Витік секретних документів Пентагону ставить під сумнів авторитет США — NYT

Поділитися
Витік секретних документів Пентагону ставить під сумнів авторитет США — NYT © Haaretz
Це також ставить під загрозу розвідувальні можливості США.

Оприлюднені в соцмережах секретні документи Пентагону свідчать, наскільки глибоко Сполучені Штати проникли в служби безпеки та розвідки Росії, демонструючи здатність Вашингтона попереджати Україну про заплановані удари та надаючи оцінку потужності московської військової машини, пише The New York Times.

В документах міститься інформація про втрати російської армії, про глибоко скомпрометований військовий апарат, про удари, як Москва планує завдавати: їх час та конкретні цілі. Ця інформація, яку США передавали Україні, допомагала Києву захищатись у війні з Росією.

Звіти розвідки, схоже, вказують на те, що Сполучені Штати шпигують і за вищим військовим і політичним керівництвом України, що є відображенням боротьби Вашингтона за отримання чіткого уявлення про бойові стратегії України.

Нові документи демонструють, що Америка глибоко розуміє російське планування і що Сполучені Штати здатні попереджати своїх союзників про майбутні операції Москви.

Цей матеріал підкріплює ідею, яку давно визнали представники розвідки: Сполучені Штати мають більш чітке розуміння російських військових операцій, ніж про плани України. Збір розвідувальних даних часто буває важким і іноді хибним, але оприлюднені документи дають чи не  найповніше уявлення про внутрішні аспекти найбільшої сухопутної війни в Європі за десятиліття.

Витік може завдати реальної шкоди військовим зусиллям України, адже викриває дані, про які саме російські відомства США знають найбільше, даючи Москві потенційну можливість перекрити джерела інформації.

Нинішні та колишні посадовці кажуть, що оцінювати масштаби збитків зарано, але якщо Росія зможе визначити, як Сполучені Штати збирають її інформацію, і перекриє цей потік, це може вплинути на хід війни в Україні.

Витік вже ускладнив відносини з країнами-союзниками та породив сумніви щодо здатності Америки зберігати свої таємниці. Ознайомившись із документами, високопоставлений представник західної розвідки припустив, що це може стримати обмін розвідданими. Для того, щоб різні агентства ділились матеріалами один з одним, за його словами,  потрібні довіра та гарантії, що певна конфіденційна інформація зберігатиметься в таємниці.

Документи також можуть зашкодити дипломатичним зв'язкам іншим чином. Нещодавно оприлюднені документи розвідки також демонструють, що Сполучені Штати шпигують не лише за Росією, а й за союзниками. Хоча це навряд чи здивує офіційних осіб цих країн, оприлюднення даних такого штибу завжди стає на заваді відносинам із ключовими партнерами, такими як Південна Корея, чия допомога потрібна для постачання Україні зброї.

Конгресмен Майк Галлахер, республіканець від Вісконсина та член Комітету з розвідки Палати представників,  очікує, що представники адміністрації Байдена проінформують законодавців з цього питання після повернення Конгресу до роботи наступного тижня.

«Схоже, що цей факт витоку документів став серйозною проблемою контррозвідки», — сказав він. «Ми говоримо про речі, які можуть зашкодити нашій національній безпеці та зусиллям ЦРУ в Європі та в усьому світі».

Загалом було оприлюднено близько ста сторінок конфіденційної інформації.  Журналісти The New York Times наразі переглянули понад 50 з них.

Офіційні особи визнали, що документи виглядають як справжні розвідувальні та оперативні довідки, зібрані Об’єднаним штабом Пентагону з використанням звітів урядової розвідувальної спільноти, але що принаймні один з них був змінений.

Деякі посадовці припускають, що інформація, яку співробітники із правом доступа регулярно отримують на електронну пошту, могла бути автоматично переадресована стороннім людям.

Інші вважають, що відстежити джерело витоку може бути складно, оскільки необхідні допуски до отримання документів такого рівня мають сотні, якщо не тисячі, військових та інших урядовців США. За словами джерел, Пентагон останніми днями вдався до блокування  конфіденційних брифінгових документів.

