В Україні триває загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. В цей час деякі підприємства можуть бронювати своїх працівників від мобілізації.
Юрист Михайло Лобунько розповів, які документи потрібні для бронювання працівників. Він зазначив, що бронювання працівників на критично важливій роботі є важливим механізмом забезпечення стабільності та функціонування ключових секторів економіки та інфраструктури в умовах війни.
Для цього підприємством формуються списки військовозобов’язаних, які пропонуються для бронювання. Важливо, щоб у кожного з військовозобов’язаних, були оновлені військово-облікові документи, щоб дані, які будуть внесені в таблиці, які є додатками до пакету документів, який подається до профільного міністерства, були коректними та дійсними.
Для проведення бронювання працівників на критично важливій роботі потрібно зібрати певний пакет документів.
Серед них можуть бути:
- військово-обліковий документ;
- паспорт громадянина України;
- заява від працівника: в якості першого кроку працівник повинен подати заяву на бронювання, в якій він викладе свою причину, чому вважає за краще залишитися на роботі у випадку мобілізації;
- пояснювальна записка від роботодавця: роботодавець має право подати пояснювальну записку в ТЦК та СП, в якій зазначить критичне значення роботи працівника для функціонування підприємства.
Після збору всіх необхідних документів процедура бронювання розпочинається з подання заяви від роботодавця до профільного міністерства, який вирішує питання задоволення бронювання. Далі відбувається розгляд матеріалів та прийняття рішення про бронювання або відмову.
Нагадаємо, скільки разів можуть бронювати одного працівника. Бронь видається на 6 місяців.