Єгипет таємно планував поставляти ракети в Росію — The Washington Post

Поділитися
Єгипет таємно планував поставляти ракети в Росію — The Washington Post © Sean Gallup/Getty Images
Про це йдеться у одному зі "злитих"  документів США.

Президент Єгипту Абдель Фатах ас-Сісі, один із найближчих союзників Америки на Близькому Сході, чия країна отримує суттєву допомогу США, видав розпорядження виготовити до 40 тисяч ракет для таємної відправки їх  Росії, йдеться у одному з оприлюднених документів розвідки США.

Частина датованого 17 лютого надсекретного документа містить роздруківку розмови між Сісі та високопоставленими єгипетськими військовими. В ньому також йдеться про плани постачати Росії артилерійські снаряди та порох. У документі Сісі наказує офіційним особам тримати в таємниці виробництво та відвантаження ракет, «щоб уникнути проблем із Заходом».

Видання The Washington Post отримало відповідний документ із числа опублікованих у лютому та березні в Discord зображень секретних файлів. Раніше про нього документ не повідомлялося.

У відповідь на запитання щодо документа та достовірності розмов, які в ньому описані, посол Ахмед Абу Зейд, речник МЗС Єгипту, сказав, що «позиція Єгипту від самого початку базується на непричетності до цієї кризи та зобов’язанні підтримувати однакову дистанцію з обома сторонами, одночасно підтверджуючи підтримку Єгиптом статуту ООН і міжнародного права в резолюціях Генеральної Асамблеї ООН».

«Ми продовжуємо закликати обидві сторони припинити бойові дії та досягти політичного рішення шляхом переговорів», — сказав він.

Представник уряду США на умовах анонімності сказав, що у них немає даних про реалізацію плану з експорту ракет.

«Ми не бачили, щоб це відбувалося», — додав він.

Постачання зброї Росії для її війни в Україні означало б потенційно вибуховий гамбіт для Єгипту, який, незважаючи на поглиблення зв’язків із Москвою, нарощує партнерство зі Сполученими Штатами, які протягом десятиліть надають країні понад 1 мільярд доларів на рік в якості безпекової допомоги.

У документі прямо не сказано, чому Росія зацікавлена в придбанні ракет, але її військові витратили величезну кількість боєприпасів під час війни, а уряд США стверджував, що Північна Корея таємно постачає Росії артилерійські снаряди і що Китай розглядає можливість робити те саме .

Єгипет, як і інші американські партнери на Близькому Сході, намагався залишитися осторонь протистояння західних країн із Росією щодо України, шукаючи захисту від потенційного зниження ролі Америки в регіоні та нові засоби для забезпечення власної економічної і військової безпеки. Вторгнення Росії в Україну підняло ціни на товари в усьому світі та створило серйозний тиск на Єгипет — найбільшого світового імпортера пшениці, який останніми роками отримав понад 80% пшениці з Росії та України.

«Єгипет є одним із наших найдавніших союзників на Близькому Сході. Якщо це правда, що Сісі таємно виготовляє для Росії ракети, які можуть бути використані в Україні, ми повинні серйозно переглянути наші відносини», — повідомив сенатор Кріс Мерфі, який є членом комітету Сенату з міжнародних відносин і фінансування. 

Сара Маргон, директор відділу зовнішньої політики США Фонду відкритого суспільства та колишня кандидатка адміністрації Байдена на посаду уповноваженого з прав людини в Державному департаменті, заявила, що «свідоме постачання ракет російському уряду, який розпочав відверту війну та вчинив інші криваві злочини, є просто поза межами, особливо для нібито близького союзника США».

За її словами, це викриття, якщо воно є правдивим, порушує питання про те, чи повинні Сполучені Штати продовжувати захищати та підтримувати Єгипет, чий уряд не проти продажу зброї  — кроку, який, імовірно, забезпечив би невідкладні потреби Каїра, однак, безумовно, мав би серйозний негативний глобальний вплив.

Майкл Ханна, директор програм США в Міжнародній кризовій групі, зазначив, що адміністрація Байдена очолює зусилля Заходу у позбавленні Росії технологій та озброєння, необхідного для її війни в Україні, і накладає санкції на країни, які вже це зробили, зокрема на Іран і Північну Корею. 

«Те, що в цій ролі опиниться і Єгипет — це несподіванка для США», — говорить він.

У документі описується, як 1 лютого Сісі видав інструкції щодо збереження в таємниці поставок ракет, щоб «уникнути проблем із Заходом», наказавши людині, яка згадується лише як Салах ад-Дін, що робітникам заводу слід повідомити, що снаряди призначені для єгипетської армії. (Салах ад-Дін, ймовірно, Мохамед Салах ад-Дін, міністр військового виробництва країни).

Згідно з документом, порох, який мав бути запропонований Росії, мав надійти з хімічного заводу 18.

