Вибори у США продемострували падіння популярності демократичної партії, зокрема бідніші та менш освічені виборці тепер вважають, що республіканці найкраще представляють їх, що демонструє протилежність ситуації 12 років тому, коли президентом обрали демократа Барака Обаму, аналізує Financial Times.
Демократична партія стала партією виборців з високими доходами, а не з низькими. Економічна реорганізація виборців відбувалася протягом деякого часу, але прискорилася на цих виборах. Вперше за десятиліття демократи отримали більше підтримки від американців із вищими доходами, ніж від бідніших верств населення.
На відміну від 2020 року, на цих виборах за Трампа проголосували більшість сімей з низькими доходами або тих, хто заробляє менше 50 тисяч доларів на рік. І навпаки, згідно з екзит-полами, ті, хто заробляє понад 100 000 доларів, голосували за Гарріса.
Також Трамп користувався стійкою підтримкою виборців без вищої освіти.
Питання імміграції також було вирішальним для підтримки Трампа. Згідно з опитуваннями, американські виборці вважали імміграцію найважливішою проблемою, з якою стикається країна, причому 55% сказали, що це «критична загроза» для США.
Зокрема, у Техасі Трампу вдалося переманити на свій бік чотири округи на кордоні США і Мексики, які голосували за кандидатів у президенти від Демократичної партії з 1970-х років.
Трамп набрав більше голосів, ніж Гарріс, поза межами великих міст, включаючи приміські райони. Згідно з аналізом результатів FT, у великих містах демократи втратили понад 1 мільйон голосів порівняно з 2020 роком.
Водночас розрив між селом і містом дедалі більше стає вкоріненим виміром політики США, але на цих виборах відбулося різке зниження підтримки демократів у великих містах, тоді як сільські райони продовжували ставати все більш республіканськими.
Також республіканцю вдалось схилити на свій бік латиноамериканське населення США. Навіть у найбільш «небілих» районах, які традиційно підтримували демократів, частка підтримки Трампа була доволі значною.
Згідно з аналізом FT, навіть у ліберальних анклавах, таких як Філадельфія, виборці схилялися до Трампа в районах, де більшість населення становлять латиноамериканці, хоча Гарріс перемогла у цих виборах у цілому.
При цьому видання зазначає, що не всі коливання в бік Трампа по країні пов’язані зі збільшенням підтримки республіканця. Насамперед низька явка серед демократів посилила перемогу Трампа.
ZN.UA запитало українських експертів про те, якими можуть бути наслідки другого терміну Трампа в Білому домі для України: думки аналітиків розходяться. Також те, “Чому переміг Трамп і чим тепер ризикує Україна”, аналізував експосол України в США Олег Шамшур.