Чотири пропелери дзижчать, як бджоли, чорний дрон здіймається в повітря. Український військовий стоїть під деревом і крізь окуляри спостерігає за ландшафтом, керуючи безпілотником кінчиками пальців на пульті. Цей крихітний дрон несе багато втрат окупантам.
«Щоразу, коли я вдягаю окуляри і беру джойстик, згадую, як мама казала мені, що ці відеоігри не принесуть мені нічого доброго. Але, якщо це не корисно, то що ж тоді», - каже з посмішкою 25-річний Михайло з позивним «Джокер» у інтерв’ю для Reuters.
Безпілотники відіграють провідну роль у російсько-українській війні, їх використовують обидві сторони. Є великі дрони, які можуть пролітати сотні кілометрів, а є такі, котрі літають над полем бою, несучи боєприпас для скидання на техніку чи солдат противника. Але, імовірно, найхарактернішою зброєю цієї війни є маленькі дрони з видом від першої особи (FPV), призначені для того, щоб врізатися прямо в ціль на полі бою. Ними дистанційно керують пілоти через гарнітури віртуальної реальності.
Це постійна гра в кішки-мишки з ворожими військами, які намагаються перешкоджати віддаленим сигналам за допомогою систем радіоелектронної боротьби.
«Не можна багато разів працювати з однієї і тієї ж позиції, тому що ворог реагує на це, вмикає РЕБ, глушить наші безпілотники», - пояснив Михайло у перерві між випробувальними польотами нової партії безпілотників, які отримав його підрозділ у прифронтовій зоні Запорізької області.
На відміну від інших безпілотників, які можна підняти вгору і спостерігати за ними, FPV-дрони ніколи не зависають у повітрі - вони завжди летять швидко і дивляться вперед. Їхні камери навіть не спрямовані вниз.
«Пілот завжди повинен повністю контролювати політ дрону. Кожен пілот керує дроном у власному стилі, але він завжди атакує на швидкості», - наголосив український військовий.
Нагадаємо, у Литві стартувала акція «Пісні дронів», метою якої є збір 300 тисяч євро на закупівлю 500 FPV дронів-камікадзе для українських військових. Акція триватиме до 24 серпня.