Пам’ятаєте ті 80-річні корабельні гармати, які російські морські піхотинці прикрутили до 70-річних броньованих тягачів і помчали на передову в Україні з цієї весни, – журналіст Девід Акс починає свою статтю з цього питання. І переходить до нового винаходу окупантів, який називає "бойовою машиною Франкенштейна".
Завжди було очевидно, що МТЛБ-2М-3 — це часткове вирішення гострої проблеми військових. Великі втрати спеціально створених засобів протиповітряної оборони та озброєння піхоти змусили росіян обійтися будь-якою старою технікою та зброєю, які вони мають.
*** МТЛБ - многоцелевой транспортёр-тягач лёгкий бронированный. А 2М-3 - це корабельна зенітка.
"Але тепер ми побачили відео, на якому МТЛБ-2М-3 справді стріляє з гармат калібру понад 25 міліметрів — і стає очевидним, що монстр бойової машини Франкенштейна навіть менший, ніж сума його грубих частин", - зазначає автор статті.
Відео, яке поширилося в соціальних мережах у понеділок, підтверджує те, що підозрювали багато спостерігачів: старовинна башта 2M-3 1950-х років у застосуванні MT-LB абсолютно нестабілізована. Вібрація від перших кількох патронів майже гарантує, що наступні патрони пролетять далеко від цілі.
Не дарма стабілізація зброї була одним із головних досягнень у наземній війні у 20 столітті. Нова оптика та засоби керування вогнем допомагали стрілецьким командам виявляти цілі та наводити швидкострільну зброю на все більшу відстань.
Але цей розширений бойовий діапазон майже нічого не означав, якщо гармата не могла вистрілити більше одного точного пострілу. Додавши гіроскопи та гідравліку до кріплень для гармат, конструктори зброї часів Другої світової війни тримали гармати стабільно, навіть коли прикріплені транспортні засоби підстрибували та хиталися.
Протягом кількох наступних поколінь конструктори зброї додали електричні стабілізатори та комп’ютерне прицілювання, додавши стабільності в кількох площинах. Сьогодні танк армії США М-1 може стріляти зі своєї 120-міліметрової гармати точно і на відстань двох миль зі швидкістю 10 пострілів на хвилину, поки він котиться по пересіченій місцевості зі швидкістю 30 або 40 миль на годину.
Саме завдяки стабілізації український МТ-ЛБ із сучасною вежею автоматичної гармати БМ-7 може влучно стріляти, а російський МТ-ЛБ із застарілою вежею 2М-7 не може вести влучний вогонь.
Відсутність стабілізації у МТ-ЛБ-2М-3 особливо прикро, враховуючи, що навіть російська ЗСУ-23-4 — гусенична зенітна машина з чотирма 23-міліметровими гарматами, яка вперше з’явилася в середині 1960-х років — має посилену гідравлічну стабілізацію. за допомогою комп’ютеризованої “кінематичної схеми крену”. А застаріла ЗСУ-23-4 не зовсім відрізняється стійкістю під час стрільби.
Схоже, російські бригади морської піхоти запустили виробництво МТ-ЛБ-2М-3 цієї весни, коли вони готувалися зустріти широко очікуваний контрнаступ ЗСУ на півдні.
У Forbes резюмують: не дивно: МТ-ЛБ-2М-3 може зробити не більше, ніж розкидати гармати в загальному напрямку ворожих сил, поки його екіпаж молиться про вдале попадання.
Нагадаємо, нещодавно у ЗСУ розповіли, скільки техніки втратили окупанти на південному напрямку