Іранські ракети для Росії: види, характеристики та можлива протидія

Поділитися
Іранські ракети для Росії: види, характеристики та можлива протидія © стоп-кадр
На що здатна зброя, яку поставляє Кремлю Тегеран.

Вчора, 21-го лютого, видання Reuters повідомило про поставку Росії більше 400 балістичних ракет від Ірану, які можуть вже використовуватися у війні проти України. Також видання зазначило, що в майбутньому поставки можуть зрости.

При цьому, на відміну від минулорічних прогнозів, йдеться всього про два типи ракет, які могли бути поставлені Росії. Це боєголовка малої дальності Fateh-110 та середньої - Zolfaghar.

Fateh-110

Fateh-110 - іранська твердопаливна ракета класу «земля — земля» дальністю дії до 300 км. Такі ракети використовувалися у війні в Сирії, а також під час ударів Ірану по американських базах на території Іраку після вбивства генерала Касема Сулеймані. Іран, ймовірно, експортував Fateh-110 також руху Хезболла в Лівані.

Fateh-110 був розроблений на основі некерованої ракети Zezal-2 («Зільзаль-2») Ірану, по суті, шляхом додавання системи наведення. Пізніші версії ракети мають покращені тактико-технічні характеристики. Зокрема у них збільшено дальність польоту та корисне навантаження. Цікаво, що Fateh-110 за ліцензією виготовляється у Сирії під позначенням M-600. При цьому виріб вийшов набагато менш якісним за оригінальні зразки.

Основна модель ракети має дальність близько 300 км. Вага ракети становить 3450 кг, з яких 500 кг припадає на боєголовку. Ракета має довжину 8,86 м. Fateh-110 має нерухомий трикутний блок на кінці ракети та чотири рухомих блоки у головній частині, які відповідають за зміну напрямку та наведення ракети.

Основні характеристики:

  • Вага: 3,45 т;
  • Маса бойової частини: 400−650 кг — залежно від покоління ракети;
  • Довжина: 8,86 м;
  • Діаметр: 0,61 м;
  • Дальність: до 300 км.
  • Максимальна швидкість: 3−4 Маха — залежно від покоління ракети;
  • Заявлений радіус відхилення від цілі: 3 м;
  • Наведення: інерціальне / супутникове / електрооптичний термінал.

Zolfaghar

Zolfaghar — це іранська твердопаливна балістична ракета середньої дальності, яка здатна вражати цілі на відстані до 700 км. Вона була розроблена як варіація Fateh-110 із більшою дальністю ураження. Перше застосування цієї ракети під час боїв за сирійське місто Дейр-ез-Зор в 2017 році (іранська армія тоді підтримала правлячий режим Башара Асада). Це стало рідкісним прикладом використання ракет такого типу за останні 30 років.

Деякі моделі таких ракет оснащені електрооптичними системами наведення, що нібито дає змогу операторам змогу керувати ракетами під час остаточного наближення до цілей. Є небезпека, що ракети також можуть мати і касетну бойову частину.

Уперше ракета була представлена під час військового параду 25 вересня 2016 року, після чого міністр оборони Ірану Хусейн Дегкан заявив, що дальність польоту ракети становить 700 км. Пізніше Міністерство оборони Ірану оприлюднило відео її випробувань. 17 червня 2017 року Іран запустив шість ракет "Зульфікар" на території Сирії в напрямку району Дайр-ез-Заур по об'єктах ІДІЛ у відповідь на теракт в Тегерані 8 червня 2017 року.

У лютому 2019 року Іран представив нову більш далекобійну версію ракети Zolfaghar під назвою Dezful із радіусом дії 1000 км. Вона відноситься до класу БРСД і, по факту, є забороненою міжнародними конвенціями про нерозповсюдження зброї великої дальності.

Основні характеристики:

  • Вага: 4,62 т;
  • Маса бойової частини: 579 кг;
  • Довжина: 10,3 м;
  • Діаметр: 0,61 м;
  • Дальність: до 700 км;
  • Максимальна швидкість: 3 Маха
  • Заявлений радіус відхилення від цілі: 5 м;
  • Наведення: інерціальне / супутникове.

Протидія ракетам з Ірану

Як відомо, будь-які балістичні ракети та ракети, що заходят на ціль за балістичною траекторією — найнебезпечніші і найскладніші для перехоплення українськими силами ППО. Надійно протидіяти їм фактично можуть лишь ЗРК Patriot, які Україна має в дуже обмеженій кількості.

На жаль, тактика малих мобільних груп ППО або подібних концепцій протидії тут зовсім безсила. Тобто єдиним варіантом є збільшення поставок західних ЗРК, які можуть протидіяти балістичним загрозам.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі