США розслідують причетність Ірану до підготовки бойовиків ХАМАС, які напали на Ізраїль — NBC News

Поділитися
США розслідують причетність Ірану до підготовки бойовиків ХАМАС, які напали на Ізраїль — NBC News © Економічна правда
США наразі не можуть підтвердити, чи знав Іран про нову атаку ХАМАС заздалегідь та чи допомагав планувати або керувати нею.

Американські офіційні особи розслідують, чи деякі бойовики ХАМАС, які здійснили нещодавній безпрецедентний напад на Ізраїль, пройшли поглиблену підготовку від Корпусу вартових ісламської революції Ірану. Про це повідомляє NBC News.

Вони також вивчають, чи використовував ХАМАС нещодавні палестинські протести вздовж прикордоння у Секторі Гази як прикриття для розміщення вибухівки, яка згодом була використана для прориву ізраїльського бар'єру. Підготовка і розміщення вибухівки, якщо це підтвердиться, стане останнім прикладом десятиліттями підтримуваної Іраном діяльності ХАМАС. 

   

За словами нинішніх і колишніх американських чиновників, цей напад, який був набагато складнішим, ніж попередні операції ХАМАС, був би неможливий без десятиліть фінансування, озброєння і підготовки, які Іран надавав бойовикам цього угруповання.

"ХАМАС не став би ані політичною, ані соціальною, ані релігійною організацією, ані терористичним і войовничим угрупуванням без фінансової підтримки Ірану, без надання зброї і тренувань", - сказав колишній високопосадовець у Міністерстві фінансів і Державному департаменті США Метью Левітт, який займався питаннями боротьби з тероризмом. 

У вівторок на прес-конференції в Білому домі радник президента Джо Байдена з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Іран був "співучасником" нападу на Ізраїль у широкому сенсі. 

"Ми з самого початку говорили, що Іран є співучасником в широкому сенсі, тому що він забезпечив левову частку фінансування військового крила ХАМАС, забезпечив підготовку, надавав можливості, підтримку. І вони взаємодіяли і контактували з ХАМАС протягом багатьох років, і все це зіграло свою роль у тому, що ми бачимо", - сказав Салліван.  

Але він додав, що США наразі не можуть підтвердити, чи знав Іран про атаку заздалегідь та чи допомагав планувати або керувати нею. 

Левітт каже, що він скептично ставиться до того, що з'являться докази прямої ролі Ірану в атаці. За його словами, іранські чиновники рідко віддають прямі накази своїм довіреним особам проводити конкретні операції. 

"Це просто не так працює", - пояснив він.

Згідно зі звітом Державного департаменту США за 2020 рік, Іран виділяє ХАМАС близько ста мільйонів доларів на рік. Також Тегеран надав технології і ноу-хау, які дозволили ХАМАС створити власний арсенал ракет у Секторі Гази на основі іранських розробок, кажуть колишні чиновники і аналітики.

У своєму останньому зіткненні з Ізраїлем, який тривав 11 днів у 2021 році, ХАМАС випустив чотири тисячі ракет. У суботу, 7 жовтня, він випустив 2 500 ракет, що свідчить про те, що у бойовиків був ще більший запас.  

ХАМАС також використовував дрони для пошкодження станцій зв'язку, обмежуючи комунікації, і для знищення військових веж спостереження, що заважало солдатам стежити за кордоном, писало видання New York Times. Дрони також вивели з ладу дистанційно керовані кулемети, які були ключовим інструментом для запобігання наземної атаки.

ХАМАС зосередився на тому, щоб заполонити численні пункти пропуску на ізраїльському кордоні, розмістити відеозаписи вторгнення, розмахуючи прапорами, утримувати територію якомога довше, вбивати і викрадати ізраїльтян без розбору, щоб підірвати почуття безпеки Ізраїлю, а потім вести переговори про заручників, сказав Левітт. 

Протягом багатьох років іранські чиновники публічно вихвалялися своєю роллю в озброєнні ХАМАС, а також Хезболли в Лівані.

В інтерв'ю у 2021 році іранський генерал Амір Алі Хаджизаде заявив, що Сектор Гази і Ліван перебувають на передовій боротьби проти Ізраїлю, додавши, що весь ракетний потенціал бойовиків підтримується Іраном.

Відносини Ірану з ХАМАС розпочалися на початку 1990-х років, коли це угруповання вперше стало помітним у Секторі Гази. Іран приймав лідерів групи на конференціях у Тегерані. Також іранські чиновники запросили бойовиків ХАМАС до тренувальних таборів, створених для маріонеток Тегерана в регіоні. 

За словами експертів з питань безпеки, після того, як Іран спочатку надав ХАМАС зброю, він допоміг угрупованню виробляти власні ракети на місці, використовуючи іранські розробки і технології. 

За словами Ідо Леві з Вашингтонського інституту близькосхідної політики, члени "Хезболли" та іранського Корпусу вартових ісламської революції навчили інженерів ХАМАС виготовляти ракети малої дальності з повсякденних матеріалів, таких як цукор і труби. До 2012 року ХАМАС обстрілював Тель-Авів і Єрусалим іранськими ракетами Fajr-5 великої дальності.

З того часу ХАМАС досяг стійкого прогресу у здатності швидко запускати велику кількість ракет.

"Багато з того, чим ХАМАС обстрілює Ізраїль, базується на іранських технологіях, але це не обов'язково іранського виробництва. Іран передавав технології ХАМАС протягом дуже тривалого часу", - сказав аналітик Кеннет Кацман.

Запускаючи великі ракетні залпи, ХАМАС намагається вивести з ладу ізраїльську систему протиповітряної оборони "Залізний купол", яка призначена для збивання ракет, що летять на малій висоті. Хоча система "Залізний купол" довела свою ефективність, деякі з них неминуче проникають крізь неї.

Десятиліттями Іран підтримував ХАМАС, Хезболлу та інших маріонеток по всьому регіону, від Лівану до Ємену, щоб протистояти країнам з більш потужними звичайними збройними силами і змусити ворогів двічі подумати, перш ніж нападати на Тегеран, кажуть експерти. У деяких випадках вони навчили різні проксі-групи однакових стратегій і тактик.

За словами експертів, напад ХАМАС на Ізраїль має разючу схожість з тактикою, яку використовувала бойовики Хезболли в Лівані. 

Десятки викрадених ізраїльтян, сотні вбитих, тисячі поранених — такий результат раптового нападу терористів ХАМАС на Ізраїль. Ізраїль оголосив про військову операцію на території Сектора Гази. Якщо не зважати на значні втрати, немає сумнівів, що в ізраїльтян вистачить сил, аби фізично знищити ХАМАС як боєздатну військово-політичну структуру. Але що буде далі? Про те, хто виграє від різкого загострення палестино-ізраїльського конфлікту і як драматичні події на Близькому Сході відобразяться на Україні, — в статті В’ячеслава Ліхачова «Атака на Ізраїль. Як таке взагалі могло статися?».

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі