США зможуть навчити українських пілотів літати на F-16 за чотири місяці замість 18. Таку оцінку в Пентагоні дали після того, як два українських пілоти пройшли двотижневе тестування на симуляторах на одній із американських авіабаз. Внутрішній документ із оцінкою, яку дали у ВПС США, оприлюднило видання Yahoo News.
Документ, який був наданий ряду союзників по НАТО, містить детальну оцінку, проведену наприкінці лютого та на початку березня на базі національної гвардії у штаті Аризона.
Двох українських льотчиків, один з яких літав на на МіГ-29, а інший — на Су-27, які досі не навчались польотам на F-16, перевірили на симуляторі польоту. Пілоти мали виконати дев’ять симуляторних подій загальною тривалістю 11,5 годин.
Су-27 і МіГ-29 — це винищувачі радянських часів, які становлять основну частину того, що залишилося від військово-повітряних сил України.
Обох українських пілотів оцінювали чотири досвідчені інструктори ВПС США, кожен з яких напрацював тисячі годин на F-16.
У висновку йдеться, що українці змогли здійснити низку «відносно технічних» маневрів у симульованих умовах, зокрема посадку і літака після втрати двигуна внаслідок займання.
«Після єдиної демонстрації... обидва пілоти змогли успішно посадити літак із схеми симуляції пожежі (SFO). Це відносно технічний навик, який необхідно постійно практикувати протягом усієї кар’єри пілота F-16», – йдеться в документі.
Обидва пілоти також змогли «виконати імітаційні атаки на основі параметрів, переданих під час польоту на симуляторі».
Основною проблемою підготовки американські інструктори назвали недосконале володіння українців англійською мовою для розуміння комплексу авіоніки F-16.
Разом із тим, експерти стверджують, що упродовж двох тижнів обидва українських пілоти помітно покращили знання англійської.
«Враховуючи поточний набір навичок, продемонстрованих пілотами ВПС України, чотири місяці є реалістичним терміном навчання», — йдеться у висновку.
Документ посилить тиск на головних зовнішніх союзників України, таких як США, деякі з яких стверджували, що західні літаки є надто складними, і тому підготовка пілотів потребуватиме занадто багато часу, щоб мати вплив на війну між Україною та Росією.
Зокрема, Колін Каль, заступник міністра оборони США з питань політики, виступаючи на слуханнях Комітету Палати представників у справах збройних сил у лютому,стверджував, що для навчання українських льотчиківдля польотів F-16 знадобиться близько 18 місяців. Стільки ж часу, за словами Каля, знадобиться для доставки цих літаків в Україну.
Член британського парламенту Алісія Кернс, голова впливового спеціального комітету із закордонних справ, заявила Yahoo News, що оцінка ВПС США «заперечила деякі аргументи проти надання літаків нашим українським друзям».
Британський уряд брав на себе зобов’язання допомогти в підготовці українських пілотів у рамках програми побудови нових українських військово-повітряних сил із літаками F16 за стандартом НАТО.
Речник британського прем’єр-міністра Ріші Сунака заявив у вівторок, що Сполучене Королівство співпрацює з Нідерландами, щоб сформувати міжнародну коаліцію для надання Україні бойових повітряних можливостей: від навчання до закупівлі літаків F-16.
Заява прозвучала після зустрічі Сунака з прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте, ще одним відвертим прихильником безпекової допомоги Україні, на саміті Ради Європи в Ісландії.
Українці неодноразово зверталися з проханням про постачання західних винищувачів, щоб замінити свій парк колишніх радянських МіГ-29 і Су-27.