США прагнуть продовжити суперечливу угоду про наукову співпрацю з Китаєм — Reuters

Поділитися
США прагнуть продовжити суперечливу угоду про наукову співпрацю з Китаєм — Reuters © Pixabay
Угода про наукове співробітництво між двома країнами діє з 1979 року — відколи США та Китай установили дипломатичні відносини. 

Сполучені Штати прагнуть продовжити на шість місяців дію угоди з Китаєм по співпрацю у сфері науки і технологій, щоб мати можливість провести переговори з Пекіном щодо "посилення" домовленостей, заявив Державний департамент. Про це повідомляє Reuters.

Угода, підписана, коли Пекін і Вашингтон встановили дипломатичні відносини в 1979 році, і з того часу поновлювана приблизно кожні п'ять років, показала, що геополітичні суперники можуть співпрацювати в різних науково-технічних галузях.

Але занепокоєння з приводу зростання військової могутності Китаю і крадіжки американських наукових і комерційних досягнень викликало питання про те, чи варто продовжувати дію Угоди про науково-технічне співробітництво (STA), термін якої закінчується 27 серпня.

"Це короткострокове шестимісячне продовження дозволить зберегти угоду в силі, поки ми шукаємо повноваження для проведення переговорів про внесення змін та посилення умов STA. Це не зобов'язує Сполучені Штати до більш довгострокового продовження", - заявив представник Державного департаменту.

У відомстві зазначили, що угода забезпечує узгоджені стандарти державного наукового співробітництва, і якщо вона втратить чинність, кожне відомство буде змушене вести переговори з Пекіном про індивідуальні домовленості.

"Ми чітко усвідомлюємо виклики, пов'язані з національними стратегіями (Китаю) в галузі науки і технологій, діями Пекіна в цій сфері, а також загрозу, яку вони становлять для національної безпеки та інтелектуальної власності США, і віддані захисту інтересів американського народу", - наголосив речник Держдепу.

Посольство Китаю у Вашингтоні не відразу відповіло на запит про коментар, але китайські офіційні особи висловили бажання продовжити угоду.

Республіканці вважають, що угода має бути скасована, посилаючись на занепокоєння щодо промислового шпигунства, передачі технологій та інших тактик, які можуть сприяти військовій модернізації Китаю.

Представники республіканців Енді Барр, Ніл Данн і Роб Віттман - члени спеціального комітету Палати представників Конгресу США з питань Китаю, цього тижня запропонували законопроект, який вимагатиме повідомлення Конгресу про будь-яку подібну угоду з Пекіном.

Якщо це стане законом, Державний департамент повинен буде надати Конгресу оцінку ризиків для безпеки, передачі технологій і здатності США контролювати виконання Китаєм своїх зобов'язань протягом певної кількості днів, інакше будь-яка угода буде скасована.

Прихильники продовження угоди стверджують, що без неї США втратять цінну інформацію про технічний прогрес Китаю. Тим не менш, багато аналітиків кажуть, що угода повинна бути модифікована, аби захистити американські інновації в період загострення стратегічної конкуренції з Китаєм.

Раніше повідомлялося, що президент США Джо Байден встановив нові правила, що обмежують американські інвестиції в деякі сектори китайських технологій. Контроль за інвестиціями є частиною ширших зусиль Білого дому, спрямованих на обмеження можливостей Китаю розвивати технології наступного покоління. Ці зусилля ускладнили і без того непрості відносини адміністрації США з Китаєм, який розглядає обмеження як спробу стримати та ізолювати країну.

За даними FT,  Британія обмірковує обмеження на інвестиції у технології в Китаї слідом за США. Британський уряд консультується з бізнесом. Єврокомісія також проаналізує нові обмеження США.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі