У Палаті представників Конгресу США 28 вересня розпочалися слухання щодо імпічменту президента Джо Байдена. Республіканці, які ведуть розслідування заявили, що він збрехав про бізнес-справи членів сім'ї і не відмежував їх від своїх офіційних обов'язків.
За першу годину слухань щодо імпічменту в Комітеті з нагляду Палати представників, очолюваному республіканцями, не було виявлено нової інформації про фінансові зв'язки Байдена з його проблемним 53-річним сином Гантером Байденом, який займався міжнародним бізнесом (в тому числі в Україні) та боровся з наркотичною та алкогольною залежністю, повідомляє Reuters.
«Що продавали Байдени, щоб заробити всі ці гроші? Самого Джо Байдена», – заявив голова Комітету з нагляду Палати представників Джеймс Комер.
Знов Україна
Республіканці досі не знайшли доказів неправомірних дій Джо Байдена після місяців попередніх розслідувань, в результаті яких були отримані тисячі сторінок фінансових документів.
У центрі розслідування – звинувачення в тому, що Байден, будучи віце-президентом, чинив тиск на Україну з метою звільнення генерального прокурора, щоб захистити українську компанію Burisma, до ради директорів якої входив Гантер Байден.
Демократи безуспішно вимагали від комісії викликати до суду колишнього мера Нью-Йорка Рудольфа Джуліані, який намагався знайти докази правопорушень Байдена в Україні.
Республіканці в Палаті представників заявили, що планують шукати особисті та ділові банківські записи Гантера Байдена і Джеймса Байдена, брата президента. Комер процитував платіжні документи від громадян Китаю на ім'я Хантера у 2019 році, в яких вказана домашня адреса Джо Байдена в штаті Делавер як адреса бенефіціара. Проте, республіканці не надали доказів того, що старший Байден отримав ці гроші.
«Якби у республіканців був пістолет, що димиться (як беззаперечний доказ злочину – ред.) або навіть водяний пістолет, з якого капає вода, вони б представили його сьогодні. Але у них нічого немає», – сказав конгресмен-демократ Джеймі Раскін.
Що кажуть свідки?
Професор Університету Джорджа Вашингтона Джонатан Терлі і судовий бухгалтер Брюс Дубінський, які виступали у якості свідків, заявили, що комісія має достатньо доказів для початку розслідування, але не має достатньо доказів для обґрунтування звинувачень в імпічменті.
Інший професор права, Майкл Герхардт з Університету Північної Кароліни, сказав, що не почув достовірних доказів, які б виправдовували розслідування, і попередив комісію, що вона керується партійними міркуваннями.
Четвертий свідок, колишній співробітник Міністерства юстиції Ейлін О'Коннор, заявила, що, на її думку, міністерство пригальмувало кримінальне розслідування щодо Хантера Байдена, якому зараз висунуті звинувачення у володінні зброєю.
Республіканці стверджують, що Байден і його сім'я особисто отримували вигоду від політики, яку він проводив на посаді віце-президента під час правління колишнього президента Барака Обами з 2009 по 2017 рік. Окремо вони також стверджують, що Міністерство юстиції втручалося в податкове розслідування щодо Гантера Байдена.
Білий дім заявляє, що розслідування є необґрунтованим і продиктованим політикою напередодні президентських виборів 2024 року, коли Байдену, ймовірно, доведеться зустрітися з республіканцем Дональдом Трампом, якому загрожують чотири майбутні кримінальні процеси.
Які перспективи у республіканців?
Невідомо, чи вистачить республіканцям у Палаті представників, які мають вузьку більшість у 221-212 голосів, наприкінці розслідування голосів, щоб підтримати фактичний імпічмент. Але навіть якби таке голосування було успішним, дуже малоймовірно, що Сенат, де демократи мають більшість 51-49, проголосує за усунення Байдена з посади.
Конгресмен-демократ Раскін заявив, що на республіканців тиснув колишній президент Трамп, щоб вони оголосили Байдену імпічмент. Самому Трампу двічі оголошували імпічмент протягом його чотирирічного президентства – вперше за те, що він нібито чинив тиск на Україну з метою проведення розслідування щодо Байдена напередодні виборів 2020 року. Обидва рази Трамп був виправданий Сенатом.
Нагадаємо, антирейтинг президента Байдена піднявся до 56%, що є найбільшим значенням за весь час його президентства, свідчать результати опитування NBC News, що були оприлюднені 24 вересня. На думку старшого оглядача POLITICO Джека Шейфера, Трамп поводиться так, ніби вже переміг – і номінацію від республіканців на кандидатство у президенти від партії, а також самі вибори, де він знову зійдеться із Байденом. Зараз він намагається «заморозити» ситуацію, за 14 місяців до виборів.