Президент США Джо Байден зіштовхнувся зі зростанням тиском з боку республіканців, які вимагають вжити заходів проти Ірану у зв'язку з останніми актами насильства на Близькому Сході, попри те, що американські офіційні особи кажуть, що у них немає беззаперечних доказів того, що Тегеран відігравав безпосередню роль. Про це повідомляє Politico.
Більше десятка сенаторів від Республіканської партії очолюють ініціативу, закликаючи адміністрацію Байдена заморозити шість мільярдів доларів, розблокованих для Тегерана у межах угоди про обмін ув'язненими минулого місяця. Адміністрація також зіштовхнулася із закликами запровадити нові санкції проти Ірану або навіть вжити військових заходів проти іранських об'єктів.
Республіканці зазначають, що бойовики ХАМАС, які здійснили масштабну атаку на Ізраїль на вихідних, вже давно користуються військовою підтримкою Ірану. Зараз Ізраїль завдає ударів у відповідь по ХАМАС.
"Надання Ірану 6 мільярдів доларів - навіть якщо це для гуманітарної допомоги - дозволяє їм перерозподілити інші кошти на підтримку тероризму. Особливо з огляду на причетність Ірану до нападів ХАМАС, Байден повинен негайно заморозити переказ коштів", - написала у соцмережі X сенатор-республіканець Марша Блекберн.
Двадцять сенаторів-республіканців, включаючи Блекберн, надіслали листа до Білого дому, критикуючи адміністрацію за твердження, що кошти доступні лише для гуманітарного використання.
"Гроші взаємозамінні, і існує значний ризик того, що вони можуть бути використані для подальших зусиль Ірану або ХАМАС проти Ізраїлю", - заявили вони.
Адміністрація Байдена неодноразово заперечувала, що 6 мільярдів доларів можуть бути перенаправлені Іраном на підступні цілі, зазначаючи, що їх використання буде суворо обмежене і контролюватиметься. Тим не менш, з моменту оголошення про угоду консервативні законодавці наполегливо критикують її з усіх боків.
Вимоги республіканців щодо нового тиску на Іран з'явилися на тлі того, що багато "яструбів" підозрюють Тегеран у тому, що саме він є справжнім організатором нападів, які почалися цими вихідними. Але з'явилися суперечливі повідомлення про те, яку роль міг відіграти Іран, і представники адміністрації Байдена заявляють, що поки що не мають доказів того, що саме Іран керував атакою.
Хоча широко відомо, що Іран підтримує ХАМАС, угруповання зберігає певну незалежність від Тегерана. Знайти беззаперечні докази вини Ірану може бути складно.
Радник з національної безпеки Джейк Салліван підтвердив у вівторок, 10 жовтня, що США не знають, чи допомагав Іран планувати атаки, чи знав про них, але додав, що Тегеран "є співучасником у широкому сенсі" в будь-якому випадку.
“Іран забезпечив левову частку фінансування військового крила ХАМАС. Вони забезпечують навчання, надають можливості, підтримку, і вони підтримують контакти з ХАМАС протягом багатьох років. Все це зіграло свою роль у тому, що ми бачимо зараз", - сказав Салліван журналістам.
Раніше у вівторок верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї, заперечив звинувачення у причетності Тегерана. Але він привітав дії ХАМАС та звинуватив атаки Ізраїлю на Сектор Гази в минулі роки в ескалації ситуації зараз.
Тим не менш, сенатор-республіканець Майк Браун повторив твердження, що Іран був безпосередньо причетний до цього, і що угода про обмін полоненими сприяла нападу на Ізраїль.
Потенційний кандидат у президенти від Республіканської партії сенатор Тім Скотт також закликав до розслідування щодо угоди на 6 мільярдів доларів і заслуховування міністра фінансів Джанет Єллен, щоб детально дізнатися про будь-які "прогалини" в санкціях проти Ірану.
Представник Республіканської партії Брайан Маст зі штату Флорида закликав до нових санкцій проти прихильників ХАМАС. Деякі яструби пішли ще далі, закликаючи до військових дій США проти Ірану.
"Єдиний спосіб запобігти ескалації цієї війни - це притягнути до відповідальності ХАМАС та Іран. Настав час перенести війну на задній двір аятоли", - написав сенатор-республіканець Ліндсі Грем в X.
Це сталося після більш прямої заяви групи "Об'єднані проти ядерного Ірану" (UANI).
“Ми закликаємо наш уряд у Вашингтоні разом з Ізраїлем і нашими союзниками по всьому світу завдати ударів по військових і розвідувальних цілях в Ірані, в тому числі по об'єктах Корпусу вартових ісламської революції, ракетних базах і базах безпілотників, де тренується іранська мережа довірених осіб і партнерів", - йдеться у заяві.
Багато звинувачень у причетності Ірану випливають з повідомлення The Wall Street Journal про те, що іранські силовики допомогли ХАМАС спланувати несподівану атаку і, зрештою, дали зелене світло. Але багато аналітиків та ізраїльських військових не підтверджували ці повідомлення.
Десятки викрадених ізраїльтян, сотні вбитих, тисячі поранених — такий результат раптового нападу терористів ХАМАС на Ізраїль. Ізраїль оголосив про військову операцію на території Сектора Гази. Якщо не зважати на значні втрати, немає сумнівів, що в ізраїльтян вистачить сил, аби фізично знищити ХАМАС як боєздатну військово-політичну структуру. Але що буде далі? Про те, хто виграє від різкого загострення палестино-ізраїльського конфлікту і як драматичні події на Близькому Сході відобразяться на Україні, — в статті В’ячеслава Ліхачова «Атака на Ізраїль. Як таке взагалі могло статися?».