Путін посилає сигнал США щодо переговорів по Україні: це пастка, блеф, чи щире бажання?

Поділитися
Проаналізувати неформальні сигнали взялися опитані Bloomberg експерти.

Владімір Путін промацує готовність США до переговорів щодо припинення війни Росії в Україні, пише Bloomberg.

За словами двох наближених до Кремля людей, російський президент надіслав США через непрямі канали сигнал про те, що він відкритий для обговорення, включно з потенційно майбутніми домовленостями про безпеку України.

Офіційні особи США, натомість, кажуть, що вони не бачать жодних ознак того, що російський президент серйозно налаштований шукати спосіб припинити бойові дії, які зайшли у смертельний глухий кут, у той час, як війна переходить на третій рік.

Натяки на відкритість Росії до переговорів – навіть якщо вони нещирі – можуть допомогти посіяти розкол серед союзників України, ізолюючи Київ і підриваючи зусилля президента Володимира Зеленського заручитися підтримкою своєї власної формули миру, яка передбачає повний вихід Росії з території України.

Люди, близькі до Кремля, які побажали залишитись неназваними, сказали, що сигнали були передані високопосадовцям США минулого місяця через посередника, якого вони відмовилися назвати. 

Путін, за їхніми словами, може бути готовий розглянути можливість відмовитися від наполягання на нейтральному статусі України і навіть остаточно відмовитися від опозиції можливому членству в НАТО – загроза якого була центральним російським виправданням для вторгнення.

Але це обійдеться ціною, яку Київ категорично відкинув – визнання контролю Кремля над територіями, які він окупував останніми роками  — це приблизно 18% території України.

«Президент Путін неодноразово заявляв, що Росія була, є і буде надалі відкрита для переговорів щодо України. Ми сповнені рішучості досягти наших цілей. І волів би завершити це дипломатичним шляхом. Якщо ні, військова операція буде продовжена, доки ми не досягнемо своїх цілей», — сказав прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков у відповідь на запитання Bloomberg. 

Водночас,  речниця Ради національної безпеки США Едріен Уотсон заявила що Сполучені Штати не знають про зміни в позиції Росії.

«Україна вирішуватиме, коли і як вести переговори з Росією,  і чи вести їх взагалі», — наголосила вона.

«Хоча США завжди відкриті до переговорів, на даний момент я цього не бачу. З боку Росії має бути готовність брати участь у переговорах, ґрунтуючись на основних принципах, які були поставлені під сумнів її агресією, — територіальна цілісність, суверенітет, незалежність», – заявив державний секретар Ентоні Блінкен на Всесвітньому економічному форумі 17 січня, відповідаючи на питання про перспективи узгодженого довгострокового припинення вогню.

Публічно Путін не демонструє, що він готовий зупинитися на поточній лінії фронту. Україна за підтримки США та інших союзників прагне відновити всі свої землі, захоплені московськими силами, і відмовитися від цієї позиції було б політично складно для Зеленського.

Але враховуючи, що виділення 110 мільярдів доларів життєво важливої допомоги від США та Європейського Союзу досі не затверджене, перспективи щодо здатності України продовжувати боротьбу в довгостроковій перспективі є невизначеними, пише видання.

Росія, навпаки, перевела свою економіку на воєнний лад і налагодила постачання зброї та іншу підтримку з боку Ірану та Північної Кореї.

«Їм вигідно, щоб усі думали, що існує якийсь комунікаційний канал, і він настільки таємний, що ніхто не може це зрозуміти, і це до біса лякає українців. Росіяни хочуть створити уявлення про те, що канал є і що все залежить від США, щоб ніхто чи ніщо інше не відігравало ролі. Це класична російська гра», — сказала Фіона Хілл, колишня високопосадовиця Білого дому, відповідальна за Росію.

Думка про існування секретного зворотного каналу також поширюється в європейських столицях, хоча офіційні особи заперечують, що щось про це знають.

«Я чув ці чутки, і я не знаю, що з ними робити – схоже це інструмент для досягнення політичної мети. Путін, очевидно, був би дуже щасливий, якби він міг отримати угоду на основі поточних територіальних здобутків, про що, звичайно, не може бути й мови для наших українських друзів», – сказав радник з питань національної безпеки Швеції Генрік Ландерхольм в інтерв’ю у Вашингтоні, де він зустрічався зі своїм американським колегою Джейком Салліваном. 

Федір Лук’янов , голова прокремлівської Ради із зовнішньої та оборонної політики в Москві, заявив, що будь-яка угода, яка офіційно закріпила б російський контроль над окупованими землями, «означала б створення нової системи безпеки в Європі, що справді було головною метою Путіна з самого початку», але зараз немає жодних ознак того, що хтось готовий до цього.

Представники США постійно заявляють, що не бачать ознак того, що Росія готова до серйозних переговорів. Але після того, як минулорічний контрнаступ України, підкріплений десятками мільярдів доларів зброї та підтримки союзників, не приніс значних успіхів, надії відтіснити російські війська зникають.

Для Путіна перешкоджання вступу України до НАТО було одним із найбільш часто повторюваних виправдань вторгнення, і жодних публічних  ознак того, що він змінив свою точку зору, немає.

«Ми прямуємо до глухого кута, замороженого конфлікту, в якому Україна зосереджується більше на захисті та відбудові того, що має, ніж на спробах повернути Донбас і Крим», — сказав Чарльз Купчан, старший науковий співробітник Ради з міжнародних відносин.

Вторгнення Росії зміцнило альянс НАТО: Фінляндія та Швеція припинили десятиліття нейтралітету, щоб приєднатися до нього. Перспективи членства України перед війною були в кращому випадку віддаленими.

Путін може розрахувати, що Україні доведеться довго чекати і вона буде вразливою до протидії з боку окремих європейських лідерів, таких як прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан і новий прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, який пообіцяв накласти вето на заявку Києва в НАТО. 

У США колишній президент Дональд Трамп, лідер республіканських президентських перегонів, натякнув на вихід з альянсу та пообіцяв швидко домовитися з Путіним, щоб припинити війну.

«Я не вірю, що Путін готовий до переговорів зараз, тобто я не думаю, що він готовий піти на будь-які поступки. Я впевнений, що він був би радий домовитися про поступки Росії з іншими», — вважає Пол Сондерс, президент Центру національних інтересів у Вашингтоні. 

Минулого місяця New York Times повідомила, що посередники передали офіційним особам США інформацію про зацікавленість Путіна у припиненні вогню, яке заморозило б війну вздовж поточної лінії фронту.

Торік відбувалися неофіційні контакти за участю посередників США та Росії у спробах вивчити перспективи мирних переговорів. Ці так звані ініціативи Track 2 зазвичай провадять люди без офіційних посад, що дозволяє урядам їхніх країн відмовлятися від будь-якої участі в дискусіях, будучи поінформованим про те, про що йдеться. Однак неясно, чи вживаються подібні зусилля зараз.

Раніше цього місяця Зеленський і президент Швейцарії Віола Амхерд оголосили про плани провести мирну конференцію високого рівня в Швейцарії. Зеленський заявив, що Росію не запросять. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся зі своїм швейцарським колегою Ігнаціо Кассісом у вівторок в ООН у Нью-Йорку. Російська сторона розкритикувала «безрозсудну підтримку Берном» України, повідомили пізніше в МЗС у Москві.

«Росіяни, починаючи з Путіна, місяцями публічно заявляли, що вони готові до розмови. Це може бути пастка, блеф або підступна спроба вбити клин. Або це може бути справжнім бажанням. Доки хтось не перевірить цю пропозицію, ми ніколи не дізнаємося напевно», — певен Семюель Чарап, старший політолог RAND.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі