До Палати представників Конгресу США цього тижня буде внесено законопроєкт щодо застосування санкцій до Міжнародного кримінального суду (МКС) через виданий ним торік ордер на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, пише The Hill.
Документ із назвою «Закон про протидію нелегітимним судам» може бути розглянутий в Палаті представників уже в четвер.
Законопроект має підтримку всієї фракції Республіканської партії, крім того, його підтримують також і у Демократичній партії. Торік аналогічний проєкт отримав підтримку близько 40 демократів. Минулорічний законопроект не пройшов Конгрес, оскільки загальмував у контрольованому демократами Сенаті.
«З новим Конгресом ми піднімаємо це питання раніше, щоб надіслати чіткий меседж: зовнішня політика «Америка в останню чергу» епохи Байдена закінчилася. Це лише початок», — сказав помічник Республіканської партії у Конгресі.
У разі ухвалення, законопроєкт передбачає санкції для будь-якої особи, яка працює над розслідуванням, арештом, затриманням або судовим переслідуванням американських громадян, або офіційних осіб країни-союзника США, включаючи Ізраїль.
Дія закону поширюватиметься на 32 члени НАТО та 19 основних країн, що не входять до НАТО, включаючи Ізраїль, Японію, Тайвань, Австралію, Південну Корею, Філіппіни та Єгипет.
Це також заборонить виділення Сполученими Штатами будь-яких коштів для МКС.
У своїй заяві Брайан Маст, новий голова Комітету Палати представників у закордонних справах та один з авторів документу, зазначив, що законопроєкт «надсилає чіткий меседж Міжнародному кримінальному суду».
«Ми можемо вас не впізнати, але ви напевно відчуєте, що станеться, якщо ви атакуєте Америку чи її союзників. Спроба МКС перешкодити праву Ізраїлю захищатися лише продовжила війну та завадила звільненню американських заручників, підвищивши моральний дух ХАМАС», — сказав Маст.
Інший співавтор законопроєкту – конгресмен Чіп Рой назвав МКС «нелегітимним органом, який не має права втручатися в наш суверенітет або суверенітет наших союзників».
Рой додав, що законопроект стосується не лише Ізраїлю, а й захисту американських військ від «політичних нападів» з боку МКС.
«Хоча я повністю впевнений, що президент Трамп відстоюватиме Ізраїль з тією силою та моральною ясністю, яких так бракувало Байдену, цей законопроект гарантує, що жодна майбутня адміністрація після нього не зможе дати МКС можливість для нападу на наших союзників», – наголосив він.
Водночас, пише The Hill, чимало демократів, ймовірно, голосуватимуть проти цього законопроєкту, особливо прогресивна частина законодавців, які висловлювали занепокоєння з приводу руйнівної війни Ізраїлю проти палестинського бойового угруповання ХАМАС у Газі, де загинули понад 46 тисяч людей.
МКС видав ордери на арешт Нетаньяху, колишньому міністру оборони Ізраїлю Йоаву Галланту та Мохаммеду Дейфу, одному з ватажків ХАМАС, якого, як стверджує Ізраїль, ліквідовано.
Ані США, ні Ізраїль не визнають МКС, однак його визнає держава Палестина, що, на переконання суду, надає йому юрисдикцію, проти чого заперечувала адміністрація Байдена, республіканці та чимало демократів.
Тим не менш, Вашингтон загалом підтримав ордер МКС на арешт президента Росії Владіміра Путіна.