WP: Маневрування ДеСантіса щодо України є протилежністю лідерству

Поділитися
WP: Маневрування ДеСантіса щодо України є протилежністю лідерству Губернатор Флориди Рон ДеСантіс © Governor Ron DeSantis /facebook
Республіканці вважають, що у партії є більш привабливі «антиТрампи»

Війна в Україні є найважливішим зовнішньополітичним питанням, але кандидат у президенти США Рон ДеСантіс досі не може сформулювати цілісну позицію щодо нього, пише у своїй колонці для The Washington Post колумніст та політичний аналітик CNN Джош Роджин. Намагаючись догодити всім, губернатор-республіканець Флориди не догоджає нікому. А його риторичні маневри є образою для виборців, до яких він прихильний.

Навіть після офіційного оголошення про свою участь у президентських перегонах ДеСантіс не може дати прямої відповіді на питання про війну в Україні. В інтерв'ю Newsmax від 26 травня він похвалив «інстинкт» колишнього президента Дональда Трампа, який наполягав на (мирному) врегулюванні, але сказав, що сподівається, що війна закінчиться до наступної президентської інавгурації в січні 2025 року. Відповідаючи на запитання про те, що він буде робити в разі обрання, ДеСантіс звернувся до Китаю і закликав європейські країни «робити більше» для безпеки на своєму континенті.

Двома днями раніше, відповідаючи на запитання в інтерв'ю Fox News, що він робитиме з російсько-українською війною в перший день свого президентства, ДеСантіс сказав, що в першу чергу буде домагатися «пробудження» в армії. Потім він підтвердив свою підтримку (мирному) врегулюванню, не уточнивши, як воно виглядатиме і як він його досягне. Під час презентації кампанії ДеСантіса минулого тижня у Twitter Україна не згадувалася.

Усі відповіді кандидата оминають ключове питання: «Чи підтримує ДеСантіс продовження величезної програми військової та економічної допомоги під проводом США чи ні?» На це питання може відповісти кожен інший кандидат у президенти від Республіканської партії. І кожен законодавець від Республіканської партії повинен буде зважати на це восени, коли Конгрес повинен буде проголосувати за збільшення фінансування на мільярди доларів.

Багато інсайдерів у Республіканській партії кажуть мені, що ДеСантіс намагається не ставати на чийсь бік у зростаючому зовнішньополітичному розколі між «новими правими» націонал-консерваторами, які наполягають на широкому скороченні допомоги Україні, і традиційними республіканцями, які не вважають, що їхній прапороносець у 2024 році повинен балотуватися проти Байдена в образі голуба.

«Він намагається звернутися до жорстких популістів і звичайних республіканців, сподіваючись отримати достатньо людей з обох таборів, щоб пройти через праймеріз», – сказав мені один із зовнішньополітичних інсайдерів Республіканської партії. – «Але якщо жорсткі люди хочуть справжніх змін, вони можуть обрати Трампа. А якщо ви хочете анти-Трампа, є більш привабливі варіанти».

ДеСантіса, ймовірно, не хвилює критика його політики щодо України з боку кандидатів, які йдуть слідом за ним – таких як Ніккі Хейлі, Майк Пенс, Кріс Сунуну або Аса Хатчінсон. Але йому явно не байдужий Трамп, і колишній президент робить Україну головним питанням у своїх антиДеСантівських зусиллях. Трамп взагалі не буде висловлювати підтримку Україні, обіцяючи закінчити війну врегулюванням «протягом 24 годин».

У заяві Такеру Карлсону в березні ДеСантіс назвав російське вторгнення в Україну «територіальною суперечкою» і заявив, що широке залучення США не відповідає національним інтересам Америки. Потім, зіткнувшись з критикою, він змінив свою позицію, заявивши, що вважає президента Росії Владіміра Путіна військовим злочинцем. У відповідь Трамп звинуватив ДеСантіса у використанні «неоконсервативної риторики».

Черствість і необізнаність Трампа щодо України підштовхує багатьох інсайдерів у Республіканській партії до того, щоб дати ДеСантісу тимчасову перепустку в цьому питанні. Багато республіканців на Капітолійському пагорбі та в колах донорів припускають, що ДеСантіс підтримає Україну, якщо потрапить на загальні вибори, але для цього йому потрібно спочатку виграти праймеріз.

Але що, як це припущення помилкове? Ніхто насправді не знає, що керує ДеСантісом у зовнішній політиці сьогодні. Дехто вказує на те, що він найняв українського яструба як єдиного відомого радника з питань зовнішньої політики своєї передвиборчої кампанії. Але це не означає, що думка цього радника переможе в кампанії, де домінують популісти.

Дехто називає ДеСантіса «джексонцем», тобто він вважає, що зовнішня політика США повинна обмежуватися вузьким розрахунком національних інтересів, і що він уникає просування цінностей за кордоном. Але навіть провідний «джексонський» мислитель Волтер Рассел Мід вважає, що продовження допомоги Україні з боку США має вирішальне значення – і він йде далі, ніж ДеСантіс.

«Допомога Україні – це не благодійний проект, який слід здійснювати через сентименти. Це також не стратегічне відволікання, яке послаблює наші позиції в Індо-Тихоокеанському регіоні», – написав Мід цього тижня в Wall Street Journal. – «У своїй сліпоті і нерозумності Владімір Путін дав США золоту нагоду. Ми повинні вхопитися за неї обома руками».

Зовнішньополітична діяльність ДеСантіса як конгресмена не є надійним показником його нинішніх поглядів. Він підтримав надання військової допомоги Україні з боку США ще у 2014 році (разом із торговельною угодою про Транстихоокеанське партнерство). Він був проти плану президента Барака Обами застосувати силу в Сирії, але пізніше критикував Трампа за те, що той не захистив там курдів. У будь-якому випадку, ДеСантіс, схоже, не відчуває себе зобов'язаним дотримуватися жодної зі своїх зовнішньополітичних позицій тих днів.

Десантіс має рацію, коли каже, що ми не можемо знати, як виглядатиме російсько-українська війна у 2025 році. Саме тому він повинен розповісти американським виборцям, як би він впорався з кризою, якби був президентом зараз. Якщо ДеСантіс просто слідкує за опитуваннями, його двозначності мають сенс. Але це не розумний спосіб формувати політику національної безпеки – і це точно не лідерство.

Нагадаємо, що 24 травня губернатор Флориди 44-річний республіканець Рон ДеСантіс офіційно вступив у президентські перегони. Вибори відбудуться у 2024 році.

ДеСантіс нещодавно різко змінив риторику щодо війни в Україні і назвав Путіна воєнним злочинцем, якого слід притягнути до відповідальності. Раніше ДеСантіс назвав війну «територіальною суперечкою» і заявив, що підтримка Сполученими Штатами України не є «життєво важливим» національним інтересом. Ці заяви викликали критику більшості Республіканської партії, представником якої він є. Риторика ДеСантіса змінилася після того, як опитування показали, що його виборці підтримують допомогу Україні. Окрім того, критика допомоги Україні з його боку почала відштовхувати від нього впливових республіканців.

The Financial Times повідомили, що невдалий старт ДеСантіса у виборчій кампанії на посаду президента США знову відкриває у Республіканській партії пошук альтернатив колишньому президенту Дональду Трампу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі