Спеціальний прокурор Міністерства юстиції США Джек Сміт дійшов висновку, що колишній американський президент Дональд Трамп вдався до “безпрецедентних злочинних зусиль”, щоб утримати владу після програшу на виборах-2020, але довести справу до суду завадила перемога Трампа на виборах у листопаді 2024 року. Про це йдеться в опублікованому у вівторок, 14 січня, звіті, повідомляє Reuters.
У документі детально описується рішення Сміта висунути обвинувачення проти Трампа за чотирма пунктами. Колишнього президента США мали звинуватити у змові з метою перешкоджання підрахунку голосів після поразки на виборах 2020 року, на яких переміг демократ Джо Байден. Згідно зі звітом, доказів було б достатньо, щоб засудити Трампа, але перемога на виборах-2024 це унеможливила.
Сміт, якого Трамп невпинно критикував, “захищає” своє розслідування і прокурорів, які працювали над ним.
“Твердження Трампа про те, що на мої рішення як прокурора впливала адміністрація Байдена або інші політичні гравці, є абсурдним”, - наголосив спецпрокурор.
Після публікації звіту Трамп у дописі на своїй платформі Truth Social назвав Сміта “недолугим прокурором, який не зміг домогтися розгляду своєї справи до виборів”.
Значна частина доказів, наведених у звіті, була оприлюднена ще раніше.
Другий розділ звіту детально описує справу, у якій Сміт звинувачує колишнього президента в незаконному зберіганні секретних документів з національної безпеки після того, як Трамп залишив Білий дім у 2021 році. Міністерство юстиції зобов'язалося не оприлюднювати цю частину, поки тривають судові процеси проти двох соратників Трампа, обвинувачених у цій справі.
Сміт, який залишив Міністерство юстиції минулого тижня, зупинив обидві справи проти Трампа після перемоги республіканця на виборах-2024, посилаючись на давню політику відомства щодо відмови від переслідування чинного президента. Як наслідок — жодна зі справ не дійшла до суду.
Сам Трамп заперечує усі ці звинувачення, називаючи справи політично мотивованими спробами зашкодити його кампанії та політиці.
Прокурори детально виклали свою версію справ проти Трампа на попередніх засіданнях, а в 2022 році комісія Конгресу опублікувала власний 700-сторінковий звіт про дії Трампа після виборів 2020 року.
Обидва звіти дійшли висновку, що Трамп поширював неправдиві заяви про масові фальсифікації результатів голосування після виборів 2020 року і тиснув на законодавців штатів, щоб ті не визнавали результати голосування, а ще намагався використати “підставних” виборників, які пообіцяли голосувати за Трампа в штатах, де переміг Байден, щоб перешкодити Конгресу засвідчити перемогу демократа.
Кульмінацією цих зусиль став напад на Капітолій 6 січня 2021 року, коли натовп прихильників Трампа штурмував Конгрес у невдалій спробі завадити законодавцям засвідчити результати голосування.
Справа Сміта зіштовхнулася з низкою юридичних перешкод ще до перемоги Трампа на виборах: розгляд призупиняли на кілька місяців, поки Трамп наполягав, що його не можна переслідувати за офіційні дії, вчинені на посаді президента.
Загалом Трампу було висунуто звинувачення у чотирьох окремих справах. Єдиною справою, яка дійшла до суду, стала справа про “гроші за мовчання”. 10 січня суддя Хуан Мерчан оголосив у цій справі обраному президенту США вирок без покарання — так зване “безумовне звільнення”: без тюремного ув'язнення, випробувального терміну та штрафів.
Справа про гроші “за мовчання” ґрунтується на звинуваченнях у тому, що Трамп сфальсифікував записи своєї компанії, аби приховати справжню мету платежів порнозірці Стормі Деніелс на 130 тисяч доларів під час президентської кампанії 2016 року, щоб змусити її не розповідати про зв'язки з ним роками раніше. Минулого року суд присяжних у Нью-Йорку визнав Трампа винним за 34 пунктами звинувачення у фальсифікації ділової документації.