Bloomberg: Україна має бути в НАТО – просто не зараз

Поділитися
Bloomberg: Україна має бути в НАТО – просто не зараз © Офіційний сайт НАТО
На думку редакції, Альянс має взяти на себе тверде зобов'язання щодо розширення 

Тема вступу України до НАТО набуває все більшої уваги через наближення саміту Альянсу у Вільнюсі 11-12 липня. Редакція Bloomberg вважає, що Україна має бути в НАТО – просто не зараз. 

Хоч ніхто не знає, чим закінчиться війна в Україні, лідери країни стверджують, що вони продовжуватимуть стикатися із загрозою російської агресії ще довго після того, як бойові дії вщухнуть. Президент України Володимир Зеленський заявив, що єдиний спосіб забезпечити безпеку країни – це вступ до НАТО. Він хоче, щоб Альянс узгодив графік членства України під час липневого саміту у Вільнюсі, Литва.

Це гарна ідея в жахливий час. Члени НАТО справедливо остерігаються обговорювати таку ескалацію під час війни. Проте членство України в Альянсі має залишатися стратегічною метою: це захистить незалежність країни, зміцнить стабільність Європи в цілому й утримає Владіміра Путіна від нових спроб захопити контроль над сусідньою державою.

У 2008 році країни-члени НАТО взяли на себе необов'язкове зобов'язання з часом прийняти Україну та Грузію, обидві колишні радянські республіки, вразливі до російського тиску. Однак альянс утримався від надання обом країнам так званого Плану дій щодо членства, необхідного кроку на шляху до формального прийняття. Відтоді офіційні особи применшували перспективи Києва, побоюючись спровокувати Путіна, який наполягає на тому, що сама можливість членства України в Альянсі становить екзистенційну загрозу. У січні минулого року президент США Джо Байден в останній спробі запобігти російському вторгненню зайшов так далеко, що заявив, що така перспектива є «малоймовірною» в найближчому майбутньому.

Той факт, що Путін все одно пішов далі, демонструє безглуздість спроб його умиротворення. Війна показує, що доктрина взаємної оборони НАТО, згідно з якою напад на одного члена Альянсу вважається нападом на всіх, є найсильнішим стримуючим фактором проти російської агресії. Попри всю свою жорстокість в Україні, Росія уникала ворожих дій проти таких країн, як Польща і країни Балтії, знаючи, що вони викличуть реакцію НАТО. Після того, як Фінляндія і Швеція подали спільну заявку на членство у відповідь на російське вторгнення, Путін попередив про невизначені наслідки, якщо НАТО піде далі. Проте після того, як минулого місяця Альянс офіційно прийняв Фінляндію, Кремль заявив лише, що «уважно стежитиме за розвитком подій».

Членство України, безумовно, занепокоїло б Москву. Але НАТО має базувати свої рішення на власних інтересах, а не на російських. Зрештою, прийняття України полегшить надання військової підтримки та обмін розвідданими. Альянс зможе пожинати плоди інвестицій Заходу в підготовку і оснащення української армії, яка зараз є однією з найбільш перевірених у боях в Європі. Крім того, гарантії безпеки, які надає членство в НАТО, допоможуть стабілізувати українську економіку, заохотити біженців повернутися додому і залучити іноземні інвестиції – все це має вирішальне значення для здатності країни оговтатися від війни і врешті-решт встати на власні ноги.

Тим не менш, цей процес не повинен бути поспішним. Приймати Україну, коли вона все ще бореться за звільнення території, було б і непрактично, і небезпечно, потенційно втягуючи НАТО в прямий військовий конфлікт з Росією. Але ігнорувати це питання було б так само недалекоглядно. Натомість Байден і його колеги повинні використати саміт у Вільнюсі, щоб підтвердити свій намір прийняти Україну, як тільки ситуація стабілізується і уряд у Києві виконає умови членства. Путін може відреагувати, виключивши мирні переговори і посиливши атаки, але його військові не можуть підтримувати такі операції нескінченно довго. Однак, поки статус України залишається невизначеним, ніщо не завадить Путіну погодитися на заморожування конфлікту, відновити свої сили і відновити наступ пізніше.     

Поновлення зобов'язань НАТО щодо прийняття України є найкращим захистом від такого розвитку подій.

За даними Washington Post, союзники по НАТО не запросять Україну приєднатися до Альянсу на саміті у Вільнюсі, проте думають над альтернативними кроками. Лідери країн-учасниць НАТО збираються закріпити плани щодо посилення оборони від Росії.

Нагадаємо, що 15 травня генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україні на саміті запропонують багаторічну програму допомоги у переході на стандарти, доктрини та обладнання НАТО. 

За словами голови постійної делегації Верховної Ради у парламентській асамблеї Альянсу Єгора Чернєва, Україна може отримати запрошення вступити до НАТО з конкретними датами, але не на Вільнюському саміті, а на Вашингтонському, що має відбутися у 2024 році.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі