Бажання миру чи «зміїна отрута»? Реакції на статтю NYT про готовність Путіна припинити війну

Поділитися
Експерти висловили свої думки стосовно сигналів Путіна про припинення війни.

Видання The New York Times опублікувало статтю, в якій із посиланням на свої джерела вказує, що президент Росії Владімір Путін готовий до припинення вогню у війні проти України. ZN.UA зібрало реакції на публікацію американських журналістів.

Незважаючи на свою публічну риторику, Кремль продемонстрував свою зацікавленість в укладенні угоди про припинення війни, що означатиме замороження бойових дій на нинішній лінії зіткнення, пише NYT. Начебто російський диктатор ще з вересня надсилає такі сигнали західним офіційним особам.

Путін готовий закінчити війну?

Зі слів низки російських і американських посадовців, Путін бачить збіг факторів, які створюють сприятливий момент для угоди: ситуація на полі бою зайшла у глухий кут, контрнаступ ЗСУ не приніс очікуваних результатів, підтримка Заходу нестабільна, зміщення уваги на Близьких Схід через війну Ізраїлю з бойовиками ХАМАС.

«Одержимий бойовими досягненнями Росії і тим, що він вважає своєю історичною місією - повернути «споконвічні російські землі» – Путін водночас прагне, щоб більшість росіян продовжували жити нормальним життям. Готуючи Росію до багаторічної війни, він непомітно намагається дати зрозуміти, що готовий її закінчити», – йдеться у статті.

Прессекретар російського президента Дмітрій Пєсков у коментарі виданню заявив, що «Путін дійсно готовий до переговорів і він про це сказав». Він додав, що Росія «продовжує бути готовою, але виключно для досягнення цілей на власних умовах».

Також видання цитує анонімних американських посадовців, які начебто побачили зміну риторики Путіна, оскільки він уже не вимагає відставки уряду Зеленського і відкритий до угоди, проте чекає на конкретну пропозицію. Вони зазначили, що припинення вогню, яке пропонує очільник РФ, збереже суверенну Україну зі столицею в Києві, але залишить під контролем Росії майже 20% українських території, які вона вже завоювала.

У статті високопоставлені американські чиновники наголошують, що попри заяви Путіна, Україна має продемонструвати стійкість, а США – готовність продовжувати підтримку, щоб підірвати впевненість російського диктатора в тому, що час грає на його боці, і він зможе домогтися поступок у переговорах.

Багато західних посадовців також скептично ставляться до припинення бойових дій. За їхніми словами, Путін використає цю можливість, щоб переозброїти армію і підготувати новий напад. Політики нагадують, що Росія ніколи не дотримується домовленостей і порушує їх одразу, коли бачить, що це їй вигідно.

«Зміїна отрута» путінського миру

Підполковник американської армії у відставці Александр Віндман у соцмережі Threads написав, що стаття NYT про готовність Путіна до миру – це прояв глибокого нерозуміння Росії і нездатність робити висновки, що умиротворення агресора не дасть результату.

«Не знаю, що є більш образливим: боягузтво колишніх політиків, які бояться публічного виступу, тому ховаються за «збереженням таємних каналів», маючи при цьому егоїстичну впевненість у тому, що вони можуть укласти мирну угоду, чи корисні ідіоти, які торгують «зміїною отрутою» путінського миру. Ця стаття демонструє глибоке нерозуміння війни Росії в Україні та незнання Путіна. А аналіз, проведений неграмотними російськими ЗМІ, свідчить про нездатність зробити висновки з десятиріччя невдач тих, хто радить умиротворення».

Десь ми це вже бачили

Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що час, коли Путін заявив про зацікавленість у припиненні вогню, співпадає із зусиллями Росії, яка прагне повної перемоги, затримати і перешкодити подальшій військовій допомозі Заходу Україні.

Експерти ISW зазначають, що бачили подібні зусилля Кремля, спрямовані на введення в оману західних політиків і примушування України до переговорів із Росією, взимку 2022-2023 років. За їхніми словами, тоді РФ прагнула перенаправити увагу Заходу на гіпотетичні переговори замість того, щоб забезпечити Україну достатньою кількістю озброєння перед її весняно-літнім контрнаступом.

«Кремль, ймовірно, використовує приховані канали для досягнення подібного ефекту на тлі дебатів на Заході щодо надання подальшої військової допомоги Україні», – підсумували в Інституті вивчення війни.

Путін – хижак, який хоче втримати здобич

Український журналіст Віталій Портников на своєму YouTube-каналі підкреслив, що Путін пропонує саме замороження конфлікту, оскільки диктатор «не готовий відступати ані на метр» із вже окупованих територій. Аналізуючи статтю NYT, публіцист зауважив, що російський очільник прагне домовлятися про замороження війни в Україні не з українцями, а з американцями. Портников зазначив, що такі сигнали можуть бути виключно маневром російського політичного лідера, щоб спровокувати конфлікти між своїми опонентами і підбурити частину західних чиновників, аби ті переконували Україну прийняти умови РФ.

«У цій ситуації виникатиме питання: які гарантії безпеки Захід буде готовий надати Україні, щоб російська агресія не повторилися в майбутньому? Адже сьогодні Путін може вважати, що йому достатньо 20% української території, а завтра він захоче ще 40%. Тому необачно стверджувати, що російський президент дійсно бажає припинити війну», – додав він.

За словами Портникова, Путін починає розуміти, що він не досягне цілей так званої «спецоперації» і не зможе вплинути на геополітичний вибір України. Проте журналіст підкреслює, що «Путін, як будь-який хижак, який вже схопив свою здобич, хоче хоча б утримати те, що перебуває під його контролем».

«Або він може удати, що ця частина кривавої здобичі здатна задовольнити його та співвітчизників, хворих на невиліковний шовіністичний вірус. Треба також усвідомлювати, що і ці співвітчизники погодяться із будь-якими умовами замороження конфлікту, які будуть продиктовані їхнім президентом», – підсумував Портников.

Стаття NYT для тих, хто «втомився від війни»

Інший український журналіст Юрій Ніколов зазначив у Facebook, що стаття NYT є російською інформаційно-психологічною операцією проти українців. За його словами, натяк Путіна на переговори може вплинути на тих, хто «втомився від війни». Начебто це стане приводом для припинення боротьби і закликів до влади йти на перемовини.

«Путіну занадто затратно виграти війну на полі бою, тому він хоче розвалити нас зсередини. Ось він і запускає демотивуючі мислевіруси. Тримаймо голову холодною, а серце гарячим. Чи навпаки, аби тільки не опускали руки», – наголосив Ніколов.

У воєнно-політичному та економічному сенсі ми перейшли до війни на виснаження. У стратегічному — до глухого позиційного кута на кшталт Першої світової. На рівні військово-політичного керівництва обговорюється перехід України до активної стратегічної оборони.

Для того, щоб боротися далі, нам потрібно навчитися приймати існуючу реальність без півтонів — такою, яка вона є. Бо тільки з правди народжуються правильні рішення як людей, так і держав.

Свій погляд на Україну після майже двох років війни з Росією у статті «Ми всі втомились. Але у затяжній війні ми можемо надіятися лише на себе» виклав керівник проєкту «Інформаційна оборона» Фонду «Відкрита політика» Ігор Жданов.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі