Інститут дослідження війни оприлюднив сьогоднішньому звіті ключові висновки щодо ситуації на фронті. В ISW підтверджують раніше озвучені українською стороною слова про те, що ЗСУ перехопили тактичну ініціативу в районі Бахмута та здобули тактично значні успіхи в контратаці 18 травня. Як ми повідомляли вчора, Третя штурмова бригада провела наступальні дії на західних околицях міста, військові фактично створили плацдарм для подальшого контрнаступу.
Інші ключові висновки:
- Cпонсор так званої групи "Вагнера" Євгеній Прігожин 18 травня визнав, що найманці не можуть оточити українські війська в Бахмуті через втрату стабільних флангів на північ і південь від Бахмута. Військові оглядачі, пов’язані з "Вагнером", звинувачують російські звичайні сили у військових невдачах у Бахмуті та навколо нього. Намагання Прігожина звинуватити російських військових у невдачах навколо Бахмута спонукають деяких ультранаціоналістів звинувачувати його у використанні битви за Бахмут для задоволення особистих амбіцій.
- Кремль продовжує посилювати заходи внутрішніх репресій, які можуть сприяти самоцензурі та готувати російське суспільство до тривалої війни.
- Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що НАТО може обговорити можливе надання Україні західних винищувачів на червневій зустрічі міністрів оборони.
- Російські війська здійснили обмежені наземні атаки на північний схід від Куп’янська та вздовж лінії Сватове-Кремінна.
- Російські війська здійснили обмежені наземні удари по лінії Авдіївка – Донецьк.
- Невідомі, ймовірно, українські партизани, напали на російську залізницю в Криму.
- 18 травня Верховний суд Росії ухвалив, що російські військові, які добровільно здадуться на полі бою, будуть притягнуті до кримінальної відповідальності за державну зраду.
- Російська окупаційна влада продовжує оголошувати меценатські програми з суб’єктами РФ для підтримки інфраструктурних проектів на окупованих територіях.
Мапи бойових дій від ISW
Основні зусилля – Східна Україна
Російські війська здійснили обмежені наземні атаки на північний схід від Куп’янська та вздовж лінії Сватове-Кремінна 18 травня. Генштаб України повідомив, що російські війська здійснили невдалі наземні атаки поблизу Масютівки (13 км на північний схід від Куп’янська), Новоселівського (14 км на північний захід від Сватового) та с. Невське (19 км на північний
захід від Кремінної).
РФ просувається лише в Мар’їнці. Мета №2 для РФ – Донецька область
Російські війська здійснили обмежені наземні атаки на лінії Авдіївка-Донецьк 18 травня. Український Генштаб повідомив, що російські війська вели невдалі наступальні операції в напрямку Сіверне (5 км на захід від Авдіївки) та Мар’їнка (27 км на південний захід від Авдіївки). Російський оглядач поскаржився, що Мар’їнка є єдиною ділянкою фронту, куди просуваються російські війська.
На кадрах, опублікованих 18 травня, нібито видно артилерійські підрозділи 114-ї бригади та 2-го піхотного батальйону 87-го полку (1-й корпус армії "ДНР"), які діють поблизу Авдіївки, а також підрозділи 110-ї окремої мотострілецької бригади (1-й корпус армії «ДНР») діють поблизу Невельського (15 км на південний захід від Авдіївки).
Південна вісь, мета Росії: утримувати позиції на передовій та охороняти тилові райони від українських ударів
Російські військові оглядачі стверджують що українські сили здійснили невдалий рейд через річку Дніпро в Херсонській області 17 травня. Але українська активність поблизу островів у дельті річки Дніпро останнім часом зросла. Деякий час ЗСУ регулярно здійснювали рейди через річку Дніпро.
Російські війська штучно підняли рівень води в Каховському водосховищі. Наталія Гуменюк з ОК "Південь" України заявила, що російські війська затопили власні позиції на берегах водосховища, зазнавши втрат і спровокувавши скандал. Окупанти покладаються на викрадені човни для матеріально-технічного забезпечення островів дельти Дніпра.
18 травня невідомі, ймовірно, українські партизани, атакували російську залізницю в Криму. Кримські окупаційні чиновники стверджували, що невідомі «неуповноважені особи» підірвали саморобний вибуховий пристрій (СВУ) уздовж залізниці на південно-західній околиці Сімферополя поблизу Чистенька, зійшовши з рейок вісім вагонів [45].
Геолокаційні зображення показують наслідки сходження з рейок. Жодні українські джерела, українські партизанські загони не беруть відповідальність, але окупаційний глава Криму Сергій Аксьонов приписує напад диверсантам. Пізніше 18 травня Аксьонов оголосив, що влада завершила ремонт колії.