожування війни РФ проти України, повідомляє The Telegraph.
Деталі плану з'явилися після того, як український президент Володимир Зеленський попередив, що будь-яка спроба зупинити війну шляхом умиротворення Росії означатиме “самогубство” для Європи.
Варіант плану, викладений трьома представниками штабу Трампа, передбачає, що нинішня лінія фронту буде заморожена, а Україна погодиться відкласти свої амбіції щодо вступу до НАТО на 20 років.
В обмін на це США нададуть Києву велику кількість зброї, щоб стримати РФ від відновлення війни. Штати не надаватимуть війська для патрулювання та охорони буферної зони, а також не фінансуватимуть цю місію.
"Ми можемо проводити навчання та надавати іншу підтримку, але ствол зброї буде європейським. Ми не відправляємо американських чоловіків і жінок підтримувати мир в Україні. І ми не будемо за це платити. Нехай це роблять поляки, німці, британці та французи”, - заявив член команди Трампа Wall Street Journal.
Кремль поки що не коментує можливі “мирні плани”, але у Росії мало стимулів для негайного укладення миру, поки її війська намагаються просуватися на полі бою, пише видання. Також РФ вважає, що зможе витримати економічне навантаження, пов'язане з війною, щонайменше ще рік.
Деякі російські коментатори вважають, що Кремль не сприйматиме всерйоз будь-який план, базований лише на заморожуванні нинішньої лінії фронту. РФ також може вимагати поступок.
Вищезгаданий варіант плану є одним із декількох, які розглядає Трамп. Російський диктатор Владімір Путін привітав республіканця з перемогою на виборах у США і заявив, що Москва готова вести з ним переговори щодо війни проти України. Трамп днями сказав NBC News, що ще не говорив з Путіним, але “думає, вони поговорять”.
Версія плану, яку обере Трамп, імовірно, залежатиме від його призначень в адміністрації.
Майк Помпео, який працював державним секретарем піл час першого президентського терміну Трампа, як писали ЗМІ, може очолити Пентагон. Він критикував адміністрацію президента США демократа Джо Байдена за те, що вона надає занадто мало допомоги і робить це надто повільно, тому, як припускає видання, Помпео чинитиме опір угоді, яка може бути витлумачена як перемога Росії.
Сам Помпео ще влітку розповідав, як може виглядати "мирний план" Трампа щодо України: серед основних пунктів, за його словами, програма ленд-лізу, “реальні” санкції проти Росії й “оновлення” НАТО.
Трамп неодноразово робив суперечливі заяви щодо України та стверджував, що має план завершення війни “за 24 години”, але не конкретизував деталі свого “плану”. Водночас із заяв кандидата у віцепрезиденти Джеймса Венса та інших членів близького оточення Трампа можна зробити висновок, що він планує досягти припинення війни, здебільшого тиском на українську сторону, включно зі спонуканням до територіальних поступок Росії.
ZN.UA запитало українських експертів про те, якими можуть бути наслідки другого терміну Трампа в Білому домі для України: думки аналітиків розходяться. Також те, “Чому переміг Трамп і чим тепер ризикує Україна”, аналізував експосол України в США Олег Шамшур.