Посилилися побоювання, що окупована Росією Запорізька АЕС може стати об'єктом нових атак, оскільки Київ і Москва обмінялися критичними зауваженнями щодо потенційного радіологічного інциденту, пише Bloomberg.
Рішення Військово-повітряних сил США відправити свій літак Boeing WC-135R Constant Phoenix до Греції 30 червня посилило припущення, що це може бути пов'язано із загрозами для Запоріжжя. Подібний літак, який може реєструвати радіоактивні викиди в режимі реального часу, відіграв вирішальну роль у виявленні уламків після аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, згідно з повідомленням ВПС США.
Пентагон не відповів на запит Bloomberg про коментарі, а у ВПС заявили, що літак зазвичай розгорнутий у Середземному морі.
На переміщення літака Boeing WC-135R, який називають «Ядерний нюхач» (Nuclear Sniffer), до Європи звернув увагу Ганс М. Крістенсен – старший науковий співробітник Програми зброї масового знищення SIPRI та директор проекту ядерної інформації в Федерації американських вчених (FAS).
«WC-135R «Nuclear Sniffer» приземлився на Криті сьогодні вранці. Прибуття збігається з новими занепокоєннями щодо безпеки на окупованій Росією атомній електростанції в Україні», – написав Крістенсен у Twitter, прикріпивши мапу польоту.
WC-135R “Nuclear Sniffer” landed in Crete this morning. Arrival coincides with new concerns about safety at Russian-occupied nuclear power plant in Ukraine. https://t.co/9ZddffLnxv pic.twitter.com/G26MFCUh0q
— Hans Kristensen (@nukestrat) July 1, 2023
Станом на 16:00 5 липня «Ядерний нюхач» знаходився в небі над Європою, за даними Flightradar24.
Нагадаємо, 4 липня у ЗСУ попередили, що російські окупаційні війська готуються здійснити провокацію на захопленій ними ЗАЕС та розмістили предмети, схожі на вибухівку, на зовнішній крівлі третього та четвертого енергоблоків. За словами військових, їх підрив не має пошкодити об'єкт, але може створити картину обстрілу зі сторони України.
У МОЗ нагадали, як діяти у випадку оголошення ядерної небезпеки. Про те, які наслідки диверсії на ЗАЕС можуть виникнути читайте у статті Миколи Гаврися «Ситуація на Запорізькій АЕС: можливі варіанти розвитку» на ZN.UA.