Чиновники адміністрації президента США Джо Байдена розробляють плани реагування на випадок, якщо війна у Секторі Гази переросте у ширший затяжний регіональний конфлікт. Про це повідомляє Politico.
Джерела видання розповіли про внутрішні обговорення сценаріїв, які потенційно можуть втягнути США в нову війну на Близькому Сході.
За словами трьох американських чиновників, які безпосередньо знають про ці дискусії, військові розробляють плани ударів у відповідь по підтримуваних Іраном бойовиках-хуситах, які атакують комерційні судна в Червоному морі. Це включає, зокрема, удари по об'єктах хуситів у Ємені - варіант, який військові вже пропонували раніше.
Представники розвідки, тим часом, розробляють способи передбачення і відбиття можливих нападів на США з боку підтримуваних Іраном сил в Іраку і Сирії. Вони також працюють над тим, щоб визначити, де бойовики можуть завдати наступного удару.
США вже кілька місяців закликають Тегеран переконати своїх маріонеток зменшити масштаби атак. Але наразі немає ознак того, що угруповання збираються послаблювати інтенсивність нападів, і Штати побоюються, що насильство лише зростатиме найближчими днями.
Ця ескалація може призвести до того, що Байден буде ще глибше втягнутий у ситуацію на Близькому Сході саме тоді, коли передвиборча кампанія 2024 року набирає обертів і його команда намагається зосередитися на внутрішніх проблемах.
Потенціал для розширення конфлікту зростає після низки конфронтацій в Іраку, Лівані та Ірані за останні кілька днів. Ці події переконали декого в адміністрації Байдена, що війна в Секторі Гази офіційно вийшла далеко за межі анклаву - сценарій, якого США намагалися уникнути протягом багатьох місяців.
Такий розвиток подій загрожує не лише регіональній безпеці, але й шансам Байдена на переобрання. Він вступив на посаду з обіцянкою покласти край війнам, яку намагався реалізувати хаотичним виведенням військ з Афганістану. Зараз Байден завершує свій перший термін як ключовий лідер Заходу у підтримці України. Також він підтримує Ізраїль у боротьбі проти ХАМАС.
Навіть за відсутності безпосередньої участі американських військ в обох війнах, виборці можуть розглядати 2024 рік як свій шанс звернути увагу на ключове зовнішньополітичне питання цих виборів: наскільки Америка повинна бути залучена в іноземні війни?
Байден пообіцяв підтримувати Україну "стільки, скільки знадобиться", водночас твердо стоячи на боці Ізраїлю. Колишній президент США Дональд Трамп, найімовірніший суперник Байдена від Республіканської партії, вихвалявся, що може покласти край російському вторгненню за лічені години, і стверджував, що США не повинні втручатися у війну між Ізраїлем та ХАМАС.
Аналітики очікують, що Трамп буде проводити кампанію під гаслом "пам'яті про славні дні", стверджуючи, що Росія не починала б повномасштабну війну, Ізраїль не зазнав би нападу ХАМАС, а Китай не погрожував би Тайваню, якби саме він керував США.
Але, на їхню думку, якщо ситуація не стане значно гіршою, включаючи загибель американських солдатів, зовнішня політика все одно навряд чи відіграватиме важливу роль у цих виборах.
Тим не менш, опитування, проведене в листопаді минулого року, показало, що 84% американців були дуже або дещо стурбовані тим, що США будуть втягнуті в конфлікт на Близькому Сході. І з кожним місяцем все більше жителів Штатів вказують на те, що адміністрація Байдена пропонує занадто багато підтримки Україні.
Представник виборчої кампанії президента США сказав, що Байден зосереджений на важливіших для виборців питаннях, таких як економіка, майбутнє демократії та право на аборт.
Але з розгортанням передвиборчої кампанії адміністрація все частіше змушена звертатися до гарячих точок по всьому Близькому Сходу.
Подібне планування на випадок надзвичайних ситуацій є нормальним в умовах підвищеної напруженості на Близькому Сході, кажуть чиновники. Але метушня всередині адміністрації зі складанням звітів про потенційні точки атак і можливу реакцію Штатів стала результатом наказів із вищих ешелонів адміністрації через побоювання, що насильство в регіоні буде тільки зростати і Вашингтону врешті-решт доведеться втрутитися.
З початку війни між Ізраїлем і ХАМАС у жовтні минулого року американські військові щонайменше сто разів опинялися під атаками в Іраку та Сирії, як правило, проти них використовували ракети та безпілотники.
Минулого місяця США завдали авіаударів у відповідь в Іраку після атаки бойовиків, пов'язаних з Іраном, в результаті якої один американський військовослужбовець опинився в критичному стані, а двоє інших дістали поранення.
Також американські військові ліквідували лідера угруповання "Харакат аль-Нуджаба", який брав участь нападах на американський контингент в Іраку. Командири ополченців вже пообіцяли помститися.