Колишній президент США Дональд Трамп наразі не має права на абсолютний імунітет від цивільних позовів, які намагаються покласти на нього відповідальність за насильство його прихильників у Капітолії під час штурму 6 січня 2021 року.
Таке рішення постановив федеральний апеляційний суд, пише Bloomberg.
У п'ятницю Апеляційний суд округу Колумбія відхилив аргумент Трампа про те, що, оскільки він був президентом на той час, він захищений від позовів щодо його дій, які призвели до заворушень, і його коментарів на мітингу прихильників того ранку.
Як зазначає The Washington Post, низка офіцерів поліції Капітолію і близько десятка законодавців-демократів подали на Трампа до суду в 2021 році, заявивши, що він потенційно підбурював до насильства 6 січня, кажучи своїм прихильникам, що вибори, які виграв Джо Байден, були вкрадені, і закликаючи їх йти до Капітолію і «боротися як у пеклі».
Трамп і його адвокати стверджували, що він захищений як від позову, так і від кримінальних звинувачень, завдяки абсолютному імунітету, який надається президенту за все, що він робить у рамках своїх офіційних обов'язків. Згідно з прецедентом Верховного суду США, президенти можуть бути притягнуті до відповідальності лише за особисті дії, які виходять за «зовнішній периметр» їхніх обов'язків. Питання для апеляційного суду полягало в тому, чи перетинає цю межу заява про те, що вибори були сфальсифіковані, і заклик до своїх прихильників йти до Капітолію.
У висновку, написаному головним суддею Шрі Шрінівасаном, йдеться про те, що не все, що робить або говорить президент під час перебування на посаді, захищене від відповідальності, зазначили в CNN.
«Президент не проводить кожну хвилину кожного дня, виконуючи офіційні обов'язки. І коли він діє поза межами функцій своєї посади, він не продовжує користуватися імунітетом... Коли він діє в неофіційній, приватній якості, він підлягає цивільним позовам, як будь-який приватний громадянин», - йдеться у висновку.
Апеляційний суд дав зрозуміти, що це лише попереднє рішення і що Трамп все ще може переконати суддю, що президентський імунітет поширюється на будь-яку його конкретну дію або заяву. Але він не захищений від необхідності захищати себе в суді, як він стверджував.
Нагадаємо, 6 січня у Вашингтоні прихильники Дональда Трампа вийшли на протести проти результатів президентських виборів, на яких переміг демократ Джо Байден. Під час акції протесту відбулися сутички з правоохоронцями, невідомі змогли прорватися через правоохоронців до будівлі Капітолію.
Через інцидент засідання довелося призупинити, а будівлю Конгресу закрили на вхід і вихід. Після перерви в засіданні Конгрес все ж затвердив перемогу Джо Байдена у президентських перегонах. Він отримав 306 голосів колегії виборців, при необхідних 270. Трамп отримав 232 голоси.
Унаслідок протестів загинули п'ятеро людей, поліцейських і цивільних. Півсотні правоохоронців дістали поранення, декілька офіцерів - важкі. На протестах затримані близько 70 людей, напередодні в США розпочалися суди у справі про штурм Капітолію.
Трамп розпорядився відправити військовослужбовців Національної гвардії США у Капітолій. Противник Трампа на виборах Джо Байден назвав те, що відбувається спробою заколоту і «нападом на демократію».
В обвинуваченнях, які одне за одним висувають проти Дональда Трампа, вже можна й заплутатися. Але експрезидент США не здається, сподіваючись знову ввійти до Білого дому 2024 року й помилувати самого себе.
Третій розділ 14 поправки Конституції США може обмежувати обрання особи, яка раніше вже обіймала громадську або військову посаду, якщо вона брала участь у заколоті, повстанні або надавала підтримку в подібних діях. Перекреслити плани Трампа може нове обвинувачення.
«Чим загрожує Трампу новий суд у Джорджії?» – пише Анна Бродські-Кроткіна.