У документі цитується і Салах ад-Дін, який пообіцяв «наказати своїм людям працювати позмінно, якщо це необхідно, оскільки це найменше, що Єгипет може зробити, щоб відплатити Росії за надану раніше допомогу». 

У документі не уточнюється, якою була ця російська допомога, водночас, згідно з його змістом, Салах ад-Дін повідомив, що росіяни сказали йому, що готові «купити будь-що».

Нещодавно Москва та Каїр уклали кілька важливих угод, зокрема і цьогорічну угоду про будівництво Росією великого залізничного цеху в Єгипті. «Росатом», російська державна корпорація з атомної енергії, минулого року розпочала будівництво першої в Єгипті атомної електростанції.

Мабуть, найголовнішим є те, що після того, як війна в Україні ускладнила доступ до української пшениці, Каїр почав значною мірою покладатися на закупівлі російського зерна. Ця домовленість допомогла Єгипту уникнути дефіциту пшениці, який міг би спровокувати соціальні заворушення в країні із значним рівнем бідності. Єгипет прагнув уникнути повстань на тлі гострої економічної кризи, яка зумовлена девальвацією місцевої валюти, високою інфляцією та різким зростанням цін на продовольство.

У документі цитується, що Сісі розглядає можливість більшого виробництва Sakr 45 — типу виготовленої в Єгипті 122-мм ракети. У документі прямо не вказано, чи були згадані ракети, які мали виготовлятись для Росії,  саме Sakr 45, однак саме цей тип є сумісним  з російськими реактивними системами залпового вогню «Град».

За час правління Сісі військові компанії почали процвітати. Упродовж  останніх роки в країні було відкрито кілька нових збройових заводів, у тому числі завод 2020 року під назвою Factory 300, який виробляє стрілецьку зброю, боєприпаси та ракети. Того ж року Єгипет представив план розширення виробництва такої техніки, включаючи виробництво більшої кількості боєприпасів і деталей для різних видів зброї.

Хоча в документі не вказано, як саме уряд США отримав подробиці єгипетських обговорень, частина інформації в нещодавно оприлюднених документах, схоже, походить від радіолокаційної розвідки, зокрема через перехоплення зв’язку. Уряд США вже давно має можливості для підслуховування та історію перехоплення комунікацій іноземних лідерів .

Розмова 1 лютого за участю Сісі відбулася лише через кілька днів після того, як державний секретар США Ентоні Блінкен зустрівся з президентом Єгипту під час візиту до Каїра. Одразу після візиту Блінкена міністр закордонних справ Єгипту Самех Шукрі вирушив до Москви для переговорів з російським керівництвом.

Відносини між Сполученими Штатами та Єгиптом в останні роки були напруженими, оскільки адміністрація Байдена посилила тиск на уряд Сісі через його репресії щодо громадянського суспільства, ув’язнення дисидентів і застосування сили проти критиків.

Сара Ягер, директор вашингтонської організації Human Rights Watch, яка раніше закликала до ембарго на поставки зброї Єгипту через причетність його сил безпеки до зловживань, заявила, що продаж ракет Росії призведе до нових зловживань за кордоном.

«Існують підозри, чи не використовується будь-яка безпекова допомога США для виробництва цієї зброї, яка може відправитися в Росію», — нголосила Ягер.

У вересні минулого року американські офіційні особи оголосили, що вилучать 130 мільйонів доларів із щорічних асигнувань у розмірі 1,3 мільярда на безпекову допомогу Єгипту через недотримання прав людини в країні. 

За словами Джона Алтермана, директора Близькосхідної програми Центру стратегічних досліджень, американські адміністрації з року в рік цінували роль Єгипту в укладенні угод щодо стримування насильства в довготривалій ізраїльсько-палестинській суперечці. У березні представники Ізраїлю та Палестини зустрілися в Шарм-ель-Шейху, щоб спробувати охолодити напругу навколо останнього спалаху насильства.

Але, зі свого боку, Єгипет дедалі більше незадоволений своїми відносинами зі США, включаючи умови, які Вашингтон висуває щодо прав людини та демократизації. Каїр вважає, що його позиція послабиться, якщо він стає надміру залежним від Сполучених Штатів, тож намагається використовувати свої давні відносини з Росією, як засіб впливу.

Проведений ZN.UA аналіз даних експорту українських пшениці та кукурудзи з липня по листопад 2022 року виявив кричущий факт: попри світовий ріст цін на пшеницю та продовольчі ризики для цілої низки країн, половина українського зерна експортується із неймовірним дисконтом у 40%.

Зокрема, з'ясувалося, що при середній ціні пшениці на глобальному ринку у 362 дол. за тону, в Єгипет ми продавали пшеницю в середньому по 216 доларів.

Детальніше з дослідженням ZN.UA можна ознайомитися тут.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі