Збройні сили США вивчають можливість інтеграції передових західних ракет класу «повітря-повітря» в українські винищувачі радянської епохи, пише POLITICO.
За словами двох представників міністерства оборони та ще одного джерела, наразі вивчається, чи можливо встановити передові ракети класу «повітря-повітря» середньої дальності AIM-120, призначені для стрільби із західних винищувачів, таких як американські F-16, на українські МіГи.
Якщо це вдасться зробити, США вперше нададуть українським літакам можливість стріляти ракетами «повітря-повітря», деякі з яких вже є на озброєнні ЗСУ.
У разі успіху ці зусилля можуть стати частиною вирішення потреб Києва в додатковій вогневій потужності та протиповітряній обороні, адже і Україна, і Росія готуються до великих наступів цієї весни. Минулого тижня високопоставлені американські генерали приймали українських військових у Вісбадені в Німеччині, де була проведена серія навчань на допомогу Києву у підготувці до наступного етапу війни.
Представники міністерства оборони США припускають, що Київ планує розпочати наступ у найближчі шість-вісім тижнів, коли надворі потеплішає, а українські війська завершать навчання тактиці загальновійськового маневру в Німеччині. Офіційні особи стурбовані тим, що Україні не вистачає протиповітряної оборони, оскільки Росія продовжує ракетні атаки та навіть надсилає повітряні кулі-приманки з радіолокаційними відбивачами, щоб виснажити арсенал українських ракет.
Україна наполягає на сучасних винищувачах, однак наразі серед західних лідерів немає великого бажання надсилати більш досконалі літаки, такі як F-16. Двоє українських пілотів перебувають у США, щоб оцінити свої навички на тренажерах на базі ВПС Національної гвардії в Тусоні, штат Аризона, але офіційні особи заявили, що вони не керуватимуть американськими літаками.
Чиновники шукають більш творчі рішення, щоб заповнити цю прогалину. США вже надали Києву ракети «повітря-земля», такі як високошвидкісна протирадіаційна ракета AGM-88B, яку можна прикріпити до МіГів і використовувати проти наземних цілей, зокрема радарів та систем ППО. Пентагон також надіслав Joint Direct Attack Munition, який перетворює авіаційні боєприпаси на розумні бомби.
Однак інтеграція AIM-120 з МіГами стане першим випадком, коли США нададуть можливість стріляти ракетами «повітря-повітря» з літаків. Україна вже має низку ракет, наданих європейськими країнами, зокрема Великою Британією та Бельгією, які запускаються із наданих Заходом систем протиповітряної оборони.
Але, за словами співрозмовників видання, процес інтеграції триває з труднощами. Ракета не тільки повинна бути фізично встановлена на літаку, вона також має «спілкуватись» з радаром літака. Щоб зробити постріл, спершу радар літака вказує ракеті ціль і направляє її, доки вона не наблизиться достатньо близько, щоб самостійно зробити це.
Головна проблема полягає в тому, що американська і радянська системи настільки різні, що ракета і літак не можуть взаємодіяти один з одним.
«Ми підтримуємо регулярні контакти з українськими лідерами, і ми продовжуватимемо тісно консультуватися з Україною щодо їхніх потреб у безпековій допомозі — як найближчій, так і довгостроковій», — сказав підполковник Гаррон Гарн.
Водночас, він додав, що з міркувань оперативної безпеки не обговорюватиме, які ініціативи наразі реалізовуються.