Прем'єр-міністри Польщі Матеуш Моравецький та Японії Фуміо Кішіда домовилися продовжувати підтримку України. Кішіда пообіцяв сприяти розвитку Польщі, щоб підтримати європейську країну у допомозі Україні, яка захищається від російського вторгнення. Про це повідомляє Japan Today.
Моравецький зустрів прем'єр-міністра Японії у Варшаві на наступний день після того, як Кішіда здійснив візит до Києва і зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським.
Беручи до уваги зростання навантаження на Польщу через вторгнення РФ в Україну, Кішіда заявив, що Японія запропонує Польщі допомогу для підтримки її ролі і прагне енергійно розвивати нові проекти.
Зазвичай Японія надає подібну допомогу країнам, що розвиваються, якою Польща більше не є, але японський уряд робить особливий виняток.
Кішіда додав, що для таких країн-однодумців, як Японія та Польща, дуже важливо залишатися єдиними у підтримці України та продовженні санкцій проти Росії.
Під час спільної прес-конференції з Кішідою Моравецький заявив, що в той час, коли формується новий геополітичний порядок, обидві країни розуміють «загрозу миру в усьому світі та міжнародному порядку, з боку російського імперіалізму».
Польща надавала військову, гуманітарну та політичну підтримку Україні під час війни, яка розпочалася 13 місяців тому.
Кішіда, який готується головувати на саміті G7 у травні, заявив, що під час головування його країни в групі Японія «буде працювати разом з Польщею, щоб продемонструвати лідерство, щоб міжнародне співтовариство могло об'єднатися і рішуче підтримувати Україну».
Після переговорів з Моравецьким Кішіда також заявив, що Японія зацікавлена в налагодженні тісніших зв'язків з регіональними альянсами в Центральній і Східній Європі, такими як дев'ять членів НАТО на східному фланзі, Вишеградська група, до якої входять Польща, Чехія, Словаччина та Угорщина, а також країни-учасниці «Ініціативи трьох морів».
Японський уряд також хоче розширити економічну співпрацю з Польщею в нових галузях, таких як високотемпературні газоохолоджувальні реактори, технології чистого використання вугілля і водню. У Польщі вже працює понад 350 японських компаній, переважно в обробній промисловості.
Пізніше Кішіда зустрівся з президентом Польщі Анджеєм Дудою.
Кішіда відвідав Україну у вівторок, 21 березня, коли лідер Китаю Сі Цзіньпін проводив переговори в Москві з президентом Росії Владіміром Путіним.
Моравецький заявив, що візит китайського лідера до Москви викликав занепокоєння і що наразі тривають дипломатичні зусилля, щоб «переконати Китай не підтримувати Росію в її агресивній міжнародній політиці».
Що важливо розуміти про позицію Токіо та двосторонні відносини у світлі візиту японського прем’єра Фуміо Кішіди до Києва? Що найбільше змінилося в Японії щодо України після повномасштабного вторгнення Росії? Як зробити так, щоб японське головування у G7 стало поштовхом до переходу двосторонніх відносин між Києвом і Токіо на суттєво новий рівень? Відповіді на ці запитання дає директорка Центру «Нова Європа» Альона Гетьманчук у статті «Поворотний момент: навіщо прем’єр Японії приїздив до України».