Американські посадовці включно з президентом Джо Байденом вже давно впевнено говорять, що Конгрес продовжить надавати Україні мільярди доларів допомоги, щоб забезпечити поразку Росії, навіть попри напруженість у розділеному Вашингтоні.
Але угода, досягнута у минулі вихідні, щоб уникнути закриття уряду позбавила Київ будь-якої допомоги, продемонструвавши, наскільки непередбачуваною може бути підтримка Вашингтона, і провістивши майбутні складні переговори щодо забезпечення подальшого фінансування, - пише Financial Times.
Білий дім, більшість демократів і багато республіканців в обох палатах Конгресу наполегливо домагалися включення нової допомоги Україні до законопроекту про проміжне фінансування, який дозволить уряду працювати ще 45 днів, незважаючи на опір ультраправих союзників колишнього президента Дональда Трампа.
Однак у шалені останні години суботніх переговорів щодо запобігання зупинки роботи уряду спікер Палати представників Конгресу від Республіканської партії Кевін МакКарті зняв питання про Україну зі столу переговорів, піддавшись тиску своїх найпалкіших консервативних критиків. Білий дім і багато прихильників Києва в столиці США не мали іншого вибору, окрім як погодитися.
«З кожним разом стає все важче»
«Наші союзники і вороги бачать, що існує дуже реальне питання про США і про їхню позицію. Наступний раунд фінансування буде схвалений, але з кожним разом це стає все важче», - сказав республіканський стратег Даг Хей.
Директор програми з питань Європи, Росії і Євразії в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень Макс Бергманн сказав, що «більший розлом американського зовнішньополітичного консенсусу» став уроком з подій минулих вихідних.
«Виклик зараз, і це особливо стосується європейців, полягає в тому, що більша політична поляризації Америки поширилася на зовнішню політику», - додав він.
У понеділок Білий дім зробив хоробру заяву щодо наслідків для України від домовленостей про фінансування уряду. Байден намагався запевнити американських союзників, що США не «відвернуться» від України. Він очікує, що новий законопроєкт, яке включатиме допомогу Києву, буде схвалене найближчим часом.
Наступний дедлайн урядового фінансування припадає на середину листопада, якраз напередодні саміту Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва, пройде в США.
«Якщо Путін думає, що зможе протриматися довше нас, він помиляється. Існує двопартійна увага і домовленість про продовження фінансування України... Це те, що ми побачимо», - сказала Карін Жан-П'єр, прес-секретар Білого дому.
Проте політика на Капітолійському пагорбі залишається неймовірно гострою. Ебігейл Спенбергер, член Палати представників від Демократичної партії від штату Вірджинія, заявила, що вона спостерігала, як підтримка України з боку республіканців у нижній палаті Конгресу неухильно зменшується. І це відбувається навіть серед тих, хто раніше виступав за підтримку Києва.
«Ми бачимо відхід від підтримки деяких моїх колег-республіканців, які все більше не бажають підтримувати американські цінності та справу демократії», - поскаржилася вона, назвавши події в суботу«успіхом російських пропагандистів».
«Я оптимістично налаштована щодо того, що ми отримаємо фінансування для України, але як саме це станеться, я не впевнена. Є багато різних версій того, яким може бути кінцевий шлях», - додала Спенбергер.
Неназваний американський урядовець сказав Financial Times, що у Вашингтона ще є гроші, «щоб задовольнити потреби України на полі бою ще на деякий час». І США незабаром оголосять про черговий раунд допомоги з американських запасів.
«Нам потрібно, щоб законопроєкт про фінансування України був прийнятий найближчим часом»
Коли саме вичерпається наявне фінансування, частково залежатиме від умов на полі бою, але чиновники та аналітики кажуть, що Конгрес повинен діяти, щоб Вашингтон міг продовжувати підтримувати Київ.
«Нам потрібно, щоб законопроект про фінансування України був прийнятий найближчим часом, і вкрай важливо, щоб спікер МакКарті дотримався своїх зобов'язань перед народом України, щоб це сталося», - сказав неназваний американський чиновник.
Другий американський урядовець заявив, що у США залишилося близько 5 мільярдів доларів на відправку зброї з американських запасів. Згідно з аналізом CSIS, військова допомога Україні в середньому становить близько 2,7 мільярдів доларів на місяць. Крім того, на рахунку Пентагону, призначеному для поповнення запасів, залишився лише 1,6 мільярд, про що свідчить лист, який фінансовий директор Пентагону Майкл МакКорд надіслав МакКарті у п'ятницю.
Міністр оборони США Ллойд Остін і Держсекретар США Ентоні Блінкен намагалися переконати представників обох партій на вихідних у важливості додаткового фінансування для України. За словами посадовців, вони також підкреслили, що це буде сигналом для союзників, якщо США не виконають своїх обіцянок.
Президент Байден заявив, що він очікує від спікера МакКарті представлення законопроєкту, який включатиме фінансування України. Але спікер Палати представників від республіканців зараз бореться з критикою з боку групи на чолі з Меттом Ґаетцом, відомим республіканцем зі штату Флорида, які звинувачують його в укладенні таємної угоди з президентом США щодо підтримки України.
З суботи в усіх інтерв’ю МакКарті говорив, що його пріоритет - це виділення додаткових коштів на захист південного кордону США з Мексикою. Він не дав жодної беззастережної обіцянки підтримати збільшення фінансування для України.
«МакКарті не виступає проти допомоги Україні, він просто хоче отримати щось за це... Він намагається з'ясувати, який політично найбезпечніший спосіб це зробити. І якщо він зможе поєднати це з безпекою кордону, це буде найбільшою перемогою для нього. Я думаю, що щось відбудеться вже цього місяця», - сказав Стівен Майроу, керуючий партнер Beacon Policy Advisors.
Однак, якщо МакКарті усунуть з посади спікера через ініціативу Ґаеца, це може посіяти ще більшу плутанину.
«Якщо МакКарті піде у відставку, хто займе його місце? Хто б не зайняв цю посаду, він не зможе працювати з демократами, і це може бути хтось, хто насправді виступає проти допомоги Україні, що буде набагато більшою проблемою», - сказав Майроу.
«Чи означає це, що це кінець для України?»
Помічники конгресменів і спостерігачі розійшлися в думках щодо впливу суботніх подій.
«Багато запитань після суботи були такими: «Чи означає це, що це кінець для України?». І я думаю, що це неправильне формулювання», - сказав Financial Times високопоставлений співробітник Конгресу.
Інший високопоставлений помічник конгресмена сказав, що в суботу законодавці просто займалися «нагальним завданням» - збереженням фінансування уряду. Але хоча підтримка України залишається сильною серед республіканців, особливо в Сенаті, помічник попередив, що Байдену потрібно краще пояснити «стратегію», яка стоїть за військовою допомогою Києву.
Колишній помічник лідера Республіканської партії в Палаті представників також застеріг: «Послухайте, якщо вам подобається виділяти гроші для України, це не дуже добре. У майбутньому, можливо, вдасться укласти якусь угоду, але республіканці попросять високу ціну».
У свою чергу Спанбергер застерегла, що навіть якщо МакКарті залишиться на посаді спікера, це не обов'язково полегшить шлях до збільшення фінансування допомоги для України, оскільки його перебування на посаді не було «таким вже й чудовим» для Києва.
«Він не продемонстрував жодної значущої підтримки України», - сказала вона.