Експерт припустив, які кримінальні провадження можуть відкрити проти ухилянтів, які втекли за кордон

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Та варіанти лише два і довести порушення в таких випадках буде вкрай складно. 

Юрист кримінальної практики LCF Law Group Максим Бехало нагадав, що для застосування процедури екстрадиції необхідно, щоби стосовно особи було відкрито кримінальне провадження, цій особі повідомлено про підозру, оголошено її в розшук, або вже навіть винесено обвинувальний вирок суду. В матеріалі для ZN.UA "Чи поверне Україна ухилянтів з-за кордону: чітка юридична відповідь" він зробив припущення, які кримінальні провадження можуть відкрити проти військовозобов'язаних чоловіків, які незаконно виїхали за кордон. 

1. Ухилення від призову під час мобілізації.

Кримінальна відповідальність за це, згідно зі статтею 336 КК України, передбачає позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.

"Кваліфікувати ухилення від мобілізації можна лише в тому разі, якщо особі вже було вручено повістку й вона мала з’явитися до ТЦК, але не зробила цього, - пояснив експерт, додаючи, що на практиці таке порушення складно буде довести. - Отже, якщо особа виїхала з України, але їй до цього не вручили повістку, в її діях буде відсутній склад злочину, оскільки на неї не було покладено певних обов’язків". 

2. Використання підробленого документа.

За це передбачається або штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі до двох років.

"Очевидно, що ці документи потрібно ретельно вивчити. І в такому разі справа кожної людини має розглядатися окремо. І за кожною окремо треба здійснювати перевірку, аби довести, що медичний стан дійсно відповідає зазначеному в довідці", - пояснив експерт те, наскільки тривалим та клопітким є процес підтвердження підробки документів. 

Крім того, продовжив він, для цього слід провести повторний медичний огляд кожної особи, а для цього потрібно, щоб вона приїхала до України.

"Максимальна санкція за використання підробленого документа, нагадаю, передбачає обмеження волі на строк до двох років. У такому разі неможливо буде застосувати процедуру екстрадиції, бо позбавлення волі й обмеження волі — геть різні санкції за вчинене правопорушення", - пояснив експерт, нагадавши, що вимога для відправки запиту на екстрадицію - саме покарання у вигляді позбавлення волі. 

Ба більше, Бехало нагадав, що в статті 4 Європейської конвенції про видачу правопорушників зазначено, що вона не застосовується в разі правопорушень, передбачених військовим правом. Це означає, що її застосування практично неможливе для екстрадиції ухилянтів. 

Нагадаємо, 30 серпня президент Володимир Зеленський доручив провести комплексну перевірку обґрунтованості "тих рішень військово-лікарських комісій (ВЛК) щодо інвалідності та непридатності до військової служби, які були ухвалені в період з 24 лютого 2022-го та можуть бути повʼязані з корупційними випадками". Влада таким чином намагається "вирахувати" тих чоловіків, які на основі підробних рішень комісії виїхали за кордон після початку повномасштабної війни.

Перевірка буде тривати три тижні й закінчитися наприкінці вересня. Після цього, як розповів секретар РНБО Олексій Данілов, імена усіх ухилянтів та лікарів-порушників, провину яких доведуть, будуть оприлюднені

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі