Душевні рани довго не гояться. Особливо коли втрачаєш близьких і дуже близьких. Особливо якщо це — осиротіла дитина, якій дуже потрібна мама. Особливо якщо вона бачила смерть. Війна безжально косить усіх, не перебираючи, позбавляє батьків найбеззахисніших. Як бодай частково повернути таким дітям дитинство та зберегти здоров’я?
В Україну прийшли десятки благодійних і волонтерських організацій, які надають допомогу постраждалим від російської агресії, зокрема й дітям. Дуже активною є міжнародна організація HealthRight International («Право на здоров’я»).
За словами директорки представництва HealthRight International («Право на здоров’я») в Україні Галини Скіпальської, в нашій країні організація має 11 проєктів. Один з них — «МаленькіВеликі». Проєкт для дітей внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з’явився на початку березня 2022 року й нині реалізується в трьох містах України: Вінниці, Львові та Ужгороді, але його географія розширюватиметься. До занять у дитячих центрах від HealthRight International («Право на здоров’я») долучилися вже понад 700 дітей ВПО. «МаленькіВеликі» — частина великого проєкту «Надання міжсекторальної підтримки ВПО та постраждалим внаслідок війни в Україні».
Застосовуючи міжнародні запатентовані методики First Aid Arts і Activity Catalogue від організації World Vision International, волонтери проводять для дітей та підлітків від 3 до 18 років заняття з подолання стресу, арт-терапії, грають у розвивальні ігри, допомагають із домашніми завданнями. Триває навчання нових тренерів для проєкту. Волонтери, які вже мають досвід роботи, діляться напрацюваннями та допомагають новачкам опанувати міжнародні методики.
«Для дітей, які постраждали від війни, нам вдалося створити комфортне та безпечне середовище. Наші тренери навчають малят долати труднощі, знаходити друзів і надалі радіти дитинству. Така підтримка для родин вимушених переселенців неймовірно важлива», — стверджує Галина Скіпальська.
Проєкт дитячих центрів «МаленькіВеликі» виріс із уже діючої ініціативи HealthRight International — мобільних команд кризового реагування. У її межах у шести регіонах України було створено вісім мультидисциплінарних мобільних команд, що надають соціально-психологічну та правову допомогу дітям і родинам, які постраждали від війни. Станом на червень 2023 року понад 53 тисячі родин ВПО скористалися їхніми послугами.
Основний донор проєкту дитячих центрів «МаленькіВеликі» — Бюро гуманітарної допомоги USAID, яке фінансує проєкт через консорціум на чолі з ACTED і в партнерстві з міжнародними неурядовими організаціями World Vision, CARE, Right for Protection та IMPACT.
Ще один з напрямів діяльності HealthRight International («Право на здоров’я») — створення центрів комплексного реагування та підтримки постраждалих від гендерно обумовленого насильства за сприяння міжнародного благодійного фонду FHI 360. Цей проєкт реалізовано в шістьох містах України: Харкові, Одесі, Дніпрі, Миколаєві, Запоріжжі та Херсоні. І часом втручання співробітників «Права на здоров’я» виявляється життєво важливим. Як в історії Олени із селища Миколаїв-2, з якою команда «Права на здоров’я» зустрілася під час робочої поїздки.
Соціальна працівниця громади повідомила про тяжке становище місцевої жительки. Чоловік Олени регулярно зловживав алкоголем, принижував жінку, бив і навіть не дозволяв їй поїхати до міста з молодшим сином, аби пройти обстеження, тоді як дитина в два з половиною року не могла навіть самостійно сидіти.
Олену та Сергія (її чоловіка) мобільна бригада застала вдома. Чоловік дозволив оглянути молодшого сина. Лікар установив попередній діагноз — ДЦП — й почав наполягати на терміновій госпіталізації дитини для обстеження й постановки остаточного діагнозу. Фахівцям мобільної бригади вдалося вмовити Сергія відпустити дружину, вирвати в такий спосіб Олену з домашнього полону й надалі працювати з нею в місті.
Жінці було надано послуги юриста (консультації й оформлення необхідних документів для отримання дитиною інвалідності). Психологиня інтегрованого центру провела з нею три сеанси терапії, а соціальний працівник проконсультував, як оформити соціальні виплати з догляду за хворою дитиною.
Не обійшла команда увагою й Сергія. Після розмов із психологом і соціальним працівником чоловік зрозумів, що відповідає за родину й стан свого сина. Він влаштувався на сезонну роботу й перестав зловживати алкоголем.
Олена з сином уже повернулися додому з реабілітаційного відділення обласної дитячої лікарні, дитині поставили діагноз ДЦП і оформили інвалідність. Є надія, що сім’я зможе налагодити стосунки й стан дитини поліпшуватиметься.
«Право на здоров’я» взаємодіє з центрами первинної медико-санітарної допомоги, сімейними лікарями, які перенаправляють тих, хто потребує допомоги, до соціальних працівників, психологів організації. Бригади HealthRight International за потреби виїжджають у зони ворожих атак проти мирного населення та зони лих, зокрема після підриву Каховської ГЕС. Туди, де є великі групи людей, які потребують допомоги.
Звернутися до фахівців HealthRight International («Право на здоров’я») по допомогу можна, зателефонувавши за номерами +38 (044) 234-04-98, +38 (044) 234-04-78, +38 (067) 113 47 59), або через Фейсбук чи Інстаграм.
Якщо людина не може приїхати безпосередньо до одного з центрів, отримати консультацію можна в режимі онлайн.