Законодавці з обох партій США висловлюють скептицизм щодо угоди Вашингтона та Києва про корисні копалини, підписання якої очікується вже сьогодні, 28 лютого, під час візиту президента України Володимира Зеленського до американського лідера Дональда Трампа, повідомляє The Hill.
Сенатори від Республіканської партії розділилися в думках щодо угоди: деякі вітають її як велику потенційну перемогу, тоді як інші закликають до посилення гарантій суверенітету України. Частина консерваторів, водночас, застерігають проти будь-яких гарантій безпеки з боку Штатів, адже побоюються, що це може втягнути країну в майбутню війну.
Проєкт угоди про корисні копалини, про який останніми днями писали ЗМІ, не містив твердих гарантій безпеки для України, які, на думку кількох сенаторів-республіканців, були б критично важливими для будь-якої життєздатної майбутньої мирної угоди.
Сенатор-республіканець Том Тілліс — прихильник підтримки Києва, заявив, що міцні гарантії безпеки з боку США будуть “критично важливими” для залучення приватних інвестицій у видобуток корисних копалин в Україні. Тілліс також вказав на те, що частина українських корисних копалин перебуває під окупацією військ РФ, що є “ускладнювальним фактором”.
Сенатор-республіканець Тодд Янг — фахівець з питань національної безпеки, сказав, що чекає на те, як Зеленський та інші українські посадовці приймуть цю угоду.
“Я з нетерпінням чекаю на оцінку остаточних умов угоди. Я хочу почути українців”, - зазначив він.
“Це не дає українцям повної відповіді на їхні занепокоєння з приводу безпеки. Я сподіваюся, що за допомогою дипломатії адміністрація (президента США - ред.) переконає європейців взяти на себе значно більшу безпекову присутність і роль там (в Україні - ред.)”, - додав Янг.
На думку сенатора, Штатам необхідно надати допомогу європейським союзникам у найближчій і середньостроковій перспективі, щоб стримати подальшу російську агресію.
За словами Янга, дуже важливо, щоб США забезпечили ефективне стримування, адже, на його думку, минулі американські адміністрації не змогли надіслати чіткий сигнал Росії та іншим супротивникам.
Голова комітету Сенату з питань збройних сил республіканець Роджер Вікер назвав угоду про мінеральні ресурси “хорошим кроком вперед”, але застеріг, що “має бути сильніша гарантія безпеки” від США.
“Це має бути надійна фінансова угода для українського народу й американських платників податків”, - пояснив він.
Водночас деякі інші республіканці дають відсіч “оборонним яструбам”, попереджаючи, що Штати не повинні брати на себе жодних зобов'язань у сфері безпеки України, які можуть втягнути Вашингтон у прямий збройний конфлікт з Росією.
“Я за припинення війни. Я думаю, президент (Трамп - ред.) робить хорошу роботу, наполягаючи на завершенні війни. Чим швидше ми зможемо зупинити криваву бійню, тим краще”, - заявив сенатор-республіканець Ренд Пол, додавши, що не підтримує ідею будь-якої безпекової угоди з Україною.
Сенатор-демократ Кріс Кунс сказав, що останній проєкт угоди виглядає краще, ніж той, який адміністрація Трампа пропонувала на початку цього місяця.
“Мені здалося, те, що спочатку було представлено [Україні], було погано продуманою угодою, а внесені зміни значно більше просунули її в бік спільних інвестицій у доступ до критично важливих корисних копалин, фінансування оборони й відновлення України”, - додав він.
Тим часом інший сенатор-демократ Кріс Мерфі назвав майбутню угоду практично безглуздою, стверджуючи, що вона не вимагає жодних реальних зобов'язань ні від США, ні від України.
“Ви бачили її деталі? Виглядає так, ніби це лист один одному. Це не реально, це просто слова на папері”, - зазначив він.
Водночас, як пише Reuters, угода щодо корисних копалин може послабити напруженість у відносинах між Києвом і президентом США. Деякі аналітики й республіканці в Конгресі вважають, що успішна угода може збільшити шанси на те, що члени партії, яка наразі контролює обидві палати Конгресу, будуть готові схвалити надання нової допомоги Україні.
Законодавець від Республіканської партії Майкл Маккол, який вважається активним прихильником України, згоден з тим, що угода про видобуток корисних копалин могла б “полегшити” республіканцям голосування за допомогу, тоді як американські компанії зароблятимуть гроші, а Україна отримуватиме вигоду від своїх ресурсів.
Маккол описав угоду як “спільний економічний альянс”.
Республіканський конгресмен Джо Вілсон вважає, що угода сподобається колегам-республіканцям, які хочуть скоротити витрати, особливо на іноземну допомогу, забезпечивши фінансову вигоду для США.
“Насправді це не проблема з Україною. Річ у тім, що вони обґрунтовано стурбовані надмірними витратами, й це відображається в тому, що вони скептично ставляться до закордонних зусиль”, - пояснив він.
Сенатор-республіканець, голова комітету із закордонних справ Джим Ріш не сказав, що угода щодо корисних копалин посилить підтримку України з боку республіканців, але він вважає договір важливим інструментом для завершення війни.
Як заявив міністр фінансів США Скотт Бессент, угода щодо корисних копалин уже готова до підписання. Адміністрація Трампа хоче укласти з Україною угоду про видобуток корисних копалин у якості “компенсації” за військову допомогу Києву для боротьби з російським вторгненням. При цьому, як писала у статті “Трамп міняє зброю на українські ресурси. Три причини, чому це погано” Юлія Самаєва, близько половини корисних копалин України знаходяться під окупацією росіян. Це стосується в тому числі понад 40% покладів металів, а також третини рідкоземів та мінералів.
Олексій Кущ у статті “Що насправді хоче Трамп від України, нав’язуючи ресурсну угоду” спробував розібратися, що насправді потрібно Вашингтону від Києва.