Палата представників Конгресу США планує сьогодні провести голосування щодо плану республіканців надати Ізраїлю допомогу в розмірі $14,3 мільярда для боротьби із ХАМАС, пише Reuters.
Законопроект є першою значною законодавчою дією під керівництвом нового спікера-республіканця Майка Джонсона. Президент Джо Байден пригрозив накласти вето на цей законопроект у разі, якщо Палата представників його ухвалить. Він наполягає на розширеному пакеті в $106 мільярдів, який включає фінансування Ізраїлю, Тайваню та України, а також гуманітарну допомогу та кошти для забезпечення безпеки державного кордону США.
Ізраїльський законопроект пройшов першу перевірку на наявність підтримки під час процедурного голосування у четвер вранці.
Палата представників 213 голосами проти 200 схвалила захід, який дає можливість проголосувати за ухвалення законопроєкту цього ж дня.
Прийняття проєкту призведе до скорочення фінансування Служби внутрішніх доходів (IRS). Із цих коштів планують надати військову допомогу Ізраїлю. Вона, зокрема, включатиме $4 мільярди на закупівлю ізраїльських захисних систем Iron Dome і David's Sling для протидії ракетним загрозам малої дальності, а також передачу деяких видів обладнання зі складів США.
Республіканці мають більшість у Палаті представників 221 проти 212, водночас однопартійці Байдена-демократи контролюють Сенат 51-49. Щоб набути сили закону, законопроект має бути ухвалений у Палаті представників та у Сенаті, а також підписаний президентом.
Головний демократ у Сенаті Чак Шумер заявив, що законопроект республіканців не має перспектив ухваленні у верхній палаті, навіть якщо він буде прийнятий Палатою представників.
Лідери Сенату планують власний двопартійний законопроект.
Демократи заперечують проти скорочення коштів для IRS, наголошуючи на тому, що це збільшить дефіцит бюджету країни через скорочення збору податків.
Вони також переконані у важливості подальшої підтримки України у війні з Росією. Хоча демократи та багато республіканців все ще рішуче підтримують Україну, менша, але гучна група республіканців ставить під сумнів надання грошей Києву в умовах різкого дефіциту бюджету.
Джонсон, який неодноразово голосував проти допомоги Україні, перш ніж стати спікером минулого місяця, планує внести законопроект, який поєднує допомогу Україні з грошима для посилення безпеки на кордоні США із Мексикою.
«Україна буде найближчим часом. Законопроєкт по ній буде наступним», — сказав Джонсон на прес-конференції в четвер.
Позапартійне бюджетне управління Конгресу в середу заявило, що скорочення бюджету IRS і допомога Ізраїлю в окремому законопроекті додадуть майже 30 мільярдів доларів до дефіциту бюджету США, який зараз оцінюється в 1,7 трильйона доларів.