Допомога Україні від США під загрозою через вплив Трампа на республіканців — FT

Поділитися
Допомога Україні від США під загрозою через вплив Трампа на республіканців — FT © Інтерфакс-Україна
Колишній президент США тисне на партію, щоб вона відхилила двопартійну угоду щодо кордону.

Допомога США для України опинилася під загрозою, оскільки колишній президент-республіканець Дональд Трамп перешкоджає досягненню угоди в Конгресі, яка пов'язує фінансування для Києва з суворішим контролем над імміграцією. Про це повідомляє FT.

Протягом кількох тижнів учасники переговорів у Сенаті намагалися укласти двопартійну угоду про посилення безпеки на південному кордоні з Мексикою, чого вимагали республіканці в обмін на підтримку допомоги Україні у сфері безпеки.

Але Трамп, який хоче зробити імміграцію центральною темою своїх нападок на президента США Джо Байдена під час виборів 2024 року, виступив проти компромісної угоди. Перемога на перших республіканських праймеріз цього року також посилила вплив Трампа на партію, що ускладнює для законодавців досягнення компромісу.

"Нам потрібен сильний, потужний і, по суті, "ДОСКОНАЛИЙ" кордон, і якщо ми цього не отримаємо, нам краще не укладати угоду, навіть якщо це змусить нашу країну тимчасово "закритися", - написав Трамп у четвер, 25 січня, у своїй соціальній мережі Truth Social.

"Я не думаю, що будь-яка допомога стане доступною найближчим часом, враховуючи хаос всередині Республіканської партії", - заявив колишній старший помічник демократів у Сенаті Джим Менлі.

У середу, 24 січня, лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл, який виступає за допомогу Україні, заявив на закритому засіданні законодавців, що "політика змінилася" навколо угоди щодо кордону і фінансування для Києва.

Макконнелл назвав Трампа "номінантом" і сказав, що республіканці не хотіли б "підірвати його позиції", згідно зі звітом про зустріч від Punchbowl News.

"Імміграція може бути найскладнішим питанням у Конгресі, тому об'єднання його з чимось, чого відчайдушно хочуть демократи, має великий сенс. Але якщо достатня кількість сенаторів вважає, що нічого не робити краще, ніж робити щось, то ми отримаємо саме це", - пояснив колишній керівник апарату Макконнелла Браян Макгуайр.

Сенатор-демократ Кріс Мерфі та сенатор-республіканець Джеймс Ленкфорд, які очолюють переговори, не полишають своїх зусиль. Лідер демократичної більшості в Сенаті Чак Шумер заявив, що робота продовжиться на вихідних, щоб досягти компромісу.

У четвер Мерфі висловив журналістам занепокоєння щодо впливу Трампа.

"Я сподіваюся, що одна людина не є настільки впливовою всередині Республіканської партії, щоб віддати Україну Владіміру Путіну", - заявив він.

"Якщо ми не виконаємо наших зобов'язань перед Україною, жодна країна, друг чи ворог, не буде нам знову повністю довіряти", - написав у соцмережі Х сенатор-демократ Марк Ворнер.

Але навіть якщо сенатори досягнуть угоди, попри тиск Трампа, неясно, чи проведе спікер Палати представників республіканець Майк Джонсон голосування в нижній палаті Конгресу, що є ще однією можливою перешкодою на горизонті.

Республіканці розглядають імміграцію як ефективну політичну зброю у 2024 році на тлі сплеску кількості іммігрантів на південному кордоні, що викликало негативну реакцію в багатьох консервативних районах, а також у деяких містах і приміських районах США, контрольованих демократами.

"Виглядає все більш малоймовірним, що допомога Україні буде схвалена. Якщо це не буде зроблено зараз, наступне вікно можливостей відкриється після виборів у листопаді. Але навіть тоді все ще будуть республіканці, які контролюють Палату представників, і яких це не хвилює", - каже Джон Лібер з Eurasia Group. 

США надали останній пакет військової допомоги Україні зі своїх запасів у грудні минулого року, але не змогли відправити більше, оскільки кошти, виділені Конгресом, закінчилися. За словами представників американського оборонного відомства, Штати продовжують надсилати допомогу, передбачену довгостроковими контрактами, але це не відповідає нагальним потребам України.

Високопосадовець Пентагону Селеста Волландер, яка курує питання міжнародної безпеки, заявила цього тижня, що українські офіційні особи передали занепокоєння з боку передових підрозділів щодо боєприпасів.

"Вони вважають, що підрозділи не мають необхідних запасів боєприпасів, і це одна з причин, чому ми зосередилися на необхідності відповісти на запитання Конгресу, щоб вони могли прийняти рішення про надання додаткового фінансування", - сказала Волландер, маючи на увазі запит Білого дому на фінансування до Конгресу.

"Те, що ми робимо, має значення, те, що ми говоримо, має значення, і [світ] уважно стежить за тим, чи зможуть Сполучені Штати виконати свої зобов'язання", - заявив речник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.

З наближенням другої річниці повномасштабного вторгнення Росії українські військові залишили надії на швидку перемогу і замість цього готуються до затяжної війни. Західні чиновники не бачать шансів на те, що Росія чи Україна досягнуть значного прориву цього року.

Якщо переговори щодо прикордонної політики в Конгресі проваляться, тоді може бути зроблена остання спроба включити допомогу Україні в законодавство щодо збереження фінансування уряду США з дедлайнами, що наближаються в березні та вересні.

"Законодавчий шлях, безумовно, туманний, але я б ніколи не казав "ніколи", враховуючи ставки в обох питаннях", - зазначив Макгуайр.

Однак багато республіканців все більш зневажливо ставляться до переваг допомоги Україні. 

"Ми позичаємо гроші в інших країн, у наших онуків, щоб допомогти оплатити війну в Україні. За останній рік дійсно не було ніяких зрушень. Двісті тисяч людей загинули. Давайте зосередимося на мирному договорі", - заявив сенатор-республіканець Роджер Маршалл.

Інші республіканці, які підтримують допомогу Україні, розгнівані.

"Я думаю, що кордон є дуже важливим питанням для Дональда Трампа. І той факт, що він повідомляє сенаторам-республіканцям і конгресменам про те, що не хоче, аби ми вирішували проблему кордону, тому що він хоче звинуватити в цьому Байдена, дійсно жахливий", - заявив сенатор-республіканець Мітт Ромні.

Переговори у Конгресі щодо потенційних змін у політиці США на кордоні з Мексикою та виділення військової допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню опинилися у глухому куті. Американці дуже бояться напливу мігрантів, і це дає змогу республіканцям у Конгресі шантажувати демократів і блокувати допомогу Україні. Чи варто в цій ситуації очікувати швидкого компромісу між республіканцями й демократами? На це запитання відповідає Анна Бродські-Кроткіна в статті “Чи розблокують США допомогу Україні цього місяця?”.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі