У травні редактори журналу Foreign Affairs стверджували, що Україна повинна продовжувати атаки з дронів на російські нафтопереробні заводи — і що Сполучені Штати не повинні перешкоджати їй у цьому. Вони посилалися на зниження російського експорту нафтопродуктів і доходів від експорту, високі оптові ціни на бензин і дизельне паливо в Росії, а також рішення Росії імпортувати 3 тисячі тонн палива з Білорусі, щоб проілюструвати, що атаки мають драматичний ефект. Автори стверджують, що оскільки атаки ще не призвели до стрибка світових цін на нафту, вони несуть відносно низький ризик і високу вигоду.
Але ретельний аналіз не свідчить про те, що вигоди були значними — або що витрати для України залишатимуться низькими, йдеться в новому матеріалі Foreign Affairs. Президент України Володимир Зеленський зазначив, що на території Росії вражено понад 30 нафтопереробних заводів та баз.
Російські нафтові компанії дійсно, ймовірно, втратили близько 15 доларів за барель доходів від нафти, яку вони змушені були експортувати в сирому, а не в переробленому вигляді. Але це крапля в морі порівняно із загальними доходами Росії від продажу нафти. У квітні 2024 року, наприклад, Росія могла втратити до 135 мільйонів доларів через перехід від експорту нафти до експорту сирої нафти. Але того ж місяця вона заробила понад 16 мільярдів доларів на загальному експорті нафти й нафтопродуктів.
Аргументом на користь ударів по російських нафтопереробних заводах, які Україна здійснила дотепер, є те, що вони в недорогий спосіб завдають шкоди Росії без ризику серйозної ескалації або нанесення шкоди світовій економіці. Щоб мати реальний вплив на результат війни, Україна повинна була б різко посилити ці атаки, що значно зменшило б обсяг нафти, яку Росія може переробити, і ускладнило б для Росії постачання достатньої кількості пального для її армії та внутрішньої економіки.
"Атаки України мали б відповідати масштабам кампанії союзників під час Другої світової війни проти німецької нафтопереробної промисловості, яка включала неодноразові нальоти сотень бомбардувальників, що доставляли понад 200 тисяч тонн вибухівки", — повідомляє журнал.
Масштабна кампанія проти російських нафтопереробних заводів може почати впливати на світові ціни на пальне. Руйнування російської нафтопереробної промисловості збільшить пропозицію сирої нафти на світовому ринку, спочатку знизивши її ціну, але водночас зменшить пропозицію готових нафтопродуктів, що призведе до зростання цін на них.
Нагадаємо, що атаки українських дронів по НПЗ змушують Росію шукати способи захисту підприємств. Оскільки українські безпілотники націлилися на промисловість, включно з нафтопереробними заводами, попит на системи для захисту від дронів зріс вчетверо в Росії.