Документи свідчать, що майже в кожну російську службу безпеки певним чином проникли Сполучені Штати. 

Наприклад, один із записів під грифом «цілком таємно» обговорює плани російського Генштабу щодо протидії танкам, які країни НАТО постачали Україні, включаючи створення різних «зон вогню» та початок навчання російських солдат щодо вразливості різних танків союзників.

Інший запис розповідає про інформаційну кампанію, яку планує ГРУ, підрозділ російської військової розвідки, в Африці, намагаючись сформувати громадську думку проти Сполучених Штатів і «просувати російську зовнішню політику».

У той час як деякі розвідувальні доповіді пропонують аналіз і широкі попередження щодо російських планів, інші є тією корисною інформацією, яку Україна могла б використати для захисту. В одному записі йдеться про те, що Міністерство оборони Росії розробляє плани завдання ракетних ударів по українських силах по конкретних об’єктах в Одесі та Миколаєві 3 березня, напад, який, на думку спецслужб США, був спрямований на знищення місця зберігання безпілотників, боєприпасів для протиповітряної оборони та вбивства українських військових.

Втім, незрозуміло, чи дозволили попередження Сполучених Штатів українцям вжити заходів для зменшення збитків. Відомо лише, що наприкінці березня Росія заявляла про знищення ангара з українськими безпілотниками під Одесою. 

Незважаючи на те, що документи були зібрані Об’єднаним штабом Пентагону, вони містять розвідувальні дані багатьох агенцій, включаючи Агентство національної безпеки, Бюро розвідки та досліджень Державного департаменту та Центральне розвідувальне управління. Деякі матеріали позначені як такі, що були зібрані відповідно до Закону про нагляд за іноземною розвідкою (FISA), із зазначенням, що їх подальше розповсюдження заборонено без дозволу генерального прокурора.

Частина документів класифікується як така, що надходить від щоденної розвідки ЦРУ. Матеріали в цьому розділі розкривають не лише те, за ким шпигує ЦРУ, але й деякі подробиці того, яким чином. Наприклад, один зі звітів розвідки показує, що ЦРУ використовує перехоплені комунікації для стеження за розмовами всередині Міністерства оборони Росії.

Документи також свідчать про те, що американські спецслужби шпигують не лише за росіянами, а й підслуховують важливих союзників.

На опублікованих в Інтернеті сторінках містяться щонайменше дві дискусії щодо внутрішніх дебатів Південної Кореї про те, чи передавати США артилерійські снаряди для використання в Україні, порушуючи політику Сеула щодо надання летальної допомоги. В одному з розділів повідомляється, що офіційні особи Південної Кореї стурбовані тим, що президент Байден телефонуватиме президенту Південної Кореї з метою тиску на Сеул.

Інший розділ документів, від ЦРУ більш чітко розповідає про те, як Сполучені Штати отримали дані про південнокорейські обговорення: інформація надійшла зі «звіту сигнальної розвідки», тобто через перехоплені телефонні повідомлення.

Наступна оцінка ЦРУ, яка базувалася на перехоплених матеріалах, свідчить, що на початку або в середині лютого високопоставлені керівники Моссаду, зовнішньої шпигунської служби Ізраїлю, виступали за те, щоб його співробітники та громадяни Ізраїлю виступили з протестом проти запропонованої урядом Ізраїлю судової реформи. Втім, в міноборони Ізраїлю спростували цю інформацію.

За даними  Аріка Толера, аналітика Bellingcat, нідерландського сайту розслідувань, перша частина документів була опублікована на початку березня на Discord, платформі чату в соціальних мережах, яка популярна серед любителів відеоігор.

Деякі документи були повторно опубліковані в наступні тижні на інших платформах соціальних медіа, включаючи 4chan, анонімну дошку оголошень, але привернули набагато більше уваги лише після того, як  з’явилися в Twitter і Telegram.

У суботу фотографії багатьох документів все ще були доступні в Twitter. Хоча платформа соціальних медіа в минулому могла вжити заходів для видалення матеріалу, згідно з правилами, які забороняють розповсюдження зламаних матеріалів, Ілон Маск, власник Twitter, зазначив у своїй публікації в сервісі, що не видалятиме матеріал.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі