Адміністрація президента США Джо Байдена планує розпочати надання Україні зброї та впродовж декількох днів після очікуваного цього тижня ухвалення закону, який передбачає надання Києву військової допомоги на суму 60 мільярдів доларів. Допомога надійде значно пізніше, ніж сподівалася Україна, але як пише Reuters, чиновники та експерти сходяться на думці, що артилерійські снаряди, високоточні ракети та ППО змінять військову перспективу України. Водночас доля військової допомоги у 2025 році стає все більш невідомою.
«З поштовхом, який принесе військова допомога, як практично, так і психологічно, українці цілком здатні протриматися впродовж 2024 року та знищити зарозумілу думку Путіна про те, що час на його боці», – заявив директор ЦРУ Вільям Бернс у четвер.
В адміністрації президента США підтверджують, що боєприпаси почнуть постачати «протягом кількох днів» після того, як законопроекти стануть законом. Однак затримка із затвердженням нових поставок дорого обійшлася Києву.
«Допомога надходить надто пізно, оскільки через нестачу матеріальних засобів Україна втратила ініціативу в жовтні 2023 року», – заявила в коментарі агентству аналітик Інституту вивчення війни Катерина Степаненко.
З жовтня Україна втратила 583 квадратних кілометри території головним чином через брак артилерії. Водночас Росія встигла підготуватися до наступальних операцій, які очікуються наприкінці весни або на початку літа.
Голова Комітету з розвідки Сенату Марк Уорнер заявив у неділю телеканалу CBS «Face the Nation», що військова техніка, включаючи далекобійні ракети ATACMS, має бути «в дорозі до кінця тижня», якщо Сенат ухвалить закон. також Україна отримає більше ракет для ЗРК Patriot.
Засновник Альянсу захисту протиракетної оборони Рікі Еллісон у свою чергу зазначив, що американські виробники зброї нарощують виробництво ракет для оборонних систем Patriot, щоб задовольнити попит, і повинні бути готові до швидких поставок.
Однак після 2024 року на Україну чекає невизначеність, пише агентство.
Серед причин можливе переобрання колишнього президента США Дональда Трампа, який висловив скептицизм щодо необхідності великої кількості допомоги Україні та поставив під сумнів те, наскільки швидко оборонна промисловість США та Європи зможе наростити виробництво зброї.
Трамп та Байден змагатимуться за пост президента США вже 5 листопада. Колишній президент і жорсткі республіканці в Конгресі виступають проти подальшої допомоги Україні, за винятком, можливо, кредиту.
«Україні потрібно використати 2024 рік, щоб відновити свої сили для тривалої війн. Мета Європи повинна полягати в тому, щоб поставити себе в положення, щоб потенційно заповнити прогалину, залишену Сполученими Штатами, якщо вона не прийме ще одну додаткову програму», - сказав Бернс.
Юрист-міжнародник і старший науковий співробітник Інституту зовнішньої політики Школи передового рівня Джона Гопкінса Джеффрі Прайс вважає, що у разі підписання закону пакет США може мати потужний сигнальний ефект не лише з точки зору морального духу України, але й для інших союзників США щодо надання допомоги.
«Якщо Америка буде першою, то іншим країнам буде набагато зручніше додавати ці поставки», — сказав він.
Згода Конгресу на виділення фінансових ресурсів, необхідних для продовження допомоги Україні, не знімає з порядку денного принаймні дві проблеми, без вирішення яких неможливо закінчити війну проти російської агресії на прийнятних для України умовах. Про що саме йдеться – пише колишній посол України в США Олег Шамшур у статті «В Конгресі крига скресла. Що далі з допомогою Україні?» на ZN.UA.