Навіть при найгіршому сценарії розвитку подій на ЗАЕС апокаліпсису не буде, заявив доктор фізико-математичних наук, колишній працівник Інституту ядерних досліджень НАНУ Людвиг Литвинський. Під час телемарафону він пояснив, що такою вважає ситуацію, коли зірветься все, що знаходиться всередині реакторів.
За словами науковця, навіть це буде не так жахливо, як вибух на Чорнобильській АЕС. Він пояснив це тим, що на ЗАЕС немає короткоживучих нуклідів, позаяк реактори протягом кількох місяців були зупинені.
Також Литвинський наголосив, що йодидна профілактика не потрібна ні перед ймовірною аварією, ні після неї. Ця практика є застарілою.
"Забруднення дійсно виникне... Але я повторюю: апокаліпсису не буде. Дійсно, не треба перебувати на повітрі у разі аварії, треба зачинити добре вікна, треба запастися водою щонайменше на дві доби. Максимальні наслідки, які можуть бути навіть для тих, хто перебував на повітрі, це зростання ймовірності онкологічних захворювань", - сказав вчений.
За словами Литвинського, на свіжому повітрі у випадку аварії на ЗАЕС не рекомендується бути тим, хто знаходиться в радіусі кількох десятків км від станції, а також тим, хто знаходиться на відстані 150 км за напрямком вітру.
Нагадаємо, 4 липня у ЗСУ попередили, що окупаційні війська, які готуються здійснити провокацію на захопленій ними ЗАЕС, розмістили предмети, схожі на вибухівку, на зовнішній крівлі третього та четвертого енергоблоків. За словами військових, їх підрив не має пошкодити об'єкт, але може створити картинку обстрілів зі сторони України.
У МОЗ нагадали, як діяти у випадку оголошення ядерної небезпеки. Йод чи йодид калію? До сорока років чи після? Їхати бігом чи залишатися? А якщо їхати, то як далеко? Микола Гаврись розвіює "ядерні" страхи українців у тексті "Ситуація на Запорізькій АЕС: можливі варіанти розвитку".