Сполучені Штати Америки у п'ятницю, 10 січня, запровадили масштабні санкції проти нафтової галузі Росії. Зокрема під санкції потрапили «Газпром нефть», «Сургутневтегаз», понад 180 суден, десятки нафтотрейдерів, постачальники нафтопромислових послуг, страхові компанії та чиновники енергетичного сектору, повідомило Міністерство фінансів США.
У Міністерстві фінансів США зазначили, що вжили широкомасштабних заходів на виконання зобов'язань G7 щодо скорочення російських доходів від енергоносіїв, включаючи блокування двох найбільших російських нафтовидобувних компаній. Зазначається, що ці дії суттєво підвищують санкційні ризики, пов'язані з торгівлею російською нафтою.
“Сполучені Штати вживають рішучих заходів проти ключового джерела доходів Росії для фінансування її жорстокої та незаконної війни проти України. Ці дії розвивають і посилюють нашу увагу, яку ми зосереджуємо з початку війни на підриві енергетичних доходів Кремля, в тому числі за допомогою верхньої межі цін G7+, запровадженої у 2022 році”, – заявила міністр фінансів Джанет Єллен.
Державний департамент також вживає заходів для зменшення енергетичних доходів Росії, блокуючи два активні проєкти з виробництва скрапленого природного газу, великий російський нафтовий проєкт, а також суб'єктів третіх країн, які підтримують російський експорт енергоносіїв. Державний департамент також запроваджує санкції проти високопосадовців Державної корпорації з атомної енергії «Росатом».
У підсанкційний список також увійшли генеральний директор «Газпром нефті» Олександр Дюков, заступники міністра енергетики РФ Роман Маршавін і Едуард Шереметцев, генеральний директор ВАТ «Лукойл» Вадим Воробйов, генеральний директор “Сургутнефтегазу” Володимир Богданов.
Президент України Володимир Зеленський подякував президенту США Джо Байдену, за новий пакет санкцій проти понад 400 суб’єктів, які пов’язані з російським енергосектором.
“Ці заходи суттєво підривають фінансову основу російської воєнної машини, адже порушують ланцюжок постачання: ключові російські виробники, страхові компанії, постачальники послуг у нафтогазовій галузі, 184 танкери тіньового флоту, логістичні об’єкти та компанії третіх країн”, – наголосив Зеленський.
Російська економіка вже перебуває в глибокій кризі. Санкції, помножені на час, зробили свою справу. Але чи зможе Кремль продовжувати фінансувати війну 2025 року? Про це у статті “Російська економіка — ахіллесова п'ята Путіна” розповідав Ілля Несходовський.