Для протидії російським РЕБ українці подекуди покладаються на засоби часів Першої світової – BBC

Поділитися
Для протидії російським РЕБ українці подекуди покладаються на засоби часів Першої світової – BBC © ВВС
Російська армія показала погані результати та зазнала значних втрат, але вона все ще має одні з найдосконаліших у світі систем РЕБ.

У міру того як Україна готується до свого великого наступу, приховувати нарощування військ від російських сил буде лише важче. Тож Україні доводиться шукати шляхи, як збити ворога з пантелику. Про це у статті для BBC пише військовий кореспондент Джонатан Біл.

У статті він наводить приклад мінометників 28-ї української бригади, які для протидії російським засобам радіоелектронної боротьби (РЕБ) використовують не лише технології 21-го століття – супутники, смартфони і планшети – а й "машину з далекого минулого" – "антикваріат, який не виглядав би недоречним в окопі під час Першої світової війни: старий заводний телефон".

Влад і його побратими беруть трубку польового телефону щоразу, коли збираються стріляти з міномета. Його глухий дзвін видає звуки минулої епохи. Для вихідних дзвінків вони повинні заводити ручку. Це як сцена з чорно-білого фільму. Влад хапається за кабелі, які тягнуться до інших траншей неподалік. Він каже, що це найбезпечніший засіб зв’язку, і що його "неможливо підслухати".

За словами Влада, російські системи електронної боротьби можуть виявляти та перехоплювати мобільні телефони та радіостанції, і, вказуючи на свій стародавній польовий телефон, він каже: "Ця технологія дуже стара, але вона працює дуже добре".

Досі російська армія показала погані результати та зазнала значних втрат, але вона, йдеться у публікації, все ще має одні з найдосконаліших у світі систем РЕБ – невидимі засоби відстеження ворога та перехоплення чи блокування комунікацій.

На постійних оборонних позиціях вони зроблять просування ЗСУ небезпечнішим і ускладненим. Російські радари "Зоопарк" можуть виявляти артилерійський вогонь, апарати "Житель" виявляють, відстежують і блокують радіочастоти, а "Борисоглібськ-2" може порушувати супутниковий зв’язок, наприклад GPS.

Використання Росією засобів РЕБ також ускладнює роботу української армії безпілотників – ключових для того, щоб побачити поле бою з висоти пташиного польоту.

Також у статті йдеться про підрозділ безпілотної розвідки 59-ї бригади, боєць якої Олексій використовує прикриття розбомбленої будівлі, щоб керувати своїм невеликим китайським комерційним безпілотником, задля ідентифікації російських позицій.

На перших етапах війни Україна виявилася більш вмілою у їх застосуванні. Але Олексій каже, що зараз росіяни також використовують ті ж моделі, але їх більше. Хоча він вважає, що вони "менше піклуються про них". Він втратив уже п’ять малих безпілотників китайського виробництва, а його бригада "може втрачати по три-чотири безпілотники на день", адже ворог має доступ до станцій РЕБ та засобів боротьби з дронами, які "можуть передавати перешкоди та переривати зв’язок", щоб вивести з ладу їхні безпілотники. Але в умілих руках, додає він, невеликий комерційний дрон, як Mavic, може прослужити "від двох до трьох тижнів".

Росіяни попри все намагаються уникнути виявлення, використовуючи шифрування та змінюючи геолокацію свого дрона. Наприклад, дрон використовує VPN в Австралії, нібито він літає навколо південного континенту. Але таке маскування не завжди працює.

Навпаки, зусилля України знищити російські безпілотники можуть бути більш рудиментарними. Українські військові вказують на безпілотник, який летить високо вдалині. Це "Орлан" — більший безпілотник російського виробництва, який може вести спостереження або перехоплювати комунікації. Цього разу він розвідує українські оборонні позиції для наведення артилерійського вогню і наводить туди удари. У відповідь українські війська, які знаходяться поруч, відкривають вогонь у небо з автоматів. Але російський безпілотник занадто високий і в цьому випадку їхня стрілянина марна.

У сусідньому командному центрі Богдан з 10-ї української бригади висловлює своє розчарування тим, що вони не можуть зробити більше. За його словами, російські безпілотники літають "щодня, щогодини, щосекунди. У них є для цього ресурси". Проте великий екран за його спиною показує, що Україна все ще здатна зробити те саме – навіть якщо тепер вони повинні розглядати свої безпілотники як витратний предмет війни. У той момент на екрані триває пряма відеотрансляція з українського безпілотника, який ширяє над сусідніми окопами.

Росія може мати перевагу в радіоелектронній боротьбі та більше безпілотників – вони стануть викликом для наступу України. Але Росія так і не змогла отримати контроль над небом або перемогти український опір і винахідливість.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі