Бібліотеки-депозитарії: розкіш чи потреба?

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Бібліотеки-депозитарії: розкіш чи потреба? © Real_life / depositphotos
Де-юре — є, де-факто — нікого не цікавлять

Серед символів, які де-факто й де-юре формують і зберігають усе, що пов’язане зі ствердженням національної ідеї на різних етапах, особливе місце належить книжці та бібліотеці. Не випадково в цивілізованому світі докладають величезних зусиль до збереження та репрезентування всіх артефактів на всеосяжному рівні за підтримки держави. Сам неодноразово в цьому пересвідчувався, відвідуючи відомі книгозбірні Європи, Азії та Північної Америки. В Україні можемо про таке хіба мріяти.

Хочу викласти власне бачення вирішення однієї проблеми бібліотечної системи України, яку війна ще більше загострила. Оскільки, з огляду на об’єктивні обставини воєнного стану, більшість бібліотек намагається функціонувати насамперед дистанційно або у змішаному режимі, вважаю, що по-державному і, головне, прогностично — зробити все можливе для збереження потужностей, насамперед галузевих депозитаріїв, якимделеговано функцію постійного зберігання бібліотечного фонду з метою «звільнення фондів інших бібліотекрегіону (галузі) від маловживаних документів». Простіше це звучить так: розвантажити бібліотеки від пасивної частини фонду, але при цьому не втратити документів, які мають потенційну цінність або затребуваність для користувачів.

Головна бібліотека системи ООН − бібліотека ім. Дага Хаммаршельда (США, штат Нью-Йорк) здійснює моніторинг системи бібліотек-депозитаріїв світу. Ідеться передусім про повноцінну діяльність з упорядкування класичних книжкових фондів з урахуванням інформатизації суспільства. На сьогодні бібліотеки-депозитарії з додаванням функцій репозитаріїв успішно функціонують у США, Швеції, Франції, Фінляндії, Естонії та іншихпровідних країнах світу. До незалежної України депозитарна функція в діяльності бібліотечної системи перейшлавід часів СРСР. Крім уже зазначених завдань депозитарного зберігання, вирішувалися й інші — навіть елементарної економії коштів у діяльності шляхом передачі нечасто затребуваних видань до визначеного місця. А зайві примірники надходили на реалізацію. Здається, в умовах сьогодення такий підхід може стати у пригоді, бо кожна система влади завжди рахувала бюджетні кошти.

У період розквіту радянської доби з її безпрецедентною плановістю, включно зі стимулюванням книговидавництва, в Україні просто не встигали будувати нові приміщення бібліотек, а зберігати книжки було потрібно. З цією метою й скористалися світовим досвідом депозитарного зберігання книжок через відповідне урядове рішення, визначивши конкретні бібліотеки-депозитарії на рівні конкретних галузей. Їх, відповідно до урядової постанови, було пристосовано до УРСР і затверджено в кількості 14. Саме така кількість у часи державності була підтверджена спеціальним наказом Мінкультури (як законодавчого головного відомства країни для бібліотечної галузі) у вигляді «Положення про систему депозитарного зберігання бібліотечних фондівУкраїни».

До речі, документ, згідно з іншим наказом Мінкультури, датованим 2016 р. керуючим Законом України«Про бібліотеки і бібліотечну справу», втратив чинність, але зміст «Положення…» не змінився. Тим самим виникло певне протиріччя, коли у відповідному законі існування депозитарного зберігання прописане,«Положення» профільним відомством не скасоване, а визначені бібліотеки юридично вже не існують. Якась абракадабра виходить, тим паче що депозитарний фонд у розрізі окремих галузей в Україні вже створений.

 

Саме ці бібліотечні установи держава свого часу зобов’язала комплектувати свої фонди 1–3 примірниками галузевих видань для створення «Єдиного профілю комплектування маловживаними документами бібліотек-депозитаріїв України». «Єдиний профіль...», таким чином, став програмним документом і дає змогу не тільки цілеспрямовано керувати комплектуванням фондів маловживаними документами, а й розвивати міжбібліотечнізв'язки галузевих установ різних систем і відомств.

Керуючись цими документами та постановою українського уряду, в серпні 1975 р., наприклад, на Національну наукову сільськогосподарську бібліотеку НААН покладено зобов’язання відповідати за «Сільськогосподарські ілісогосподарські науки. Сільськогосподарське машинобудування. Агрономія». Підставою для конкретних дійстала затверджена союзним Мінкультом у вересні 1975 р. «Інструкція про порядок відбору та передачі маловживаної літератури до депозитарного зберігання» та аналогічний «Порядок», затверджений галузевим головним аграрним відомством наступного року. В ньому, між іншим, по системі союзної аграрної академії наша установа, поряд із аналогічними у Вірменії, Білорусі та Грузії, визначалася бібліотекою-депозитарієм. Відповідна системна робота на цьому напрямі розпочалася з січня 1986 р., коли було прийнято спеціальне «Положення продепозитарне зберігання фондів» і створено спеціальний відділ у своїй структурі для проведення робіт з відбору та реєстрації маловживаних вітчизняних і закордонних книжок різними мовами світу, що вийшли друком 15–20років тому і більше (до 1970 р.), періодичних та продовжуваних видань, надрукованих відповідно 5–10 і більше років тому (до 1975 р. включно).

Таким чином, до 1991 р. до зазначеного фонду увійшло понад 68 тис. одиниць зберігання. Потім, у зв’язку з незатребуваністю звітності з боку держави, практично всі роботи на цьому напрямі були призупинені або виконувалися як другорядні. На це є об’єктивні обставини. Серед них — інформатизація, яка стрімкорозвивається і сприяє появі різноманітних електронних видань. Як наслідок, де-юре бібліотеки-депозитарії є, аде-фактонікого не цікавлять. До речі, згадані регламентуючі документи щодо функціонування бібліотек-депозитаріїв не переглядалися досить давно. Непокоїть і те, що чинне законодавство стосовно бібліотек-депозитаріїв, як, до речі, й усієї бібліотечної справи в Україні, має, швидше констатуюче, а не регулятивне й особливо гарантуюче значення.

Сучасні бібліотеки в Україні переживають не найкращі часи, але є розуміння того, що, маючи потужні ресурси, вони мусять максимально повно й за мінімально стислий термін задовольняти користувачів потрібною їм інформацією. Хто був причетний до отримання такої інформації, добре знає, що цього завдання не в змозі виконати жодна окремо взята інституція. Затребуваність інформаційних ресурсів із аналітичним контентом і оперативним доступом відправна точка для всіх типів і видів такої системи. Корпоратизація та кооперація — одні з найефективніших і дієвих форм діяльності бібліотек, з урахуванням єдиних нормативних, правових, організаційних та технологічних засад, принципів взаємодії та спільного бачення цілей подальшого розвитку. Це коли говоримо про ситуацію в ідеалі. Насправді ж упровадженням бібліотек-депозитаріїв робота з розгортання їх діяльності фактично завершилася.

Тим часом, зважаючи на світові тенденції діджиталізації і, як наслідок, логічного переведення наявного книжкового фонду в електронний формат для забезпечення до нього вільного доступу, є національна (державницька) потреба зробити все можливе для належного та всеосяжного збереження друкованих видань, насамперед у бібліотеках-депозитаріях в Україні. Пандемія, а потім війна актуалізували вирішення нагальних проблем збереження друкованих духовних скарбів нації у вигляді книг.

З об’єктивних причин увага до місця та ролі бібліотек-депозитаріїв практично знівелювалася, що виявляється не тільки у відсутності уваги з боку законодавчого, а тим більше — бюджетного регулювання. За великим рахунком, ніхто навіть не відповість, скільки книжок в Україні таким чином зберігається. Для прикладу, тільки в нас близько одного мільйона примірників. Тому з цього приводу, на моє переконання, слід якнайшвидше прийняти відповідну постанову уряду або навіть указ президента України. А ще краще — викласти все, щостосується діяльності бібліотек-депозитаріїв, у статтях 20–22 і додати нову статтю — 23, в якій буде регламентовано їхню діяльність, у новій редакції Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» № 5002 від 02.02.2021 р., що недавно пройшов перше читання в парламенті. Адже є окремі статті — 24. «Книжкові пам’ятки» та 25. «Національна електронна бібліотека України».

У новій статті обов’язково чітко прописати, що міністерствам і відомствам, за якими вони закріплені, слід забезпечити відповідні (організаційно-правові та фінансові) умови, аби наявні фонди належним чином зберігалися та репрезентувалися. Потрібно не забувати про високу ймовірність знищення бібліотечних фондів під час ракетних обстрілів тощо, пов’язану з відключенням світла, тепла та води. А ще — їх потрібно як слід охороняти. У разі нерозуміння проблеми можна прогнозувати навіть гуманітарну катастрофу через імовірність не просто фізичного знищення чи елементарної крадіжки, повірте — безцінних (знаю, про що кажу), як в етичному, так і в матеріальному сенсах, — книжок. І йдеться навіть не про сто чи тисячу євро за окремі видання. До того ж у разі втрати або часткового пошкодження бібліотек-депозитаріїв годі й думати про появу всеосяжної Національної електронної бібліотеки України. Тому вчергове наголошую на створенні на базі бібліотек-депозитаріїв музеїв книг або вже утвердженого в цивілізованому світі генетичного банку книг за окремими напрямами. Тим більше що Міносвіти зробило до цього величезний крок — не тільки запровадило відповідні колекції, а й фінансово їх підтримує. Але для початку потрібно… їх законодавчо закріпити.

Нагадаю, що наша бібліотека ще 2016 року вже робила спробу укласти відповідний реєстр книжкових пам’яток і виявила, що таких налічується 78 676 одиниць зберігання в системі аграрних закладів вищої освіти та науково-дослідних установ відповідного профілю України. Іншого шляху поки що не бачу. Це світова тенденція. Як, до речі, й стосовно перетворення віднесених чинним законодавством до категорії спеціальних бібліотек у спеціалізовані дослідницькі інституції.

Насторожує й нова редакція §2 ст. 7 змін до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», а саме — щодо поділу бібліотек за суспільним призначенням. Тепер пропонується така їх редакція: «публічні, у тому числі спеціалізовані; спеціальні». Це нагадує ситуацію зі славнозвісним урядовим законопроєктом №3077 від 29.08.2008 р. «Про внесення змін до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», поданим до Верховної Ради України, коли у ст.5 чинного Закону наукову діяльність бібліотек змінювали на інформаційну. Всі сім відомств на чолі з Українською бібліотечною асоціацією без зауважень попередньо погодили. Слава Богу, що серед тодішнього депутатського корпусу знайшлися тверезомислячі. Сторонньому спостерігачеві здавалося, що зміна не істотна, а насправді знищувався унікальний і ексклюзивний напрям у діяльності бібліотек України. Зміни мають відбуватися, але не потрібно рубати гілку, на якій сидиш.

Більше статей Віктора Вергунова читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі