Експорт британських компаній зміцнює російську військову машину в Україні — Sky News

Поділитися
Аналіз видання показує, що попри зменшення експорту власне до РФ, постачання товарів до її сателітів зросло шаленими темпами.

Британські компанії експортують обладнання та техніку на сотні мільйонів фунтів стерлінгів, які майже напевно потрапляють до Росії, підриваючи офіційний режим санкцій і зміцнюючи військову машину Владіміра Путіна, йдеться у аналізі даних, проведеному телеканалом Sky News.

Ці товари, серед яких безпілотні літальні апарати, оптичні прилади і важка техніка, надсилаються до країн Кавказу і Центральної Азії, в тому числі Киргизстану, Вірменії, Узбекистану та інших, звідки вони переправляються до Росії.

Цифри показують, що, незважаючи на різке падіння потоку товарів до Росії після запровадження торговельних санкцій після її вторгнення в Україну два роки тому, великі обсяги чутливих британських товарів подвійного призначення все ще знаходять свій шлях до Москви.

Аналіз підкреслює масштаби участі Британії у тіньовій економіці, яка допомагає забезпечувати російських військових деталями та обладнанням для зброї, яку вони використовують проти України

Потоки британських товарів до самої Росії впали з початку війни після запровадження санкцій на 74%. Переважна більшість експорту, що все ще надходить до Росії — це продукти харчування, медичні препарати та інші гуманітарні товари.

Поставки важкого машинобудування, електрообладнання та автомобілів впали майже до нуля.

Ці цифри свідчать про те, що режим санкцій був неймовірно успішним, і це дійсно так, заявив представник уряду.

«Ми запровадили найсуворіший пакет економічних санкцій, який коли-небудь накладали на велику економіку», — стверджує він.

Однак більш уважне вивчення офіційної торгової статистики Великої Британії дає альтернативну картину.

Вона показує, що в той час як британський експорт до Росії різко скоротився, британський експорт до низки колишніх радянських країн-сателітів —  від Узбекистану до Грузії — зріс безпрецедентними темпами.

Британський експорт до Киргизстану, невеликої колишньої радянської держави-сателіта, зріс більше ніж на 1,100%. У цьому експорті переважають важка техніка і транспортні засоби, які більше не можна відправляти безпосередньо до Росії.

Загальноєвропейська проблема

За словами Робіна Брукса, колишнього головного економіста фінансового органу IIF, це відбувається вже деякий час, причому інші європейські країни, особливо Німеччина і Польща, також відправляють велику кількість обладнання до Росії через ці кавказькі і центральноазіатські країни.

«Очевидно, що вони отримують замовлення від російських сателітів в цих країнах. Що відбувається далі? Можливо, вони правдоподібно заперечують, можливо, вони знають...Що ми знаємо напевно, так це те, що зростання обсягів експорту, яке відбувається, є абсолютно божевільним і не узгоджується з будь-якими базовими даними в цих країнах», — сказав він.

Тож єдиним розумним поясненням є... Росія.

За словами аналітика, з боку Західної Європи і, особливо, ЄС це відбувається вже давно. На даний момент про цю проблему відомо в Брюсселі, і ключовим, на його думку, є питання, чому нічого не робиться на центральному рівні ЄС, щоб зупинити це?

Британські чиновники стверджують, що вони постійно намагаються посилити режим санкцій Великої Британії. Про це заявив речник британського уряду в інтерв'ю Sky News.

«Нещодавно ми також оголосили про створення нового Офісу з імплементації торговельних санкцій, щоб посилити застосування обмежень. Будь-яке недотримання цих жорстких санкцій є серйозним правопорушенням і карається великими фінансовими штрафами або кримінальним переслідуванням», — наголосив він.

Експорт до інших сусідніх з Росією держав

Однак масштаби і широта торгівлі вражають. Обсяги британського експорту різко зросли не лише до Киргизстану. Вони майже так само різко зросли і до Вірменії, яка, за словами Брукса, зафіксувала різке збільшення подальшого експорту товарів до Росії.

Подвійне занепокоєння викликає той факт, що серед товарів, які надсилаються до цих країн, є значна кількість товарів подвійного призначення, тобто таких, що можуть бути перепрофільовані на зброю.

Знайдені на полі бою залишки російської зброї

Європейський Союз має список з 45 категорій товарів — «загальних товарів високого пріоритету», як вони їх називають — які були знайдені у залишках російської зброї на полі бою.

Аналіз Sky News показує, що британський експорт до чотирьох країн Кавказу та Центральної Азії цих товарів, які, як було задокументовано, використовувалися для вбивства українських громадян, з початку війни зріс більш ніж на 500%.

Найбільшою категорією товарів, які надсилалися до цих чотирьох країн Кавказу та Центральної Азії, були частини літаків, гелікоптерів або безпілотних літальних апаратів — тобто обладнання, яке може бути використане для створення безпілотників та інших літальних апаратів.

Британські компанії експортували до цих чотирьох країн таких товарів на суму 6 млн фунтів стерлінгів, що перевищує традиційні обсяги їхнього експорту до цих країн.

Серед інших товарів, які відправляють британські експортери — машини для обробки даних, аеронавігаційне обладнання та радіонавігаційні засоби.

За словами Тома Кітінґа з RUSI, це дуже тривожний сигнал, якщо виробник такого обладнання має настільки різкий сплеск експорту до Киргизстану.

«Ви, безумовно, повинні зупинитися і запитати себе: чому це так? Чи не забезпечую я опосередковано ресурсами російську армію? І очевидно, що ви не хочете цього робити. І дійсно, роблячи це, ви, ймовірно, порушуєте санкції. Трагедія полягає в тому, що кожного разу, коли українці розбирають безпілотник, крилату ракету або засоби зв'язку, які потрапляють до їхніх рук, в цих частинах обладнання є компоненти, які походять з ЄС, з Великої Британії та США, і які були виготовлені з лютого 2022 року», — говорить він, наголошуючи, що це не застарілий, а новий експорт.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі