Міністерство фінансів Сполучених Штатів Америки у середу, 15 січня, запровадило проти Росії новий пакет санкцій. Частина з них спрямовані на схему обходу вже наявних санкцій, створену між суб'єктами в Росії, Китаї та Киргизстані для полегшення транскордонних платежів за “чутливі товари”, повідомили на сайті уряду США.
Зокрема Державний департамент США запровадив санкції проти понад 150 юридичних та фізичних осіб. У переліку компанії оборонної промисловості Росії та ті, що підтримують її військово-промислову базу. Також санкції також охоплюють десятки компаній у різних країнах, які продовжують підтримувати зусилля Росії, спрямовані на обхід санкцій США.
Зокрема під нові санкції у секторі фінансових послуг потрапили «Сбербанк Росії», «ВТБ Банк», «Банк Санкт-Петербург», «Національна платіжна карткова система» (управляє російською платіжною системою «Мир»), «Ексімбанк Росії», Міжнародний інвестиційний банк, «Газпромбанк», «Пошта Банк», «Державна транспортна лізингова компанія», Московська біржа, «Росбанк», Т-Банк, «Альфа-Банк» та ще десятків банків та фірм.
В енергетичному секторі санкції наклали на «Росгаздобыча», «Газстройпром», «Разрез Коливанський», «Суднобудівний комплекс «Звезда» (будує нафтоналивний танкер і п'ять суден для перевезення зрідженого природного газу (СПГ), «Машинобудівний завод «Тонар», «Трубна металургійна компанія», «Северсталь», «Газпром Інвест», «Велесстрой», Regent Baltica Company Limited, Arktik SPG 1. «Арктика СПГ-2» (будує три лінії зрідження, здатні виробляти як СПГ), «Об’єднана металургійна компанія», «Суек», Тихорецький машинобудівний завод імені В.В. Воровського .
Також в оборонно-промисловому секторі під санкції потрапили: Advanced Research Foundation (займається розробкою безпілотників), Алексінський хімічний комбінат (виробляє порох, боєприпаси, зброю), Группа Кремний Ел (виробник мікроелектроніки, продукція якої використовується в передових системах протиповітряної оборони, військово-морських кораблях і ракетних системах), ТОВ «АМС Груп» (постачає бавовняну целюлозу російським виробникам пороху та боєприпасів), Служба зовнішньої розвідки Російської Федерації (СЗР), «Пермський пороховий завод», «Науково-технічне об'єднання «Казанський завод точного машинобудування» – виробник пороху, «Завод імені Я. М. Свердлова» (виробник вибухових речовин), ЗАТ «Російські космічні системи» (займається виробництвом частин і обладнання керованих ракет і військових супутників зв'язку).
“Сьогоднішні дії підривають можливості Кремля обійти наші санкції та отримати доступ до товарів, необхідних для створення зброї для обраної ним війни в Україні. Сьогоднішнє розширення обов'язкових вторинних санкцій зменшить доступ Росії до доходів і товарів”, – заявив заступник міністра фінансів США Воллі Адейємо.
Як повідомив глава Офісу президента Андрій Єрмак, при підготовці санкційного списку враховано низка пропозицій санкційної групи Макфола-Єрмака.
Зазначається, що санкції спрямовані на підрив фінансових і технологічних можливостей РФ для ведення війни та обходу існуючих обмежень.
Наприклад, під санкції потрапив Keremet Bank, фінансова установа в Киргизстані, яка співпрацювала з російськими офіційними особами для обходу санкцій.
Також під обмеження потрапили:
- ФГУП «Запорожская Атомная Электростанция» та її генеральний директор В. Ісаєв — структура, створена для незаконного управління окупованою ЗАЕС;
- Іноземні компанії з Китаю, Туреччини, ОАЕ та Малайзії, які постачали мільйонні партії товарів російським підсанкційним підприємствам;
- Майже 30 російських компаній, що займаються закупівлею і дистрибуцією підсанкційних товарів, зокрема для виробництва дронів ZALA;
- Вікторов, адвокат, який сприяв приховуванню активів Ротенбергів через міжнародні інвестиції, та пов’язані з ним компанії, включаючи керуючу компанію Evocorp;
- Козлов, охоронець і бенефіціар частини компаній Бориса Ротенберга;
- Близько 25 металургійних підприємств РФ, зокрема Каменськ-Уральський металургійний завод, Терра Сталь Групп та компанії групи Керамакс;
- Турецька суднобудівна верф KUZEY STAR SHIPYARD, яка побудувала плавучий док для обслуговування атомних криголамів РФ;
США запровадили свої найжорсткіші санкції проти російської нафтової галузі минулої п'ятниці, 10 січня, — перед тим, як президент Джо Байден залишить Білий дім і на зміну йому прийде Дональд Трамп. Окрім внесення до санкційного списку значної частини тіньового флоту РФ, Штати запровадили санкції і проти найбільших російських компаній у нафтовому секторі, таких як “Газпром нефть” и “Сургутнефтегаз”. У Росії вже заявили, що шукатимуть шляхи продовження поставок своєї нафти й мінімізації наслідків нового пакету обмежень.
Європа також повинна вдатися до жорсткіших заходів у боротьбі з російським тіньовим флотом. Про те, які методи може використати ЄС, у статті “Росія влаштувала нову війну й одержала неочікувану відповідь” розповідав Володимир Кравченко.