На передовій в Україні помітили нову техніку ‒ японські гусеничні машини Morooka PC-065B, які здатні перевозити вантажі до трьох тонн і працювати в умовах бездоріжжя. Аналітики зазначають, що ці інженерні машини відіграють важливу роль у зміцненні оборонних позицій українських піхотинців, які потребують укріплень для захисту від російських атак.
Як повідомляє оглядач Forbes Девід Акс, Morooka PC-065B ‒ п’ятитонні неброньовані й неозброєні машини на гусеничному ходу з вантажним кузовом і тритонним краном ‒ вперше були зафіксовані вздовж лінії фронту в Україні.
First footage of a 🇯🇵Japanese-supplied Morooka PC-065B tracked engineering carrier in Ukrainian service.
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) April 8, 2025
Japan’s Self-Defense Force has supplied a mix of tracked and wheeled support vehicles to Ukraine. pic.twitter.com/LVSBjIqIPH
Ще у травні 2023 року уряд Японії оголосив про передачу Україні 101 транспортного засобу. До цієї партії увійшли вантажівки Toyota та кілька одиниць PC-065B. Через кілька тижнів техніка почала прибувати в Україну транзитом через Польщу.
Попри відсутність захисту та озброєння, ці машини виконують важливу функцію ‒ транспортують вантажі, допомагають інженерам у будівництві фортифікацій і тим самим підтримують боєздатність українських військ. Їхнє застосування в умовах багнюки та заболоченої місцевості особливо актуальне під час весняної відлиги й впродовж року в південних регіонах, зокрема на Херсонщині.
Машини PC-065B стали частиною ширшого парку гусеничної техніки, що використовується Збройними силами України. Серед них ‒ австралійські M113AS4, шведські BV-206 і BvS-10, а також норвезькі NM199. Усі ці машини поєднує гусеничний хід, компактність і мала вага, що дозволяє ефективно маневрувати в умовах складного рельєфу.
Зокрема, BvS-10 були помічені в складі 40-ї бригади берегової оборони ‒ підрозділу морської піхоти, який обороняє правий берег Дніпра в Херсонській області. Ці машини використовуються як санітарні евакуаційні засоби.
Водночас аналітики звертають увагу на вразливість такої техніки. Через відсутність бронювання гусеничні машини логістичної підтримки стають легкою мішенню для дронів та артилерії. За три роки повномасштабної війни Україна втратила приблизно 15 таких машин. Проте, за словами автора, наразі не зафіксовано втрат серед японських PC-065B.
Нагадаємо, німецький оборонний концерн Rheinmetall передав Україні першу новітню бойову машину піхоти Lynx.