На вихідних союзник президента США Дональда Трампа мільярдер Ілон Маск розкритикував одного з провідних торговельних радників глави Білого дому Пітера Наварро через новий агресивний тарифний режим. Також Маск особисто звернувся до Трампа з проханням скасувати нові тарифи, повідомляє WP, посилаючись на джерела.
Спроба “втручання” Маска поки що не принесла успіху: у понеділок, 7 квітня, Трамп пригрозив запровадити додаткові 50% тарифи на імпорт з Китаю.
“Розрив” Маска з Трампом навколо пріоритетного напрямку політики нової адміністрації, схоже, є найгучнішою “суперечкою” між главою Білого дому й одним з його ключових радників-союзників. Маск витратив майже $290 мільйонів на підтримку кампанії Трампа та інших республіканців на виборах у США торік і з січня очолює так званий Департамент урядової ефективності (DOGE), займаючись реалізацією програми Трампа зі скорочення витрат уряду.
Мільярдер також вступав у суперечки з іншими членами “коаліції Трампа” з таких питань, як візи H1-B для кваліфікованих іммігрантів (віза, яка дозволяє компаніям у США наймати іноземних працівників на спеціальні посади, що потребують теоретичних або технічних знань) та підхід DOGE до скорочення державних витрат.
У суботу, 5 квітня, Маск “націлився” на Наварро, який відіграв ключову роль у розробці тарифного режиму.
“Ступінь доктора економічних наук у Гарварді - це погано, а не добре”, - заявив Маск.
“Президент зібрав чудову команду високоталановитих і досвідчених людей, які пропонують різні ідеї, знаючи, що президент Трамп приймає остаточне рішення”, - сказала прессекретар Білого дому Керолайн Левітт.
Крім того, днями Маск заявив, що хотів би бачити “зону вільної торгівлі” між Європою і США та висловив сподівання на “нульові тарифи” між сторонами. Ще, за словами мільярдера, він хотів би, щоб було більше “свободи пересування” між країнами Європи й США.
“Це, безумовно, була моя порада президенту”, - сказав Маск.
Мільярдер Маск, який є генеральним директором виробника електромобілів Tesla, вже давно вважає, що тарифи шкодять бізнес-цілям компанії, яка розглядає США та Китай як ключові центри виробництва і споживання. Маск виступав проти тарифів щонайменше з часів першого терміну Трампа — тоді Tesla навіть подавала позов проти тарифної політики адміністрації.
Багато бізнес-лідерів і очільників технологічних компаній, які підтримували кандидатуру Трампа на виборах, були приголомшені рішенням глави Білого дому продовжувати запроваджувати такі високі тарифи, а ще розчаровані, оскільки не змогли вплинути на цю політику, розповіли WP два джерела. Люди з орбіти Маска безпосередньо зверталися до “друзів” в адміністрації Трампа, включаючи віцепрезидента США Джей Ді Венса і самого Маска, аргументуючи це тим, що, на їхню думку, політика вільної торгівлі була б “розумнішою”. Один із друзів Маска, інвестор Джо Лонсдейл останніми днями доводив представникам адміністрації США, що тарифи зашкодять американським компаніям більше, ніж китайським.
Низка бізнес-лідерів протягом вихідних працювали над створенням неформальної групи, яка “лобіюватиме” в адміністрації Трампа більш помірковану політику.
Багато бізнес-лідерів підтримували Трампа на виборах торік, навіть знаючи, що високі тарифи, які той давно обіцяв, можуть бути руйнівними як для технологічної галузі, так і для економіки загалом. Бізнесмени, однак, вважали, що такі радники, як-от міністр фінансів Скотт Бессент, можуть схилити Трампа до більш м'якого підходу. Лідери бізнесу також не очікували, що міністр торгівлі США Говард Лутнік, який був одним із ключових провідників Маска в орбіту Трампа, виявиться таким рішучим прихильником протекціоністської політики.
“Суперечка” Маска з Трампом відбувається, зокрема, на тлі дедалі більшого тиску на Tesla з метою подолання падіння попиту, частково спричиненого “вилазкою” мільярдера в політику.
У понеділок Маск, однак, продемонстрував “спробу примирення”. Він вказав на повідомлення з офіційного акаунта торгового представника США, де йшлося про “несправедливу торговельну практику”, яка впливає на американських експортерів на тлі тарифів Трампа.
“Хороші зауваження”, - зазначив Маск.
Тим часом брат Маска і член ради директорів Tesla Кімбал Маск своєю чергою виступив з критикою на адресу тарифної політики Трампа.
“Завдяки своїй тарифній стратегії Трамп запровадив структурний, постійний податок на американського споживача”, - написав він у соцмережі Х — коментар прозвучав менш ніж через місяць після того, як Кімбал Маск подякував Трампу за організацію заходу за участю автомобілів Tesla у дворі Білого дому.
Bloomberg пише, що статки Ілона Маска з листопада минулого року впали нижче $300 млрд — цього року він втратив $134,7 млрд. Як зазначає агентство, безладні наслідки тарифів Трампа карають навіть найближчих до глави Білого дому людей.
У понеділок, 7 квітня, Маск втратив 4,4 млрд доларів США після того, як акції Tesla продовжили падіння, внаслідок чого його загальні статки опустилися до 297,8 млрд доларів, згідно з Bloomberg Billionaires Index. Це відбулося після втрати $31 млрд минулого тижня.
Наслідки нової тарифної політики Трампа оцінювала у статті “Трампономіка 2.0. Цього разу під ударом увесь світ” Юлія Самаєва.