Європа все ще чекає від США офіційного схвалення навчання українських пілотів на F-16 — Politico

Поділитися
Європа все ще чекає від США офіційного схвалення навчання українських пілотів на F-16 — Politico © Lockheed Martin
Тренування на F-16 не може розпочатися, доки Держдеп США офіційно не підпише запит на передачу інструкцій, авіасимуляторів та інших матеріалів.

Майже десяток європейських країн, які пообіцяли навчати українських пілотів керувати винищувачами F-16, все ще чекають на офіційне схвалення програми з боку США, перш ніж розпочнеться тренування. Про це повідомляє Politico, посилаючись на слова американських і європейських чиновників.

Коаліція з 11 країн на чолі з Данією і Нідерландами на саміті НАТО у Вільнюсі цього тижня офіційно погодилася навчати українських пілотів керувати F-16 і, можливо, іншими винищувачами. Європейські чиновники заявили, що сподіваються розпочати програму в серпні в Данії, навчальний центр також планують створити в Румунії.

Але навчання на F-16 не може розпочатися, доки Державний департамент США офіційно не підпише запит на передачу інструкцій, авіасимуляторів та інших матеріалів, пов'язаних з літаками - а цього ще не сталося.

Хоча президент США Джо Байден пообіцяв дати «зелене світло» програмі, офіційний запит "все ще розглядається", сказав представник Пентагону підполковник Гаррон Гарн.

Наразі немає жодних ознак того, що США не дадуть "зелене світло". Але запити європейців вже кілька тижнів перебувають на розгляді. Речник Пентагону бригадний генерал Патрік Райдер заявив журналістам минулого місяця, що Данія офіційно запросила дозвіл на проведення навчань на F-16. Міністерство оборони США, як правило, також бере участь у розгляді таких запитів, надаючи експертні дані з питань, пов'язаних із захистом чутливих технологій.

Речник Міністерства оборони Нідерландів не став коментувати запит до Пентагону, але сказав, що "кожен крок, який робиться щодо навчань на F-16, проходить у тісних консультаціях з американцями та іншими партнерами".

Міжвідомчий процес схвалення передачі чутливих технологій озброєнь, особливо таких складних, як винищувачі, в США не є чимось незвичайним і займає певний час.

«З будь-яким експортним або навчальним пакетом Пентагон має переконатися, що ми готові до перекладу технічних посібників, пакетів технічних даних і плану підтримки перш ніж офіційні особи підпишуть передачу», - , сказав в інтерв'ю виданню POLITICO начальник відділу закупівель Пентагону Вільям Лаплант.

Підписання навчального пакету включає в себе все це, а також план підготовки технічного персоналу і наземних екіпажів.

Відповідаючи на запитання про начальний пакет для F-16, Лаплант сказав, що для будь-якої складної системи США повинні переконатися, що вони мають фахівців, тому що потрібні спеціалісти з технічного обслуговування цієї системи, щоб вони могли бути поруч для дистанційних консультацій, оскільки радники США та НАТО не будуть перебувати на місці разом з українцями.

"Ми гарантуємо, що все це буде готове до роботи. Як і будь-яка інша система, яку розглядали, F-16 буде в цій категорії незалежно від того, яким виявиться остаточне рішення щодо того, що робити ", - додав він.

Але українські високопосадовці кажуть, що їм терміново потрібні F-16, оскільки ЗСУ намагаються прорвати укріплені російські лінії оборони.

Президент України Володимир Зеленський раніше цього місяця, виступаючи перед самітом НАТО, дорікнув Заходу за те, що він охарактеризував як затримку в підготовці українських пілотів до керування цими літаками.

Партнери сподіваються розпочати навчання в Румунії, які планують проводити спільно з виробником F-16, компанією Lockheed Martin, у жовтні, повідомив один із чиновників Міністерства оборони на умовах анонімності. Вони сподіваються мати від шести до дев'яти українських пілотів у першому класі, який також включатиме румунських, болгарських і словацьких пілотів, заявив чиновник. У той час як країни, які пообіцяли підтримати цю програму, не розголошують подробиць, представник норвезького оборонного відомства повідомив, що Осло виділить два літаки F-16 для цієї програми.

Уряди Румунії та Нідерландів провели термінові переговори в останню хвилину напередодні зустрічі НАТО в Литві цього тижня, щоб узгодити деталі міжнародного плану навчань і забезпечити включення до нього українських пілотів, повідомило джерело видання. Ці переговори проклали шлях до оголошення про створення коаліції F-16 під час саміту.

Але американські офіційні особи не демонструють відчуття терміновості. Високопоставлений представник Пентагону, директор Об'єднаного оперативного штабу генерал-лейтенант Дуглас Сімс заявив журналістам у четвер, що ситуація на фронті в Україні наразі "не є ідеальною" для використання F-16.

"Росіяни все ще мають певний потенціал протиповітряної оборони. У них є повітряний потенціал. І кількість винищувачів F-16, яка буде надана, може бути не ідеальною для того, що відбувається зараз. В міру того, як майбутнє змінюватиметься, це, безумовно, диктуватиме, як вони будуть використовуватися ", - заявив Сімс.

Раніше повідомлялося, що серед українських пілотів, які будуть відправлені на навчання на винищувачах F-16, частина буде освоювати літаки з нуля, а частина - перевчатись, за словами речника командування Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната.

Нещодавно міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Україна може отримати винищувачі F-16, які будуть уже керовані українськими пілотами, приблизно в першому кварталі 2024 року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі