Ще до свого повернення в Білий дім Дональд Трамп продемонстрував, наскільки руйнівним може бути його другий термін. На прес-конференції в Мар-а-Лаго цього тижня новообраний президент відмовився виключити застосування сили для встановлення контролю США над Гренландією і Панамським каналом. Він також припустив, що "економічна сила" може переконати Канаду стати 51-м штатом США.
Припущення, що Америка може купити Гренландію, як Трамп вперше зробив у 2019 році, саме по собі не є абсурдним. Існують історичні прецеденти таких угод, і деякі колишні американські посадовці мали подібні ідеї, зазначає редакційна колегія газети Financial Times.
Те, що Трамп розглядає можливість використання військового або економічного тиску для захоплення Гренландії чи територій інших сусідів або союзників, є небезпечним і хибним підходом.
Це підриває позицію західних демократій, які стверджують, що військові дії Владіміра Путіна щодо повернення контролю над Україною чи можливий напад Китаю під керівництвом Сі Цзіньпіна на Тайвань є неприпустимим порушенням міжнародного права.
"Така риторика зміцнює переконання в країнах Глобального Півдня, що США та їхні союзники цинічно маніпулюють виправданням застосування сили у власних інтересах", — вважають у газеті.
Оскільки США підписали договори, які визнають суверенітет Данії над Гренландією, а Панами — над Панамським каналом, будь-який натяк на те, що Вашингтон більше не відчуває себе зобов’язаним дотримуватися цих угод, дає іншим країнам підстави діяти аналогічно.
Найнебезпечніше, як зауважив цього тижня міністр закордонних справ Франції, риторика Трампа натякає на повернення до "права сильнішого" — ідеї, що великі держави можуть визначати долю менших, чим Кремль Путіна послуговується вже роками. Більше того, це створює ризик, що лідери Росії та Китаю можуть вирішити, ніби Трамп схильний підтримати поділ територій.
Нагадаємо, що раніше газета Financial Times з'ясувала, навіщо Дональду Трампу потрібна Гренландія. Арктичний острів вже давно є життєво важливим для безпеки США, і його значення лише зростає. Крім того, в The Hill назвали справжню причину експансіоністських заяв Трампа. Він вже давно використовує таку риторику як інструмент ведення переговорів і позиціонування, особливо коли мова йде про погрози застосування військової сили.