Підтримка спрощення умов для членства України в НАТО зростає в Альянсі, що збільшує ймовірність того, що ця пропозиція стане офіційною під час липневого саміту НАТО у Вільнюсі. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у приватній розмові припустив, що члени Альянсу згодні з тим, що Україна може приєднатися до НАТО після війни без виконання Плану дій щодо членства, який являє собою низку реформ, які країна-претендент має здійснити перед вступом до Альянсу, пише POLITICO.
Усунення перешкоди у вигляді ПДЧ прискорює процес набуття Україною членства в Альянсі, але не надає жодних часових рамок або гарантій того, що Київ врешті-решт отримає одностайне схвалення щодо членства.
Це не відповідає бажанням України приєднатися до Альянсу негайно, але наближає її до їх здійснення. Президент Джо Байден «відкритий» до цього плану і сказав Столтенбергу про це під час їхньої дискусії у Вашингтоні 13 червня. Підтримка США як найважливішого члена НАТО має велике значення для скасування вимоги ПДЧ.
«Якщо це те, чого Америка дуже, дуже, дуже хоче, вона зазвичай може це зробити», – сказав чиновник з країни НАТО, який, як і сім інших чиновників НАТО і країн-членів, з якими поспілкувався POLITICO, побажав залишитися анонімним, щоб обговорити делікатні внутрішні дискусії.
«Ця ідея, висунута Столтенбергом, сподіваємося, буде підтримана всередині Альянсу», – сказав інший чиновник Альянсу.
Представник НАТО також зазначив, що «схоже, в Альянсі є місце для реалізації цієї пропозиції».
Імпульс для змащування шляху України до членства в НАТО з'явився в травні, коли президент Франції Еммануель Макрон заявив, що Києву потрібні гарантії безпеки і ознаки того, що він може колись приєднатися до НАТО.
«Якщо ми хочемо стійкого миру і хочемо мати довіру до України, ми повинні включити її в архітектуру безпеки», – сказав він під час конференції в Словаччині.
Його зауваження чітко показали, що Франція, яка історично чинить опір крокам, що розривають зв'язки з Росією, стала більш відкритою до варіантів, які колись розділяли ці країни.
Високопоставлений дипломат зі Східної Європи заявив 16 червня, що пропозиція скасувати необхідність ПДЧ, «якщо вона буде запропонована, є хорошою. Ми б її підтримали». Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус також був налаштований оптимістично. «З'являється все більше ознак того, що всі зможуть домовитися про це», – сказав він журналістам 16 червня, додавши: «Я був би відкритий для цього».
Дипломат з Північної Європи, тим часом, підкреслив, що скасування ПДЧ «може бути» одним з декількох компонентів політичного пакету, запропонованого Україні у Вільнюсі, разом з «ймовірними двосторонніми гарантіями безпеки», але що «дискусії активізуються наступного тижня».
Однак є і камені спотикання. Східноєвропейські члени хочуть, щоб Україна мала чіткий, неминучий післявоєнний шлях до членства. Але деякі країни на півдні Європи побоюються, що усунення бар'єру ПДЧ ще більше розлютить Росію, потенційно призведе до ескалації війни і ускладнить відновлення зв'язків з Москвою після війни.
Ряд центральних і східних союзників, ймовірно, наполягатимуть на ще більш рішучому політичному жесті щодо України напередодні Вільнюса. «Це один з важливих кроків у цьому процесі, але не єдиний», – сказав 16 червня один високопоставлений центральноєвропейський дипломат.
Існує також проблема Угорщини і Туреччини, яким «незручно» просувати Україну на шляху до членства, сказав високопосадовець з країни НАТО. «Це не буде так просто» у Вільнюсі.
Тим не менш, низка посадовців вказують на те, що Альянс загалом відкритий до такого підходу.
Раніше повідомлялося, що президент США Джо Байден «відкритий» до пропозиції генсека НАТО Єнса Столтенберга про те, що Україні не потрібно виконувати План дій щодо членства для приєднання до Альянсу.
Заступник міністра закордонних справ України Євген Перебийніс заявив, що на майбутньому саміті НАТО Україна очікує отримати гарантії безпеки, але не як альтернативу членству у Альянсі.
Раніше Європейський парламент ухвалив резолюцію, в якій закликав союзників по НАТО запросити Україну до членства в Альянсі, зазначивши, що процес приєднання розпочнеться після закінчення війни і буде завершений якнайшвидше.