Це не випадково, що епоха імперій та імперіалізму закінчилася. Владімір Путін отримує цей урок в Україні після того, як не засвоїв його в Чечні. Якщо обраний президент Дональд Трамп, спробує втілити в життя свої нещодавні імперські міркування, він отримає цей урок в Гренландії, Панамі, Мексиці, Канаді та інших країнах.
Імперії дорогі й неефективні. Імперіалізм дорогий і контрпродуктивний. І те, і інше в поєднанні породжує ті самі сили, які в кінцевому підсумку призводять до падіння імперії, вважає Олександр Мотиль, професор політології в університеті Rutgers в Ньюарку, Нью-Джерсі та спеціаліст щодо України, Росії та Радянського Союзу.
"Імперії — це надмірно централізовані політичні системи, які стають дедалі менш ефективними з кожним експансіоністським кроком. Виплати, що надходять з периферії в центр, створюють ілюзію величі, але витрати на підтримку постійно зростаючої бюрократії, яка все більше переслідує власні інтереси, передаючи неправдиву інформацію до центру, зрештою перевищують будь-які економічні вигоди, які приносить імперія", — пише Мотиль.
Він додає, що армії потребують грошей. Спочатку захоплені території можуть допомогти покрити витрати, але чим більше розширюється імперія, тим більші витрати на армію і бюрократію і тим менші дивіденди від подальшої експансії.
"Трампу слід знати, що не варто говорити про імперіалізм і розмахувати великою палицею. Не дивно, що Данія, Гренландія, Канада, Мексика і Панама відреагували в класичній націоналістичній формі, змусивши Трампа спробувати", — стверджує професор.
Трампу варто було б подивитися на послужний список жахливих невдач Путіна і зробити відповідні висновки.
Раніше в газеті Financial Times пояснили, в чому полягає небезпека заяв Трампа про захоплення Гренландії. Вони підривають позицію західних демократій, які стверджують, що військові дії Владіміра Путіна щодо повернення контролю над Україною чи можливий напад Китаю під керівництвом Сі Цзіньпіна на Тайвань є неприпустимим порушенням міжнародного права.