Згідно з внутрішньою оцінкою США, до весни Україна зіткнеться з потенційно катастрофічною нестачею боєприпасів і засобів протиповітряної оборони, що може змінити перебіг війни й забезпечити президенту Росії Владіміру Путіну значну перевагу. Два американські чиновники назвали "кінець березня" особливо критичним часом для долі українських військ, якщо Конгрес не ухвалить новий законопроєкт про допомогу. Третій урядовець наголосив, що важко точно визначити, коли ситуація для українських військ може погіршитися, але зазначив, що очікується, що нестача стане ще гострішою до весни, пише ABC News.
"Переломний момент починається зараз, і він буде поступово погіршуватися протягом весни та літа. Так що цей період часу, в який ми вступаємо, є критичним", — сказав високопоставлений представник оборонного відомства США.
Оцінка США з'явилася майже через два роки після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, коли підтримка України в Конгресі та серед американської громадськості слабшає. Колись стабільний потік грошових коштів та зброї зі США, який з моменту вторгнення склав близько 44 мільярдів доларів, майже вичерпався.
Окремий пакет допомоги у розмірі 60 мільярдів доларів, схвалений Сенатом, але очікує на відповідь в Палаті представників, оскільки деякі республіканці, лояльні до Дональда Трампа, ставлять під сумнів прихильність Америки до ще одного далекого конфлікту, який триває вже третій рік. Цього тижня Білий дім безпосередньо поклав провину у відступі українських військових з Авдіївки на затримку у прийнятті законопроєкту про допомогу Україні.
"Американські чиновники пророкують, що подібні сценарії розігруватимуться і в інших регіонах України, оскільки уряд змушений робити важкий вибір, де розмістити засоби протиповітряної оборони, що залишилися, — і тому, що Росія дедалі активніше використовує свою повітряну міць, у тому числі завдає ударів керованими фугасними бомбами, як це було в Авдіївці", — пише видання.
Ще одне занепокоєння викликає спроможність України у сфері протиповітряної оборони, в тому числі постачання засобів для захисту винищувачів F-16, розгортання яких заплановано на кінець цього року. Офіційні особи кажуть, що країні також потрібні гроші на розбудову інфраструктури для підтримки винищувачів — в тому числі злітно-посадкових смуг і ангарів для їх зберігання.
"Ситуація в США ускладнюється тим, що у самого Пентагону 8 березня закінчаться гроші, якщо Конгрес не зможе ухвалити закон про річні витрати", — пояснюють в ABC News.