Під час позачергової сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, скликаної у п'ятницю в Парижі, держави-члени ухвалили резолюцію, яка дозволяє Сполученим Штатам відновити повноправне членство в організації.
США надали фінансовий план щодо погашення неоплачених внесків з 2011 року. Умовою повернення США було ухвалення представленого плану.
"Рішення США повернутися в ЮНЕСКО показує, що організація є важливим форумом для міжнародного співробітництва та обговорення глобальних проблем, пов'язаних, зокрема, з: розвитком штучного інтелекту, захистом культурної спадщини, що перебуває під загрозою зникнення, у контексті конфліктів та зміни клімату, цифровізацією в сфері освіти чи захистом журналістів. Ми також набуваємо важливого союзника у таких пріоритетних для нас питаннях, як Україна", - повідомив повноважний представник Польщі в ЮНЕСКО, посол Маріуш Левицький, передає "Польське радіо".
🔴BREAKING🔴
— UNESCO 🏛️ #Education #Sciences #Culture 🇺🇳 (@UNESCO) June 30, 2023
United States of America return to UNESCO: дуже великі majority of Member States vote in favor.
"З цим оборотом, #UNESCO буде в будь-якому строчку позицію до виходу з його об'єднання", сказав Director-General @AAzoulay.
📰 https://t.co/KZDhlmxI9x #UnescoGC pic.twitter.com/Nd8Mvkzfy1
Повернення США також сприятиме зміцненню позицій ЮНЕСКО як спеціалізованої установи ООН з питань освіти, науки та культури та більш ефективної реалізації пріоритетів організації.
"Сполучені Штати як лідер і держава, яка є охоронцем демократичних цінностей, будуть дуже важливим голосом у дебатах, що відбуватимуться на форумі ЮНЕСКО, зокрема, в контексті захисту культурної спадщини, безпечного розвитку нових технологій та війни, що триває в Україні, та її наслідків у зоні дії мандату ЮНЕСКО", - сказав Левитський.
Внаслідок рішення, прийнятого Генеральною конференцією, уряд США повторно подасть документ про прийняття статуту ЮНЕСКО, що є формальною вимогою для повноправного членства в організації. Документ про прийняття має бути поданий до 31 липня поточного року.
Нагадаємо, 2011 року адміністрація 44-го президента США Барака Обами припинила фінансування ЮНЕСКО після того, як повноправним членом організації стала Палестина – це було заборонено американським законодавством.
У 2017 році адміністрація Трампа оголосила про вихід із ЮНЕСКО через те, що вона назвала "антиізраїльською упередженістю". Незабаром після цього Ізраїль також оголосив про вихід із організації.