Новообраний президент США Дональд Трамп і його адміністрація можуть зібрати конференції стосовно війни в Україні вже найближчим часом. Про це повідомляє The Telegraph.
"Наступна адміністрація Сполучених Штатів може спробувати скликати якусь конференцію щодо України найближчим часом. Як саме - залежатиме від готовності Путіна і президента Зеленського провести такі переговори, а також від домовленості про голову, порядок денний і місце проведення. Це також може залежати від Росії, зокрема, від того, чи не вчинятиме вона обурливих дій, які можуть унеможливити такі переговори у світлі міжнародної громадської думки. Нещодавнє збиття азербайджанського авіалайнера є саме таким актом, який, здається, підтверджує, що Росія є безпринципною державою-ізгоєм", – йдеться у матеріалі.
США як провідна світова держава, яка за адміністрації Байдена надала Україні багато засобів для ведення війни, очевидно, займатиме центральне місце в будь-яких переговорах, незалежно від того, чи будуть вони формально запропоновані Трампом, чи ні. А ймовірний наступний держсекретар Марко Рубіо видається очевидним головою, навіть попри те, що Урсула фон дер Ляєн може мати претензії на цю роль.
Інші європейські лідери хотіли б висловити свою думку, але більшість з них мають величезні внутрішні труднощі, які відволікають їх.
"У Німеччині Олаф Шольц перебуває у відставці. У Франції президент Макрон через низку помилок зробив свою країну майже некерованою. У Великій Британії ми спостерігаємо найшвидше падіння позицій новообраного уряду за всю історію, довіра до нього підірвана, а міністр закордонних справ, якого мало хто в дипломатичному світі сприймає всерйоз, має вражаючий послужний список образ на адресу Трампа", – зазначають журналісти.
Однак, якби мирний процес розпочався, провідні уряди країн-членів НАТО використовували б дипломатичні канали, щоб вплинути на напрямок переговорів, а їхні емісари були б присутніми на переговорах.
Але Європа, з міркувань безпеки, найбільше втратить від результату, який заохотить Путіна до подальших територіальних претензій. Якщо її представники ще не натиснули на Державний департамент, щоб він поставив цей факт на перше місце в переліку пунктів, які Трамп має винести на розгляд, то саме час це зробити.
Раніше міністр закордонних справ РФ Сєргєй Лавров заявляв, що Росія не планує брати участь у другому Саміті миру, ініційованому Україною, навіть якщо отримає запрошення на захід.
У межах великого соціологічного дослідження, яке ZN.UA провело разом із Центром Разумкова, ми не лише поцікавилися в українців, як вони оцінюють результати форуму в Швейцарії, а й запитали в них, чи потрібно проводити другий Саміт миру, чи варто запрошувати на нього Росію й чи є сенс для України взяти участь у китайських "мирних ініціативах".
Із підсумками цієї частини нашого соцопитування знайомить редакторка міжнародного відділу ZN.UA Тетяна Силіна в статті "Другий Саміт миру. Чого від нього очікують українці та як оцінили перший".